RANNÁ ŠTVORKA: Štvrtok bude horúci a miestami zaprší, meniny má Filip
Dnešná pranostika hovorí: "Lepšie jedno leto ako sto zím". Meniny má Filip. Polooblačno až oblačno, miestami prehánky alebo búrky. Teploty 27 až 32 stupňov Celzia.
Západ: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 20 až 17 a najvyššie denné 29 až 32 stupňov C.
Stred: prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšie ranné teploty 19 až 14 a najvyššie denné 27 až 31 stupňov C.
Východ: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 19 až 15 a najvyššie denné 27 až 31 stupňov C.
Meniny má Filip
Mužské meno Filip má grécky pôvod a v preklade znamená „milovník koní“. Na Slovensku je toto meno v súčasnosti populárne a jeho nositeľov oslovujeme prevažne Filipko.
Filipovia, ktorí oslavujú meniny 23. augusta, sú vyrovnaní a vedia kam smerujú. Od detského veku sa správajú slušne.
Charakteristickou črtou ich povahy keď dospejú, je zdvorilosť. Ak chcú byť úspešní, mali by si dôsledne vybrať školu, lebo Filipovia nepatria medzi ľudí, ktorí by urobili čokoľvek, len aby získali diplom. Veľmi dobre sa realizujú v pozíciách, kde dominuje iniciatíva a rozhodnosť.
Ľahko sa prispôsobujú a radi prijímajú podnety od iných. Uplatnia sa napríklad ako režiséri, redaktori, alebo bádatelia. Prejavovať city u nich znamená hneď konať.
Filipovia majú úžasnú životaschopnosť, aj keď vedú nepravidelný život a pracujú nárazovito.
Ovplyvňuje ich planéta Slnko. Šťastné farby Filipa sú oranžová a žltá. Ochranné rastliny borák a mak, ochranné kamene olivín a krištáľ.
Stalo sa doma
1816 – V Kopčanoch pri Holíči sa uskutočnili prvé porovnávacie dostihy anglických plnokrvníkov v Rakúsko-Uhorsku.
1909 – Položili základný kameň bratislavského kostola sv. Alžbety – Modrého kostolíka.
1968 – V ruskej Moskve sa začalo (trvalo do 26.8.) rokovanie medzi zástupcami ČSSR a ZSSR ohľadne vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Schôdzka bola ukončená podpísaním tzv. Moskovského protokolu.
Stalo sa vo svete
1572 – V Paríži (v noci z 23. na 24. augusta) sa udiala udalosť známa ako Bartolomejská noc. Na podnet Kataríny Medicejskej zavraždili vyše 3000 hugenotov, zhromaždených pri príležitosti sobáša ich vodcu Henricha III. Navarrského – neskoršieho kráľa Henricha IV. – s Margarétou z Valois.
1866 – Pražským mierom sa skončila vojna medzi Pruskom a Rakúskom. Pruské víťazstvo znamenalo koniec prusko-rakúskeho dualizmu v Nemecku a po rozpustení Nemeckého spolku založeného roku 1815 sa prestalo Rakúsko počítať medzi nemecké štáty.
1903 – Vo švajčiarskom meste Bazilej sa uskutočnil 6. sionistický kongres, na ktorom došlo k dočasnému rozštiepeniu sionistického hnutia: časť delegátov žiadala založenie židovského štátu v Palestíne a druhá časť v britskej Ugande.
1939 – Predstavitelia Nemecka a ZSSR podpísali v moskovskom Kremli pakt o neútočení – Pakt Ribbentrop – Molotov.
1944 – V Rumunsku sa začalo protifašistické povstanie.
Skladba dňa
1958 – Karel Plíhal, Přerov, český folkový spevák, gitarista a skladateľ. Vyštudoval strednú priemyselnú školu strojnícku. Na gitaru hrá od pätnástich rokov, začínal v amatérskej skupine Hučka, od roku 1977 bol členom skupiny Falešní hráči. V roku 1981 založil vlastnú skupinu Plíharmonyje. Od roku 1984 vystupuje sólovo. V roku 1985 vydal prvú LP platňu Karel Plíhal. Na svojom konte má dnes jedenásť albumov, v roku 2004 vyšiel album Nebe počká s textami Josefa Kainara, z roku 2004 je album Karel Plíhal v Olomouci a z roku 2005 album Karel Plíhal v Telči. V septembri 2012 vydal štúdiový album Vzduchoprázdniny, za ktorý získal ocenenie hudobnej akadémie Anděl 2012 v kategórii folk & country. V októbri 2015 vyšla kompilácia Karel Plíhal – Skříň s beduíny (Výběr z let 1990–2005).
Foto: ilustračné