Tip na výlet: Kaštieľ v Betliari ponúka doposiaľ nevystavované exponáty

Kaštieľ v Betliari ponúka vo svojej expozícii exponáty, ktoré doposiaľ neboli vystavované.

Ilustračný obrázok k článku Tip na výlet: Kaštieľ v Betliari ponúka doposiaľ nevystavované exponáty
11
Galéria
Zdroj: TASR

Interiér kaštieľa prešiel počas troch mesiacov, kedy bol zatvorený, kompletnou zmenou a múzeum tiež pripravuje nové prehliadkové trasy.

Nové zariadenie

„Niektoré miestnosti sú úplne inak zariadené, ako ich návštevníci poznali predtým, a niekde sa zase udiali menšie zmeny. Súvisí to jednak s tým, že sa tu natáčal historický seriál 1890, takže niektoré miestnosti ostali zariadené tak, ako to bolo v seriáli. Potom boli urobené úpravy aj vo viacerých miestnostiach kaštieľa, napríklad dole na prvom poschodí bol zriadený kabinet rarít, kde Andrássyovci takto mali zrejme aj v tom čase, keď tu žili, vystavené tie najzaujímavejšie predmety, ktoré vlastnili. Sú to zbierky troch generácií majiteľov kaštieľa,“ uviedla kultúrno-propagačná manažérka Slovenského národného múzea (SNM) – Múzea Betliar Judita Krajčiová.

V kabinete rarít múzeum vystavuje rôzne zaujímavosti od presýpacích hodín zo 17. storočia, cez rôzne obradné misy, ktoré sa používali pri krste na zachytávanie krstnej vody, ako aj na zachytávanie krvi pri púšťaní žilou.

„Potom tam máme lebku v jednej časti skrine. Je to lebka Michala Dovca alebo Dovčíka, Vdovca, uvádzajú sa rôzne mená. Bol to gemerský zbojník, gemerský Jánošík,“ prezradila Krajčiová.

Zdroj: TASR

Poľovnícke ceny a trofeje

„Potom sú tam rôzne poľovnícke ceny a trofeje, ktoré Andrássyovci získali na poľovníckych súťažiach. Sú medzi nimi aj také vzácnosti ako práca Jozefa Klinkoša, cisárskeho dvorného zlatníka z Viedne. Je tam misa, zaujímavá cena, ktorá bola vyhotovená už v 19. storočí, ale podľa barokovej predlohy, ktorá existuje v esterházyovskej klenotnici,“ priblížila kultúrno-propagačná manažérka SNM.

Podľa jej slov od marca pripravujú nové prehliadkové trasy, ktoré sa budú venovať seriálu 1890, ktorý sa tam nahrával v uplynulých týždňoch v spolupráci s komerčnou televíziou.

V kaštieli pribudla i galéria, kde môžu návštevníci vidieť najzaujímavejšie, najvzácnejšie obrazy a maľby, ktoré rodina vlastnila a cielene ich zbierala. „Sú tam maľby od významných autorov alebo aj zo škôl z blízkosti tých autorov, ktorých maľby sa nachádzajú aj vo významných svetových galériách,“ vysvetlila Krajčiová.

V kaštieli vystavujú viac ako 100 predmetov, ktoré neboli vystavované. „Niektoré z nich boli v iných miestnostiach, väčšina z nich bola v depozitári,“ dodala Krajčiová.

Kaštieľ v Betliari
11
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM