Šport

O Putovný pohár starostu Dúbravky

Už sa pomaly stáva tradíciou, že keď k nám prichádzajú ľadoví muži podľa pranostík – Pankrác, Servác a Bonifác, tak v Dúbravke mládež súťaží za šachovnicami. V sobotu 13. mája sa konal v priestoroch ZŠ Pri kríži.

Ilustračný obrázok k článku O Putovný pohár starostu Dúbravky

Konal sa už 6. ročník šachového turnaja O Putovný pohár starostu Dúbravky, čo je turnaj pre začínajúcich mladých šachistov do 16 rokov, ktorý usporiadal šachový klub ŠK Dúbravan.

Turnaja sa zúčastnilo 28 detí, z toho päť dievčat. Pravidlá šachu počas turnaja boli prispôsobené pre začiatočníkov, aby niektoré články pravidiel šachu neboli príliš prísne a deti si postupne zvykali hrať podľa pravidiel, ktoré platia pre šachistov.

Hralo sa systémom na 9 kôl, 15 minút pre každého hráča na partiu. Na turnaj dohliadal medzinárodný rozhodca FA Ladislav Šipeky, ktorý vysvetľoval deťom aj pravidlá šachu. Deti mali z hry veľkú radosť, hrali takmer do matu alebo kým neostali na šachovnici len dvaja králi. Niekedy si po prehratej partii aj poplakali, ale potom si dali občerstvenie, ktoré prichystali skvelé pani kuchárky, a to ich opäť správne naladilo a vydržali bojovať až do posledného kola.

Celkovým víťazom turnaja sa stal Dávid Petrek z klubu ŠK Slovan Bratislava so ziskom 9 bodov z 9 partií. Na 2. mieste skončila Oleksandra Strelbitská z klubu ŠK Dúbravan so 7 bodmi. 3. miesto so ziskom 6,5 bodov obsadil Tomáš Čižmár z krúžku Bratislavskej šachovej akadémie.

V kategórií „dievča“ skončila najlepšie Oleksandra Strelbistká, na 2.mieste sa umiestnila Linda Vojtková z klubu ŠK Komplet Modranka, o 3.miesto sa podelili Lívia Mervová z klubu Tatran Tilgnerka a Anastasiya Globa z klubu KŠN Bratislava. Najlepším chlapcom bol Dávid Petrek, 2.miesto tejto kategórie patrilo Tomášovi Čižmárovi a 3.miesto získal Milan Gál z klubu ŠK Dúbravan. Ocenených bolo aj ďalších 6 hráčov v kategóriách podľa veku a 8 hráčov získalo vyžrebované vecné ceny.

Popri hlavnom turnaji sa hral turnaj pre „sprievodcov“ z radov rodičov hrajúcich detí. Víťazstvo v turnaji si vybojoval Ladislav Ochrana z klubu Strelec Devínska Nová Ves so 7 bodmi zo 7 partií.