Od Vás

Dúbravčanku Ivanu Bruncvikovú ocenili za mnohonásobné darcovstvo krvi

Pri príležitosti krstu novej príručky Kvapka po kvapke, ktorú vydáva denník Pravda boli ocenení aj piati mnohonásobní darcovia krvi. Medzi nimi aj Dúbravčanka Ivana Bruncvíková, držiteľka Kňazovického medaily, ktorá onedlho absolvuje stý odber.

Ilustračný obrázok k článku Dúbravčanku Ivanu Bruncvikovú ocenili za mnohonásobné darcovstvo krvi
Zdroj: Dnes24.sk

Podujatie zorganizovala zdravotná poisťovňa Dôvera v spolupráci so Slovenským Červeným krížom (SČK) a denníkom Pravda. Užitočný a osvetový projekt podporil aj olympijský víťaz a majster sveta v chôdzi Matej Tóth a ambasádorka darcov krvi a známa moderátorka Aneta Parišková. Unikátnu brožúru slávnostne uviedli do života v utorok 6. júna v Modre.

Pred krstom publikácie generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan a zástupca šéfredaktorky denníka Pravda Jakub Prokeš odmenili zaslúžilých darcov krvi, ktorých príbehy počas uplynulých dvoch rokov Pravda zverejnila vo svojej zdravotníckej prílohe – mesačníku Dobré zdravie. Autorkou tejto prílohy a tiež spomínanej novej brožúry Kvapka po kvapke je redaktorka Pravdy Bianka Stuppacherová.

Jednou z ocenených je aj držiteľka Kňazovického medaily Ivana Bruncviková, ktorá sa k darovaniu krvi dostala veľmi zvláštnym spôsobom. „Svojou krvou som sa chcela poďakovať osudu za to, že som ostala nažive,“ hovorí. Ako 36-ročná mala v tele nádor veľkosti hlavičky päťmesačného plodu a výsledok operácie bol neistý. Keď po desiatich dňoch prišli výsledky, že nádor nebol zhubný, v rozhlase hrali práve pesničku s textom Joža Urbana „Voda, čo ma drží nad vodou“. Pokladala to za znamenie osudu a zmocnilo sa jej presvedčenie, že svoje šťastie musí nejako splatiť. Začala bežnými odbermi, potom prešla na separátor, kde jej odoberali plazmu, krvné doštičky a krvinky. Odvtedy Dúbravčanka Ivana získala všetky najvyššie možné ocenenia v oblasti darcovstva a v októbri absolvuje svoj stý odber

Pri malej improvizovanej slávnosti Ivanu obdaroval kyticou aj starosta Dúbravky Martin Zaťovič, zablahoželal jej k oceneniu od Dôvery a poďakoval sa jej za šírenie myšlienky darcovstva krvi.

darovanie krvi
4
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM