RANNÁ ŠTVORKA: Pred 15 rokmi sa stali Slováci majstrami sveta v ľadovom hokeji

Pranostika hovorí: "Májové hrmoty nerobia trampoty". Meniny má Blažena. Bude poloblačno až oblačno, na juhu ojedinele prehánky. Teploty 16 až 21 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Pred 15 rokmi sa stali Slováci majstrami sveta v ľadovom hokeji
Zdroj: TASR

Západ: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 6 až 3 a najvyššie denné 18 až 21 stupňov C.

Stred: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 5 až 0 a najvyššie denné 16 až 20 stupňov C.

Východ: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 5 až 1 a najvyššie denné 16 až 20 stupňov C.

Meniny má Blažena

Ženské meno Blažena je slovanský variant mena Beáta, ktoré je latinského pôvodu a znamená „blažená“. Nositeľky tohto mena rozšíreného skôr na českom území ako na Slovensku, oslovujeme Blaža, Blažka, Blaženka.

Blaženy, oslavujúce meniny 11. mája, nemajú ľahkú povahu. Keď ich skúmame zblízka, všimneme si, že sú odhodlané, neoblomné a nedôverčivé. Majú sklon uzatvárať sa do seba a nedávajú vždy najavo svoje názory a pocity. Ich veľké sebavedomie vychádza z poslania, ktoré majú naplniť. Dokážu včas riešiť akékoľvek záležitosti.

Stalo sa doma

1848 – V Liptovskom Mikuláši boli verejne vyhlásené Žiadosti slovenského národa. Žiadosti boli prvým politickým aktom Slovákov na celonárodnej úrovni a zároveň prvým národným programom s výraznými demokratickými prvkami.

1966 – Dokončili širokorozchodnú trať z Hanisky pri Košiciach do Čiernej nad Tisou, určenú na dovoz železnej rudy zo Sovietskeho zväzu do košických železiarní.

1979 – Po rekonštrukcii otvorili galériu Petra M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši.

2002 – Na MS v ľadovom hokeji v Göteborgu (Švédsko) vyhrali slovenskí reprezentanti vo finálovom zápase nad hokejistami Ruska 4:3 a stali sa majstrami sveta.

2007 – Slovenského diplomata Miroslava Lajčáka vymenovali za nového vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva pre Bosnu a Hercegovinu, funkciu po ňom 26.3.2009 prevzal rakúsky diplomat Valentin Inzko. Dôvodom bolo, že Lajčáka vymenoval prezident SR Ivan Gašparovič 26.1.2009 za ministra zahraničných vecí SR.

2008 – Bratia Peter a Pavol Hochschornerovci vybojovali na ME vo vodnom slalome v Krakove zlato v C2, Ladislav a Peter Škantárovci získali striebro.

2011 – Spoločnosť Kia Motors Slovakia vyrobila na Slovensku svoj v poradí miliónty motor. Bol ním benzínový motor s objemom 1,4 litra, ktorý sa v závode produkuje od začiatku sériovej výroby v novembri 2006.

Stalo sa vo svete

1857 – Začalo sa národnooslobod­zovacie povstanie sipáhíjov, najväčšia vzbura proti britskému koloniálnemu panstvu v Indii. V Meráthe sa vzbúrili tri pluky a nasledovalo povstanie v Dillí, kde vyhlásili vládu mogulského cisára Bahádura šacha II., povstanie trvalo až do roku 1859.

1860 – Taliansky revolucionár Giuseppe Garibaldi pristál s dvoma loďami Piemont a Lombardia a tisíckou dobrovoľníkov na Sicílii, aby viedol boj proti neapolskému kráľovi.

1931 – Rakúska vláda sa rozhodla zachrániť pred krachom jednu z vtedajších najväčších rakúskych bánk Credit-Anstalt. Rozhodnutie vlády zachrániť banku, ktorá mala za rok 1930 stratu 140 miliónov šilingov, vyvolalo v celej Európe finančnú krízu.

1937 – Z postu náčelníka generálneho štábu Červenej armády odvolali jej modernizátora, schopného maršala Michaila Tuchačevského, a degradovali ho na veliaceho generála volžskej oblasti. Neskôr ho na podnet J.V. Stalina popravili.

1949 – Izrael sa stal 59. členom OSN.

1997 – Superpočítač IBM Deep Blue porazil profesionálneho šachového majstra Garri Kasparova v šiestej partii a stal sa tak prvým počítačom, ktorý zdolal najlepšieho šachistu sveta.

1998 – India uskutočnila tri podzemné jadrové pokusy.

2000 – Počet obyvateľov v Indii dosiahol 1 miliardu.

2002 – Prijatím záverečného dokumentu, za ktorý hlasovali predstavitelia 164 zúčastnených krajín, sa skončilo Valné zhromaždenie OSN o deťoch, organizované v sídle celosvetovej organizácie v New Yorku. Išlo o prvú celosvetovú konferenciu, na ktorej mali deti plné právo predniesť svoj názor a zapojiť sa do diskusie.

Skladba dňa

1981 – zomrel Bob Marley, jamajský spevák a hudobník. Nnarodil sa 6. februára v roku 1945. Bob Marley sa stal najznámejším a najpredávanejším reggae hudobníkom. Po celom svete sa predalo 75 miliónov kópií jeho albumov.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: Dnes24/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM