Mesto chce obnoviť atiku Primaciálneho paláca a jej sochársku výzdobu

Alegorické sochy a tiež ozdobné vázy v atikovej časti priečelia sú súčasťou výzdoby Primaciálneho paláca.

Ilustračný obrázok k článku Mesto chce obnoviť atiku Primaciálneho paláca a jej sochársku výzdobu
Zdroj: Dnes24.sk

Hlavné mesto chce obnoviť a reštaurovať atiku Primaciálneho paláca a jej sochársku výzdobu za zhruba 600-tisíc eur s DPH. Vyhlásilo preto súťaž na výber zhotoviteľa prác.

Zlý stav sôch

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal už pred dvoma rokmi upozornil, že sochárska výzdoba je v zlom stave. „Historické sochy sú v havarijnom stave a musíme ich po rokoch zanedbania dať do poriadku nielen z pohľadu estetiky, ale najmä z hľadiska bezpečnosti okoloidúcich,“ priblížil Nesrovnal.

Koncom roka 2016 prebiehal reštaurátorský výskum, ktorý mal určiť spôsob a rozsah reštaurovania a po odsúhlasení prác krajským pamiatkovým úradom chcela bratislavská samospráva začať s reštaurovaním.

Hlavné mesto podľa vestníka Úradu pre verejné obstarávanie teraz vyhlásilo tender na projekčné, stavebné a reštaurátorské práce. „Zákazka pozostáva z reštaurovania sochárskej výzdoby priečelia a balustrád Primaciálneho paláca. Cieľom reštaurovania je obnova národnej kultúrnej pamiatky do najautentickejšej podoby,“ píše sa v oznámení. Záujemcovia môžu do 12. septembra do 09:00 hod. predkladať svoje ponuky, otvárať sa budú v ten deň o hodinu neskôr.

Alegorické sochy

Sochy na Primaciálnom paláci boli v 20. storočí viackrát reštaurované. Prvá obnova sa realizovala podľa magistrátu po roku 1903, keď mesto získalo budovu do svojho majetku. Ďalšia obnova sa uskutočnila počas prvej republiky, tá však nemala charakter reštaurovania.

V roku 1969 výzdobu atiky obnovil sochár Jozef Pospíšil a posledné reštaurovanie bolo v rokoch 1989 až 1990. Od tohto zásahu však ubehlo už 28 rokov. „Poveternostné vplyvy zanechali svoje stopy nielen na kamennej hmote sôch, ale aj na ich tiahlovom ukotvení, čo ohrozuje bezpečnosť chodcov na námestí,“ povedal riaditeľ mestskej organizácie Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave Ivo Štassel.

Alegorické sochy a tiež ozdobné vázy v atikovej časti priečelia sú súčasťou výzdoby Primaciálneho paláca. Vznikli v čase výstavby paláca v rokoch 1779 – 1780. Na vrchole tympanónu je kardinálsky erb Jozefa Batthyányiho, prvého obyvateľa paláca. Budovu zdobí model jeho železného klobúka, ktorý váži 150 kilogramov. Alegorické sochy pozdĺž línie strechy vyjadrujú kardinálove ľudské vlastnosti a dosiahnuté hodnosti.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM