Viete o tom, že Dúbravka mala Hlavnú ulicu?
Dúbravské noviny prinášajú sériu článkov o tom, po kom sú pomenované naše ulice. Téma nás zaujala, tak vám predstavujeme prehľad, ako sa menili názvy ulíc v čase.
Keďže dnešná podoba Dúbravky vznikala počas stáročí a dobudovanie sídliska celkom zmenilo jej tvár, je prirodzené, že aj pri názvoch ulíc sa v rôznych obdobiach uplatňovala iná logika. Vraví sa, že nie je šťastné, keď sa ulice pomenúvajú podľa osobností (hlavne politických), pretože tie môžu časom upadnúť do nemilosti. Príkladov z Bratislavy by sme mohli spomenúť desiatky a možno aj stovky.
Napríklad Námestie SNP malo od stredoveku desiatky rôznych názvov, v poslednom storočí sedem (Hydinový trh, Námestie Vilhelma II., Námestie Republiky, Námestie pred Milosrdnými, Hlinkovo námestie, Stalinovo námestie).
Hlavná v Dúbravke?
Názvy dúbravských ulíc nepodliehali zmenám až v takej miere, hoci napríklad ústredná ulica starej Dúbravky sa po stáročia volala Hlavná a názov Jadranská dostala až v roku 1957. Zrejme v dôsledku jednoduchej (až infantílnej) úvahy, že k Dúbravke patria Chorváti a k Chorvátom Jadran.
Pracovne by sme dúbravské ulice podľa názvov mohli rozčleniť do štyroch kategórií, ktoré vypovedajú aj o chronológii ich vzniku. Do prvej by sme zaradili najstaršie ulice, ktorých názov vychádza z názvov chotárnych honov (Brižitská, Dražická, K horánskej studni, Strmý bok, Na vrátkach, Pod záhradami a pod.).
Botanika
Druhú skupinu by mohli tvoriť novšie ulice s „botanickými“ názvami (Agátová, Oskorušová, Tulipánová), tretiu, veľmi úzku skupinku tvoria ulice s názvom podľa nejakého objektu (Pri kríži, Trhová) a napokon skupina ulíc, ktoré v sedemdesiatych rokoch dostali názov podľa osobností kultúrneho, vedeckého či politického života.
Medzi nimi sa nachádzajú maliari, spisovatelia, partizáni, vojaci, podnikateľ a dokonca aj svätec. Do týchto skupín môžeme rozdeliť aj názvy nových ulíc (Martina Granca, Kristy Bendovej a pod.).
Premenované ulice
Zvláštnu skupinu tvoria názvy ulíc, ktoré už nejestvujú, alebo boli premenované. Než teda prikročíme k prejednávaniu jestvujúcich ulíc a ich dnešných pomenovaní, letmo prebehnime túto skupinu: Chuťkovej ulica (od roku 1974 do roku 1987, dnes Gallayova): Margita Chuťková (1922–1945), úradníčka, pracovníčka ilegálnej organizácie KSS v Uhrovci, počas SNP členka revolučného ONV a OV KSS v Bánovciach nad Bebravou, zavraždená gestapom, in memoriam vyznamenaná Čs. vojnovým krížom a Radom SNP I. triedy.
Kaletova ulica (od roku 1975 do roku 1987, dnes Tranovského): Ján Kaleta (1891 – 1944), rozširovateľ ilegálnych novín KSS Kladivo a Hlas ľudu, roku 1942 zatknutý ÚŠB, po dočasnom prepustení z väzenia zomrel. Nagyova ulica (od roku 1971 do roku 1987, dnes Bošániho): Július Nagy (1872 – 1925), popredný organizátor marxistickej ľavice v Bratislave, jeden z vodcov maďarského proletariátu na Slovensku, účastník zjazdu v Ľubochni. Strachotova ulica (od roku 1975 do roku 1987, dnes Cabanova): Alojz Strachota (?-1945), ilegálny pracovník KSS v Bratislave, zahynul pri transporte do koncentračného tábora v rakúskom Mauthausene následkom bombardovania vlaku americkým letectvom pri Melku.
Foto: Ústredná ulica starej Dúbravky sa po stáročia volala Hlavná a názov Jadranská dostala až v roku 1957