RANNÁ ŠTVORKA: Utorok bude oblačný a s prehánkami, meniny má Rudolf

K dnešnému dňu sa viaže pranostika: Aprílový sneh pole hnojí, dážď požehnáva. Meniny má Rudolf. Oblačno, na väčšine územia prehánky. Teploty 17 až 22 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Utorok bude oblačný a s prehánkami, meniny má Rudolf
Zdroj: TASR

Západ: prevažne oblačno, prehánky, najnižšie ranné teploty 13 až 10 a najvyššie denné 19 až 22 stupňov C.

Stred: prevažne oblačno, prehánky, najnižšie ranné teploty 12 až 7 a najvyššie denné 17 až 21 stupňov C.

Východ: prevažne oblačno, najnižšie ranné teploty 12 až 8 a najvyššie denné 17 až 21 stupňov C.

Meniny má Rudolf

Mužské meno Rudolf má germánsky pôvod a v preklade znamená „slávny vlk“. Nositeľov tohto v súčasnosti menej rozšíreného a skôr dedičného mena, oslovujeme prevažne Rudko, Rudo, Rudino. Meniny majú 17. apríla.

Rudolfovia sú málo ovplyvniteľní a úplnej oddanosti nie sú schopní. Ak sú o niečom presvedčení, idú za tým s pevnou istotou, až kým nedosiahnu svoj cieľ. Majú pevnú vôľu. Podobajú sa symbolicky tŕnistému kríku, borievke, ktorý je ich rastlinným totemom.

Pre nich je veľmi dôležité správne si zvoliť smer štúdií. Uplatniť sa môžu napríklad ako spisovatelia alebo pedagógovia. Ich mravnosť väčšinou nepozná ústupky a zázemie v rodine pre nich znamená veľmi veľa. Zdravie Rudolfov je priemerné. Obľúbené farby týchto mužov sú čierna a modrá, ochranná rastlina divozel, kamene obsidián a jaspis.

Stalo sa doma

1927 – Začalo sa pravidelné rozhlasové vysielanie z Košíc.

1952 – Narodila sa v Martine herečka ZUZANA KRONEROVÁ.

1969 – Na zasadnutí ÚV KSČ sa Alexander Dubček vzdal funkcie 1. tajomníka a na čelo KSČ sa dostal Gustáv Husák, čím sa začalo takzvané obdobie normalizácie.

2004 – V druhom kole prezidentských volieb v SR zvíťazil Ivan Gašparovič, nominant Hnutia za demokraciu (HZD), nad svojím protikandidátom Vladimírom Mečiarom (HZDS) s rozdielom 350.000 hlasov.

Stalo sa vo svete

1492 – Španielsky kráľovský pár Ferdinand II. Aragónsky a Izabela I. Kastílska súhlasil s financovaním objavnej cesty Krištofa Kolumba, ktorou chcel západným smerom doplávať do Číny a Indie. Nakoniec bez toho, aby si to uvedomil, doplával k brehom ostrovov nového kontinentu.

1941 – Druhá svetová vojna: Britské jednotky sa vylodili v Iraku.

1970 – Po návrate zo svojej misie dopadla do Tichého oceánu americká kozmická loď Apollo 13, na palube ktorej došlo k výbuchu kyslíkovej nádrže. Posádka lode bola v poriadku.

1976 – Narodila sa populárna česká filmová herečka ANNA (AŇA) GEISLEROVÁ. Známa z filmov ako napríklad: Requiem pro panenku, Jízda, Návrat idiota, Želary, Medvídek, Občanský průkaz.

Skladba dňa

1974 – Victoria Beckham (rodená Victoria Caroline Adams), Harlow, Essex, UK, členka skupiny Spice Girls.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM