Názov nášho mesta má 100 rokov. Dizajnér M. Bajaník vytvoril k výročiu vydarený vizuál

Martin Bajaník vytvoril k spomínanému výročiu vizuál, ktorý predstavuje Bratislavu ako modernú metropolu a nezabúda ani na minulosť.

Ilustračný obrázok k článku Názov nášho mesta má 100 rokov. Dizajnér M. Bajaník vytvoril k výročiu vydarený vizuál
11
Galéria

Bratislava dostala svoj názov oficiálne 27. marca 1919. Pred vznikom Československa naše mesto nazývali rôznymi menami. Známy je najmä názov Prešporok, čo malo pôvod v nemeckom Pressburg, početná maďarská menšina neskôr používala názov Pozsony.

Nové meno pre mesto

Horné Uhorsko sa po prvej svetovej vojne odtrhlo od Budapešti a stalo sa súčasťou Československa. Práve vtedy sa hľadalo nové meno pre naše mesto, ktoré by nebolo natoľko spojené s rakúskou či maďarskou tradíciou. Uvažovalo sa aj nad variantom, že mesto pomenujú po americkom prezidentovi Woodrowovi Wilsonovi, teda Wilsonovo. Tento návrh však neprešiel.

Ako najlepší vtedy vyhodnotili názov, ktorý začal používať už v polovici 19. storočia Pavol Jozef Šafárik. Inšpiroval sa historickým názvom, ktorý sa objavil už v deviatom a desiatom storočí a vychádzal z mena Vratislav či Braslav.

Motív modernej metropoly

Dizajnér Martin Bajaník vytvoril k spomínanému výročiu vizuál, ktorý predstavuje Bratislavu ako modernú metropolu a nezabúda ani na minulosť.

„Bratislava pred 100 rokmi zmenila svoje meno, čo sa prihodí máloktorému mestu na svete. Z dovtedy provinčného mesta sa stalo hlavné mesto slovenskej časti novovzniknutého Československa. Bratislava sa vydala do sveta a preto tvorí môj motív známka, symbol pošty, komunikácie so svetom," napísal M. Bajaník.

Vizuál vyjadruje, že Bratislava je na rozdiel od Prešporka metropolou. Grafické spracovanie odkazuje na modernizmus raného 20. storočia, prelínajú sa v ňom bratislavské monumenty v čase. "Vidíme Dunaj ešte bez premostenia pod hradom, no Nový most sa už črtá. Bratislavský hrad stojí ako ruina povedľa veže na Kamzíku, vidíme tu gotický Dóm sv. Martina, ale aj rastúce mrakodrapy, a to všetko nad tečúcim Dunajom ako symbolom času,“ opísal svoju prácu dizajnér Martin Bajaník.

Vizuál bude používať Hlavné mesto vo viacerých formách. Informoval o tom primátor Matúš Vallo na sociálnej sieti s tým, že bližšie informácie poskytne neskôr.

Páči sa vám nový vizuál Bratislavy?

Staré Mesto na historických fotografiách
11
Galéria

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM