MIMORIADNA SPRÁVA: Zomrel prvý slovenský prezident Michal Kováč
Dnes zomrel v bratislavskej nemocnici prvý prezident samostatnej Slovenskej republiky Michal Kováč.

Michal Kováč zomrel dnes krátko pred 20. hodinou vo veku 86 rokov v Nemocnici svätého Michala v Bratislave na zlyhanie srdca. Informáciu potvrdila rodina zosnulého.
Stav Michala Kováča (86 rokov), sa zhoršil už v piatok (30. septembra), kedy bol prevezený do nemocnice. Odvtedy bojoval o život. Na kardiologickej jednotke intenzívnej starostlivosti ho museli lekári uviesť do umelého spánku a snažili sa ho zachrániť. Michal Kováč dnes svoj boj prehral.
Do roku 1989 pracoval v bankovníctve
Michal Kováč sa narodil 5. augusta 1930 v obci Ľubiša v okrese Humenné. Vyštudoval Obchodnú akadémiu v Humennom (1946–1950) a Vysokú školu ekonomickú (VŠE, dnes Ekonomická univerzita) v Bratislave (1950–1955).
V rokoch 1965–1966 prednášal v Bankovej škole na Kube, v rokoch 1967–1969 bol námestníkom Živnostenskej banky v Londýne v Spojenom kráľovstve. V roku 1969 ho z Londýna odvolali, v roku 1970 vylúčili z Komunistickej strany Československa (KSČ). Stal sa radovým bankovým úradníkom v ŠBČS, pobočke Bratislava-mesto. V bankovníctve pracoval do roku 1989.
Bol členom Hnutia za demokratické Slovensko
Po novembri 1989 sa Michal Kováč angažoval v hnutí Verejnosť proti násiliu (VPN). V decembri 1989 sa stal ministrom financií, miezd a cien SR vo vláde národného porozumenia. V rokoch 1991–1993 bol členom Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) a jeho podpredsedom pre ekonomickú oblasť.
Ako kandidát HZDS bol Michal Kováč poslancami Národnej rady Slovenskej republiky 15. februára 1993 v druhom kole prezidentských volieb zvolený za prvého prezidenta samostatnej Slovenskej republiky.
Hlavou štátu a súčasne hlavným veliteľom Ozbrojených síl SR bol od 2. marca 1993 do 2. marca 1998.
Prezident Kováč pomohol Slovenku nezísť z cesty
„Pán Michal Kováč bol prezidentom v zložitom období rokov 1993–1998, kedy sa zvádzal bezohľadný a doslova surový zápas o vnútorný charakter a budúcnosť Slovenskej republiky na mape Európy a sveta. Pán prezident Kováč v tomto zápase obstál a svojím pôsobením pomohol Slovensku nezísť úplne z cesty, ktorá nás potom postupne priviedla do európskej rodiny slobodných národov a štátov. Aj jeho zásluhou,“ povedal slovenský prezident Andrej Kiska.
Podľa jeho slov je poľutovaniahodné a aj charakteristické pre našu dobu, že sa nedožil aktov justičnej spravodlivosti za únos svojho syna, po ktorých tak veľmi túžil, tak ako neboli napravené morálne a materiálne krivdy z prvých rokov slovenskej štátnej samostatnosti v 90. rokoch minulého storočia.
Čítajte aj: MIMORIADNA SPRÁVA: Nešťastie na Vrakunskej ceste. Nepozorný chodec prišiel o život
