RANNÁ ŠTVORKA: Pripravte sa na poriadnu horúčavu, teploty sa vyšplhajú na 35 °C!

S dnešným dňom sa spája pranostika: Na svätého Eliáša je dopoludnia leto, popoludní jeseň. Meniny má Iľja a Eliáš. Slnečno. Teploty 30 až 35 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Pripravte sa na poriadnu horúčavu, teploty sa vyšplhajú na 35 °C!
Zdroj: TASR

Západ: malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 19 až 16 a najvyššie denné 32 až 35 stupňov C.

Stred: malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 18 až 13 a najvyššie denné 30 až 34 stupňov C.

Východ: malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 18 až 14 a najvyššie denné 30 až 34 stupňov C.

Meniny má Iľja a Eliáš

Mužské mená Iľja a Eliáš majú hebrejský pôvod a znamenajú „môj Boh“. Sú zaužívané skôr v rusky hovoriacich krajinách, kde ich oslovujú Iľjuška, Ilek, Elo, Eli.

Iľja aj Eliáš, ktorí oslavujú meniny 20. júla, sú aktívni a znášanliví muži. Svoju zodpovednosť prejavujú už ako študenti. Pri voľbe povolania uprednostňujú zamestnanie, v ktorom je nevyhnutný priamy kontakt s ľuďmi. Iľja a Eliáš dokážu odvážne bojovať s prekážkami, ak sa vyskytnú. Aj keď sa im nepodarí všetko zvládnuť, nerobia si z toho ťažkú hlavu a neúspech berú ako súčasť života.

Zdravie týchto mužov je pomerne dobré. Ovplyvňujú ich planéty Jupiter a Mesiac. Ich šťastné farby sú modrá, biela a béžová. Ochranné rastliny slez, sedmokráska, ochranné kamene avanturín, granát.

Stalo sa doma

1467 – V Bratislave začala činnosť prvá univerzita na území Slovenska Academia Istropolitana.

1944 – Na chate neďaleko obce Čremošné sa uskutočnila porada politického a vojenského velenia odboja. Politickú skupinu zastupovali Gustáv Husák, Ladislav Novomeský, Ján Ursíny, Jozef Lettrich, Peter Zaťko a Ivan Horváth. Na čele vojakov bol Ján Golián.

1992 – Abdikoval československý prezident Václav Havel.

2008 – Slovenskí volejbalisti vyhrali 5. ročník prestížnej Európskej ligy mužov. Vo finálovom dueli v tureckej Burse zdolali Holandsko 3:1.

Stalo sa vo svete

1917 – Predseda srbskej vlády Nikola Pašič a predstaviteľ londýnskeho Juhoslovanského výboru Ante Trumbič (Chorvát) podpísali Korfskú deklaráciu, podľa ktorej mali Srbi, Chorváti a Slovinci vytvoriť po prvej svetovej vojne spoločnú jednotnú monarchiu na čele so srbskou dynastiou Karadžordževi­čovcov.

1944 – Nemecký plukovník Claus Schenk von Stauffenberg sa pokúsil o atentát na Adolfa Hitlera v jeho hlavnom stane Wolfsschanze v Rastenburgu. Hitler atentát prežil a utrpel iba niekoľko odrenín.

1951 – V izraelskom Jeruzaleme zavraždili jordánskeho kráľa Abdalláha ibn Husejna.

1974 – Turci s mohutnými námornými, pozemným a leteckými silami podnikli inváziu na ostrov Cyprus a obsadili asi 40 percent jeho územia.

1976 – Na povrchu Marsu pristála americká vesmírna sonda Viking 1, ktorá vyslala na Zem prvé snímky povrchu Červenej planéty a uskutočnila tam vedecké merania.

Skladba dňa

1964 – Chris Cornell (vlastným menom Christopher John Boyle), Seattle, Washington, USA, spevák skupiny Soundgarden. Táto grunge formácia vznikla v Seattle v roku 1984. V októbri 1988 vydali debutový album Ultramega OK. Na svojom konte majú šesť štúdiových albumov, šiesty King Animal vydali v novembri. Najúspešnejším bol štvrtý v poradí Superunknow, ktorý vydali v marci 1994. Ten sa dostal v rebríčku albumov na prvú pozíciu. Do diskografie patria aj tri kompilácie. V singlovej hitparáde mali desať skladieb, tri z nich to dotiahli na prvé miesto, Black Hole Sun v roku 1994, Burden In My Hand a Blow Up the Outside World v roku 1996. Rozišli sa v roku 1997. V januári 2010 sa vrátili na koncertné pódiá. Zomrel 17. mája 2017.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: Dnes24/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM