Lucia Lauková Tlačové správy

RANNÁ ŠTVORKA: V utorok bude oblačno až zamračené, meniny má Dobroslav

K dnešnému dňu sa viaže pranostika: Teplý január poľutuj Bože! Meniny má Dobroslav. Oblačno až zamračené, na západe občasné sneženie. Teploty -3 až 2 stupne Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: V utorok bude oblačno až zamračené, meniny má Dobroslav
Zdroj: TASR

Západ: prevažne zamračené, sneženie, najnižšie ranné teploty –3 až –6 a najvyššie denné –1 až 2 stupne C.

Stred: prevažne zamračené, najnižšie ranné teploty –4 až –9 a najvyššie denné –3 až 1 stupeň C.

Východ: prevažne oblačno, najnižšie ranné teploty –4 až –8 a najvyššie denné –3 až 1 stupeň C.

Meniny má Dobroslav

Mužské meno Dobroslav má slovanský pôvod s významom „dobrý, dobrotivý“. S nositeľmi tohto mena sa na Slovensku stretávame už len výnimočne. Meno sa vyskytovalo viac v dávnejšej minulosti. Meniny oslavujú 15. januára.

Dobroslavovia majú nepokojnú a nestálu povahu. Ich totemovým zvieraťom je antilopa, ktorá je neustále napätá, obozretná, pripravená ujsť, a to platí aj o Dobroslavoch.

Títo muži si pamätajú viac situácie ako fakty. Dobroslavovia sú zvedaví, niekedy až priveľmi. Ich sebavedomie je pomerne nízke, ľahko sa u nich môže prejaviť obávaná plachosť. Disponujú však výraznou predstavivosťou, dobrým postrehom a oslňujúcim šarmom.

V podstate majú skvelé zdravie, ale mali by sa vyhýbať intelektuálnej preťaženosti a chrániť si pokožku, žalúdok a nervový systém.

Ich obľúbená farba je žltá a rastlinný totem mak.

Stalo sa doma

1620 – Predstavitelia českých, moravských, sliezskych, rakúskych a uhorských protestantských stavov uzavreli v Bratislave tzv. večné spojenectvo.

1776 – Dekrétom panovníčky Márie Terézie zriadili na Slovensku tri diecézy: banskobystrickú, spišskú a rožňavskú.

1845 – Uhorský kráľ Ferdinand V. povolil Ľudovítovi Štúrovi vydávanie slovenských politických novín a tak 1.8.1945 vyšlo prvé číslo novín písaných uzákonenou štúrovskou slovenčinou s názvom Slovenskje národňje novini (Slovenské národné noviny).

1848 – Ľudovít Štúr prehovoril na historicky významnom zasadnutí Uhorského snemu v Bratislave o jazykových právach Slovákov. Požadoval zavedenie materinského jazyka ako vyučovacieho na obecných školách a tiež ako jazyka bohoslužieb.

1927 – Hlinkova slovenská ľudová strana (HSĽS) vstúpila do vlády tzv. panskej koalície.

1937 – Do užívania odovzdali v Bratislave Ústav na výkon trestu odňatia slobody a Ústav na výkon väzby.

1989 – Československé poriadkové sily zasiahli proti nepovolenej demonštrácii na Václavskom námestí v Prahe (dnes Česko) pri 20. výročí smrti študenta Jana Palacha, pričom zadržali 91 osôb.

1990 – Začali sa prvé trojdňové čs.-sovietske rokovania o odchode sovietskych vojenských jednotiek rozmiestených v Československej socialistickej republike (ČSSR).

2003 – Trnava a jej región vyhrali medzinárodnú súťaž o umiestnenie a výstavbu nového závodu francúzskej automobilky PSA Peugeot Citroën.

Stalo sa vo svete

1535 – V Anglicku nadobudol platnosť Zákon o supremácii, na základe ktorého sa kráľ Henrich VIII. stal hlavou anglikánskej cirkvi.

1582 – V poľskom Jame Zapolskom uzavreli prímerie Poľsko a Rusko, keď Rusko odstúpilo Poľsku Livónsko a Estónsko.

1759 – V Londýne otvorili Britské múzeum (British Museum).

1919 – Ignacy Jan Paderewski sa stal prvým predsedom vlády nového poľského štátu.

1922 – Vznikol Írsky slobodný štát. Najväčšiu zásluhu na tom mal Michael Collins, ktorý sa stal prvým premiérom.

1943 – Vo Washingtone dokončili výstavbu novej budovy ministerstva obrany (Pentagón), v tom čase najväčšej administratívnej budovy na svete.

1971 – Prezident Egypta Anvar Sadat a predseda Prezídia Najvyššieho sovietu Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR) Nikolaj Podgornyj otvorili asuánsku Vysokú priehradu.

1972 – Na dánsky trón nastúpila kráľovná Margaréta II.

1973 – Uskutočnila sa prvá oficiálna návšteva predstaviteľa Izraela vo Vatikáne. Vtedajší pápež Pavol VI. prijal vtedajšiu izraelskú premiérku Goldu Meirovú.

1976 – Saru Jane Moore odsúdili na doživotný trest za pokus o atentát na 38. prezidenta USA (1974–1977) Geralda Forda v San Franciscu v septembri roku 1975.

Skladba dňa

1949, Ronnie Van Zant (rodený Ronald Wayne Van Zandt), Jacksonville, Florida, USA, spevák a skladateľ skupiny Lynyrd Skynyrd. Táto formácia štýlu južanského rocku vznikla v lete roku 1964 v Jackson­ville, jej spoluzakladateľom bol práve Ronnie Van Zant. Ich prvý názov bol My Backyard, potom One Percent. Tak si ho podľa mena ich učiteľa telocviku zmenili na Leonard Skinnerd, z ktorého vzišiel potom definitívny názov. V auguste 1973 vydali debutovú LP platňu. Ronnie zomrel pri leteckom nešťastí 20. októbra 1977 vo veku 29 rokov pri meste Gillsburg v štáte Mississippi. Okrem neho zahynuli aj ďalší traja členovia formácie, keď si skupina najala lietadlo na presun na koncert do Louisiany v rámci ich amerického turné. Ďalší štyria členovia skupiny haváriu prežili. Na svojom konte majú štrnásť štúdiových albumov, štrnásty Last Of a Dyin' Breed vyšiel v auguste 2012. K diskografii patrí aj šesť live a dvadsať tri kompilačných albumov.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM