Tlačové správy

Aké mesto chcú mať Bratislavčania: Urbansummit zverejnil odporúčania pre tvorcov rozhodnutí

Odborníci, miestni politici a iniciatívy z rôznych oblastí rozvoja Bratislavy diskutovali, ako je možné zlepšovať Bratislavu a posúvať ju ako modernú metropolu vpred.

Ilustračný obrázok k článku Aké mesto chcú mať Bratislavčania: Urbansummit zverejnil odporúčania pre tvorcov rozhodnutí
5
Galéria
Zdroj: TASR

Ako má magistrát komunikovať s občanmi, aby neboli prekvapení dôsledkami nenápadne prijatých rozhodnutí? Dá sa nejako zvýšiť obrátkovosť na parkovacích miestach v centre? Čo bráni rozvoju nájomného bývania? Malo by mesto lepšie propagovať kultúrne akcie svojich mestských častí? Čo môže urobiť samospráva pre rozšírenie ekologických zelených striech a fasád?

Návrhy pre Bratislavu

To sú niektoré z plejády otázok a tém, ktoré boli v centre odborných diskusií na konferencii Urbansummit na jeseň 2018. Jej organizátori teraz zverejnili publikáciu, ktorá dôkladne sumarizuje tie najproduktívnejšie myšlienky a námety z konferencie pod titulom „Návrhy pre Bratislavu“.

Má zároveň slúžiť aj ako avízo a pozvánka na druhý ročník Urbansummitu, ktorý je naplánovaný na prvé výročie minuloročných komunálnych volieb, teda na november 2019.

O stave nášho hlavného mesta sa vedú diskusie na rôznych fórach už dlhé roky. Konferencia Urbansummit, ktorá sa uskutočnila ešte pred komunálnymi voľbami, ponúkla komplexný pohľad na túto problematiku a dala priestor na vyjadrenie predstaviteľom rôznych inštitúcií, názorových smerov, záujmových skupín, ako aj verejnosti.

Urbansummit

Snahou organizátora, spoločnosti Techsummit Events, bolo urobiť diskusie na konferencii čo najviac verejnými, pritiahnuť k nim aj aktívnych občanov, ktorí sa zaujímajú o svoje mesto a chcú mu pomôcť. Jedným z atraktívnych vrcholov podujatia bola debata najsilnejších kandidátov na post bratislavského primátora.

Publikácia „Návrhy pre Bratislavu“ na 76 stranách rekapituluje zistenia, závery a podnety získané v rámci ôsmich hlavných tematických okruhov konferencie Urbansummit 2018, ktorými sú:

  • Urbanizmus a architektúra
  • Doprava
  • Občan a obyvateľ
  • Transparentné hospodárenie mesta
  • Sociálna oblasť
  • Kultúrny život v meste
  • Ekologické mesto
  • Cestovný ruch a marketing Bratislavy.
Zdroj: Návrhy pre Bratislavu

Verejná diskusia

V príslušných kapitolách nájde čitateľ konkrétne odporúčania, ktorých adresátmi sú najmä tvorcovia rozhodnutí pre jednotlivé oblasti. A ako dokážu organizátori akokoľvek zaujímavej konferencie o miestnom rozvoji doručiť užitočné rady a odporúčania tam, kde môžu reálne zabrať?

Okrem toho, že pozývajú a zabezpečia účasť tvorcov rozhodnutí na samotnej konferencii, aj tým, že o jej výstupoch aj po nej priebežne komunikujú s relevantnými partnermi – čo nie je v tejto brandži samozrejmým štandardom. Spoločnosť Techsummit Events, ktorá počas celého roka produkuje sériu renomovaných, najmä technologických a inovatívnych konferencií, má ambíciu posúvať kvalitu aj týmto smerom.

„Chceme podnietiť čo najširšiu verejnú diskusiu o otázkach, ktoré trápia naše mesto. Preto sme sa rozhodli sprístupniť výstupy z konferencie Urbansummit širokému okruhu zainteresovaných, najmä predstaviteľov verejnej správy, ale aj firiem – napríklad developerov. A to najradšej formou priameho kontaktovania a stretnutí,“ približuje Davy Čajko, CEO spoločnosti Techsummit Events.

Zdroj: Návrhy pre Bratislavu

Obchodná ulica a okolie

Motívom pre snahu D. Čajka predkladať miestnym činiteľom návrhy na riešenia v záujme rozvoja Bratislavy a jej častí je aj jeho osobná zaangažovanosť v jednom z lokálnych občianskych projektov s názvom „Obchodná ulica a okolie“.

Verí, že je to jedna z perspektívnych centrálnych zón hlavného mesta z hľadiska budúcej kvality kultivovaného prostredia, komfortu obyvateľov a príťažlivosti pre návštevníkov – a že takých lokalít treba doriešiť a vytvoriť v našom hlavnom meste čo najviac.

„Vhodným modelom pre rozvoj mestských území je takzvaný business improvement district, v rámci ktorého sa navzájom podporujú lokálni podnikatelia, miestna správa a obyvatelia,“ vysvetľuje D. Čajko.

Dôkladná príprava

„Návrhy pre Bratislavu“ prišli ako „follow-up“ úspešnej konferencie, ktorá podľa organizátorov zaznamenala nad očakávanie pozitívny ohlas a uznanie. Publikácia vznikla procesom dôkladnej prípravy, konzultácií, editovania a autorizácie, ktoré zakladajú jej samostatnú vysokú hodnotu a overiteľnú platnosť.

Jej súčasťou sú aj výsledky prieskumu na síce neveľkej, no kvalitnej a indikatívnej vzorke internetových respondentov majúcich snahu prezentovať svoje postoje k rôznym aspektom ťažiskových tém o živote mesta.

Organizátori sú presvedčení, že Slovensko a jeho hlavné mesto potrebujú produktívne diskusné fóra, akým sa stal aj trojdňový Urbansummit so sprievodným Urbanfestom. „V okolitých krajinách sú už štandardom formáty konferencií s podobným charakterom a navštevujú ich aj záujemcovia zo Slovenska. Niektoré sú pre nás inšpiratívne,“ vysvetlil D. Čajko.

Druhý ročník

Urbansummit je súčasťou celoročného programu konferencií organizovaných spoločnosťou Techsummit Events zväčša v Bratislave.

Druhý ročník Urbansummitu sa uskutoční 6. novembra 2019, kým tematicky súvisiaci mestský festival Urbanfest bude 28. septembra.

Sezónu technologicky zameraných konferencií otvorí „vlajková loď“ tejto série, Techsummit s termínom 29. – 31. mája 2019. Po letnej prestávke bude nasledovať 24. septembra Fin.Techsummit a 8. októbra Blockchain.Techsum­mit.

Publikácia na stiahnutie nájdete TU.

Návrhy pre Bratislavu
3
Galéria
Zdroj: Návrhy pre Bratislavu
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM