Lucia Lauková Tlačové správy

RANNÁ ŠTVORKA: Vo štvrtok sa mierne ochladí, meniny má Lucia

K dnešnému dňu sa viaže pranostika: Od Lucie do Vianoc každá noc má svoju moc. Meniny má Lucia. Prevažne polooblačno a ojedinele hmla. Teploty -2 až 3 stupne C.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Vo štvrtok sa mierne ochladí, meniny má Lucia
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Západ: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty –5 až –8 a najvyššie denné teploty 0 až 3 stupne C.

Stred: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty –6 až –11 a najvyššie denné –2 až 2 stupne C.

Východ: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty –6 až –10 a najvyššie denné –2 až 2 stupne C.

Meniny má Lucia

Ženské krstné meno Lucia má latinský pôvod a znamená „svetlá, žiariaca“. Na Slovensku patrí toto meno k bežne zaužívaným a jeho nositeľky oslovujeme Lucka, Luci, Lucinka.

Lucie, ktoré oslavujú meniny 13. decembra, naozaj celý život „žiaria“ a nikdy nestrácajú z tváre sympatický úsmev. Boli by veľmi nešťastné, keby premárnili príležitosť pomôcť. Sú málo ovplyvniteľné, čestné a majú v sebe akúsi pokoru.

Lucie intelektuálne dozrievajú dosť skoro. Sú veľmi šarmantné a lákajú ich večierky. Ich citový život je neraz komplikovaný. Lucie majú silný zmysel pre zodpovednosť a svoje budúce povolanie pokladajú za celoživotné učenie, preto si rady vyberajú profesiu, ktorá je náročnejšia.

Zdravie majú pomerne pevné. Ovplyvňujú ich planéty Saturn a Urán. Ich šťastné farby sú čierna a modrá. Ochranné rastliny medovka a baza, ochranné kamene ametyst a jaspis.

Stalo sa doma

1422 – Uhorský šľachtic poľského pôvodu Stibor zo Stiboríc mladší vydal v Skalici dlžobný úpis na 600 zlatých. Listina je zaujímavá tým, že je napísaná v českom jazyku. Je to najstaršia česká listina z územia Slovenska. Dovtedy sa listiny písali po latinsky, alebo v mestách aj po nemecky.

1762 – Panovníčka Mária Terézia vydala rozhodnutie o zriadení Baníckej akadémie v Banskej Štiavnici.

1992 – Začalo sa z Prešova vysielanie Slovenského rozhlasu pre Rómov.

1994 – Vtedajší prezident Slovenskej republiky (SR) Michal Kováč vymenoval novú koaličnú vládu zloženú z Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS), Slovenskej národnej strany (SNS) a Združenia robotníkov Slovenska (ZRS) na čele s premiérom a predsedom HZDS Vladimírom Mečiarom.

1998 – Na plaveckých majstrovstvách Európy (ME) v britskom Scheffielde získala tri zlaté a jednu striebornú medailu plavkyňa Martina Moravcová.

2002 – Európska únia (EÚ) v dánskej Kodani slávnostne ukončila prístupové rokovania s desiatimi kandidátskymi krajinami (Cyprus, Česko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Poľsko, Slovinsko) vrátane Slovenskej republiky (SR), ktoré sa jej členmi stali 1. mája 2004.

Stalo sa vo svete

1916 – Pri dovtedy najrozsiahlejších lavínach v histórii talianskych Dolomitov zahynulo v priebehu 24 hodín približne 10.000 rakúsko-uhorských a talianskych vojakov.

1937 – Po páde čínskeho mesta Nan-ťing začalo niekoľko týždňov trvajúce vyčíňanie japonských vojakov, ktoré si vyžiadalo okolo 300.000 obetí.

1981 – Na podnet Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR) bol v Poľsku vyhlásený výnimočný stav. Predstavitelia ZSSR mali totiž obavy zo silnejúceho tlaku hnutia Solidarita a preto moc v Poľsku prevzala do svojich rúk armáda.

1982 – Zemetrasenie v Jemene zabilo 3000 ľudí.

1991 – Podpisom zmluvy o neútočení a vzájomnom rešpektovaní oboch politických systémov medzi južnou Kórejskou republikou a severnou Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR) sa skončila studená vojna na Kórejskom polostrove.

2001 – Samovražedné komando zaútočilo na komplex indického parlamentu. Pri útoku zahynulo okrem všetkých piatich atentátnikov ďalších deväť ľudí.

Skladba dňa

1989 – Taylor Swift (rodená Taylor Alison Swift), Reading, Pennsylvania, USA, speváčka, skladateľka a hudobníčka. Na scéne je od roku 2006, v októbri vydala debutový album Taylor Swift, s ktorým sa dostala na piate miesto. Veľký úspech jej priniesli ďalšie tri albumy, ktoré sa vždy dostali až na prvé miesto, Fearless z novembra 2008, Speak Now z októbra 2010, aj Red z októbra 2012. Na prvé miesto hitparády sa dostal aj jej v poradí piaty album 1989, ktorý vydala v októbri 2014 a najnovší šiesty s názvom Reputation z novembra 2017. V singlovej TOP 40 mala 37 piesní. Predaj je platní sa blíži k počtu 40 miliónov kópií, na svojom konte má sedem cien Grammy.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM