RANNÁ ŠTVORKA: Sneženie bude pokračovať aj vo štvrtok, meniny má Ondrej a Andrej

K dnešnému dňu sa viaže pranostika: Keď je pekne na Ondreja, celý rok na všetky sviatky bude pekne. Zamračené a sneženie. Teploty -1 až 4 stupne C.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Sneženie bude pokračovať aj vo štvrtok, meniny má Ondrej a Andrej
Zdroj: TASR

Západ: prevažne zamračené a sneženie. Najnižšie ranné teploty 2 až –1 a najvyššie denné 1 až 4 stupne C.

Stred: prevažne zamračené a sneženie. Najnižšie ranné teploty 1 až –4 a najvyššie denné –1 až 3 stupne C.

Východ: prevažne zamračené a sneženie. Najnižšie ranné teploty 1 až –3 a najvyššie denné –1 až 3 stupne C.

Meniny má Ondrej a Andrej

Mužské mená Ondrej a Andrej majú grécky pôvod a v preklade znamenajú „statný“, „mužný“ „odvážny“. Krstné mená Ondrej, Andrej patria na slovenskom území medzi zaužívané.

Ondrejovia aj Andrejovia, ktorí oslavujú meniny 30. novembra, sa zdajú byť trochu leniví. Lenže oni vyčkávajú na vhodnú chvíľu, keď budú môcť konať. Keď sa už do niečoho pustia, rýchlo dosiahnu úspech. Milujú nezávislosť a pohodlie.

Títo roztržití a inteligentní chlapci radi chodia poza školu, najmä ak sa im znepáči nejaký profesor. Inak ich láka technika, inklinujú aj k umeniu.

Ondrejovia, Andrejovia sú citovo založení ľudia. Túžia, aby ich mali radi a aby im to aj dokazovali. Nemajú radi samotu, preto často chodia na večierky. Nositelia týchto mien majú šťastie naklonené na svoju stranu, zázračne im takmer všetko vychádza.

Ak je všetko dobre, vtedy im zdravie slúži, ak sa utápajú v zachmúrenosti, mávajú zdravotné problémy. Mali by sa vyhýbať prievanu.

Obľúbená farba týchto mužov je červená a biela, ochranný kameň achát.

Stalo sa doma

1776 – V Bratislave vysvätili Veľký evanjelický kostol na Panenskej ulici s kapacitou 2000 veriacich, ktorý bol postavený podľa návrhu Mateja Walcha a vyznačuje sa výbornou akustikou.

1855 – Otvorili v Bratislave novú budovu evanjelického lý­cea.

1938 – Za nového československého prezidenta bol zvolený Emil Hácha.

1946 – Premiérou Skrotenie zlej ženy od Williama Shakespeara otvorili divadlo Nová scéna v Bratislave v priestoroch kina Alfa.

1989 – Predsedom Slovenskej národnej rady (SNR) sa po abdikácii Viliama Šalgoviča stal Rudolf Schuster.

1991 – Po vyše 40-ročnej nútenej prestávke bola obnovená činnosť Evanjelickej diakonie ECAV na Slovensku.

2006 – Vyšetrovateľ polície v Nitre začal trestné stíhanie vo veci údajného prečinu krivej výpovede a krivej prísahy Hedvigy Malinovej.

Stalo sa vo svete

1700 – Švédske vojská zaútočili na ruské vojsko, ktoré obliehalo mesto Narva a porazili ho.

1731 – Čínsky Peking postihlo zemetrasenie, pri ktorom zahynulo okolo 100.000 ľudí.

1872 – Medzi Škótskom a Anglickom sa odohralo prvé medzištátne futbalové stretnutie podľa schválených pravidiel, ktoré sa podobajú na dnešné. Futbalové stretnutie sa skončilo nerozhodne 0:0. Zápas sa odohral na ihrisku West of Scotland Cricket v škótskom Glasgowe.

1936 – Vo Veľkej Británii zhorel do tla londýnsky Krištáľový palác postavený pre prvú Svetovú výstavu v roku 1851.

1939 – Začala sa sovietsko – fínska vojna.

1967 – Z Adenu odišlo posledných 900 britských vojakov, čím sa skončilo 128-ročné panstvo Veľkej Británie v Jemene.

2002 – Po 15 rokoch na juhovýchode Turecka, kde väčšinu obyvateľstva tvoria Kurdi, zrušili výnimočný stav, ktorým chceli turecké úrady v roku 1987 potlačiť vzburu vedenú Stranou kurdských pracujúcich (PKK). Kurdská vzbura vypukla v roku 1984.

Skladba dňa

1968 – Des'ree (rodená Desirée Annette Weeks), Londýn, pop-soulová speváčka. Jej rodičia pochádzajú z Karibiku. V roku 1991 mala v hitparáde prvú skladbu Feel So High, úspešná však bola až v reedícii o rok neskôr. Na svojom konte má päť albumov, ten piaty Dream Soldier vyšiel v marci 2003. Najúspeš­nejším z nich bol v poradí tretí I Ain't Movin', ktorý vydala v júli 1994. V singlovej hitparáde mala osem skladieb, hitmi boli piesne You Gotta Be (1995), Kissing You (1997) a Life (1998).

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM