Klasika nie je nuda: Festival Viva Musica! opäť ponúkne pestré podoby svetovej klasickej hudby

Podujatie pokračuje v šírení klasickej hudby iným spôsobom, ako je to v tradičných koncertných priestoroch.

Ilustračný obrázok k článku Klasika nie je nuda: Festival Viva Musica! opäť ponúkne pestré podoby svetovej klasickej hudby
Zdroj: TASR

Letný festival Viva Musica! v Bratislave opäť ponúkne pestré podoby svetovej klasickej hudby. Jeho 15. ročník sa uskutoční od 27. júna do 22. augusta v rôznych priestoroch mesta.

Klasika nie je nuda

„Program pozostáva z deviatich koncertov. Možno ešte pribudne nejaké prekvapenie, o tom budeme včas informovať. Novým projektom Revolution festival otvorí v Starej tržnici svetoznáme slovenské kvarteto Janoska Ensemble, ktoré spolupracuje s najväčšími svetovými hviezdami. Bude to ich tretie účinkovanie na podujatí, tentoraz je ich program poctou anglickej legendárnej skupine The Beatles,“ na utorkovej tlačovej konferencii informoval riaditeľ festivalu Matej Drlička.

Podujatím podľa neho pokračujú v šírení klasickej hudby iným spôsobom, ako je to v tradičných koncertných priestoroch. Dôležité je tiež prelínanie hudobných žánrov v netradičnej interpretácii, aj v spojitosti s modernými technológiami. Presviedčajú poslucháčov, že klasická hudba nie je nuda.

Dôkazom bude operná šou kvalitnej hudby, humoru a typického španielskeho temperamentu v predstavení The Opera Locos. Uvedie ju španielsky súbor Yllana, ktorý vznikol v roku 1991 a odohral asi 12-tisíc predstavení v 44 krajinách. Predstavil sa na najväčších svetových divadelných festivaloch v Kanade či v New Yorku a v repertoári má vyše 30 rôznych projektov, za ktoré okrem iných získal aj španielsku cenu Max Prize za najlepšie detské predstavenie v roku 2012.

Narodeninový koncert

„Štvorkoncert je náš narodeninový oslavný koncert. Na jednom pódiu budú účinkovať Jana Kirschner, Katarzia, Dan Bárta a Korben Dallas so symfonickým Orchestrom Viva Musica! pod taktovkou Braňa Kostku,“ dodal Drlička.

Netradičný je aj záverečný špeciálny koncert s názvom Pavol Barabáš: Symfónia o Zemi. Prostredníctvom hudby a záberov z jeho filmov návštevníkov prenesie do rôznych lokalít sveta. Z útrob Zeme na najvyššie zasnežené vrcholy, zo zelených džunglí na zamrznuté nehostinné póly, z neznámych krajín do Vysokých Tatier, od extrémneho dobrodružstva až po meditáciu a filozofiu iných kultúr.

„Chcel som to ako prekvapenie pre režiséra k jeho blížiacim sa 60. narodeninám. Ale keďže sa na ňom podieľa, tak to bude darček pre neho,“ zdôvodnil skladateľ hudby k Barabášovým filmom Michal Novinski, ktorý získal dve ceny Český lev za filmovú hudbu.

Zdroj: YouTube.com

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie