Kultúra

Keď staré stromy dostanú druhú šancu

Prestarnuté a vyschnuté dreviny v mestských parkoch neraz predstavujú nebezpečenstvo pre ich návštevníkov.

Ilustračný obrázok k článku Keď staré stromy dostanú druhú šancu
Zdroj: Dnes24.sk

Kritické stromy sú dlhodobo sledované odborníkmi a keď riziko pádu stromu či konára prevýši únosnú hranicu, k slovu prichádzajú pilčíci.

Neraz sa však stáva, že časti stromu je možné využiť nielen ako palivo do krbu, ale aj ako hodnotný rezbársky materiál.

Zaujímavé a vzácne dreviny v parkoch

Oddelenie životného prostredia Miestneho úradu Dúbravka už dlhší čas neformálne spolupracuje s oddelením kultúry a Dúbravským ateliérom v prípadoch, keď rieši výrub podobných drevín. Napríklad deti v dúbravskom Letnom tábore umeleckých remesiel tak používajú pri tvorivej práci aj materiál z dúbravských parkov.

„Neraz ide o zaujímavé a vzácne dreviny, ku ktorým sa bežne človek nedostane,“ hovorí vedúci Dúbravského ateliéru Ľubo Navrátil a dodáva, že bežný je topoľ, breza či borovica, ale častý je aj javor, lipa, hloh, akácia, dokonca v starých záhradách sa nájdu stromovité porasty ruží, bazy či jaseňa. A každá z týchto drevín je vhodná na umelecké rezbu, výrobu šperkov, detských hračiek či fujár.

Takto vznikla aj myšlienka zachovať kmeň starej akácie, ktorá svojimi statnými desaťmetrovými konármi už ohrozovala návštevníkov parku a priľahlého detského ihriska pri Horanskej studni.

Spojenie mýtu a histórie

„Prvotná myšlienka začala dostávať presnejšie obrysy, keď sme sa spojili s rodákom zo starej Dúbravky sochárom Michalom Fratričom, ktorý bol ochotný participovať na projekte,“ hovorí s úsmevom Štefan Maceják, dobrovoľník a vedúci oddelenia školstva a projektových činností v Dúbravke.

Neformálna trojčlenná skupina si ako ideové východisko zvolila povesť o princeznej Dúbravke a historický fakt, že pri Horanskej studni bol kedysi rybník, kde sa dúbravské deti kúpavali.

Motív vody mali pripomínať vlny vlasov a smutná snová tvár dievčiny príbeh, podľa ktorého tu bola zajatá chorvátska princezná Dúbravka, ktorá utekala pred Turkami. A príznačné bolo aj to, že dutý strom je súčasťou ďalšej povesti o vzniku názvu Dúbravky.

Akácia plná prekvapení

Autor diela Michal Fratrič je mimoriadne skromný a málovravný, no zdá sa, že s výsledkom svojej práce je spokojný. Na otázku, ako sa mu na soche pracovalo, odpovedá, že stará akácia bola plná prekvapení, našiel v nej osie hniezdo aj korene brečtana vrastené hlboko do dutého pňa.

„Bútľavinu som napokon musel zaliať špeciálnym betónom a dubovú tvár Dúbravky doň osadiť pomocou závitnice. Ale najväčšie obavy som mal z toho, ako sochu prijmú Dúbravčania. Miesto má totiž svojho genia loci, ktorého plastika mala nejako reflektovať. Prvé odozvy sú pozitívne, Dúbravčania oceňujú, že starý strom dostal druhú šancu v tejto podobe.“

Socha
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie