RANNÁ ŠTVORKA: Utorok bude slnečný a s teplotami do 34 °C, meniny má Ignác

Dnešná pranostika hovorí: "Dážď na deň Ignáca znamená lahodnú zimu." Meniny má Ignác. Slnečno, ojedinele možnosť búrok. Teploty 29 až 34 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Utorok bude slnečný a s teplotami do 34 °C, meniny má Ignác
Zdroj: Dnes24.sk

Západ: malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 21 až 18 a najvyššie denné 31 až 34 stupňov C.

Stred: malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 20 až 15 a najvyššie denné 29 až 33 stupňov C.

Východ: malá oblačnosť, najnižšie ranné teploty 20 až 16 a najvyššie denné 29 až 33 stupňov C.

Meniny má Ignác

Mužské meno Ignác má latinský pôvod a jeho význam je „ohňový, rozpálený“. Na Slovensku je toto meno málo rozšírené. Jeho nositelia majú meniny 31. júla.

Ako v detstve, aj v dospelosti Ignácovia stále niečo hrajú, akoby bol život jedno veľké javisko. Sú dosť nesústredení, nedokončia jednu vec a už sa nadchýnajú pre niečo iné. Vo svojom vnútri sú nepokojní a prenášajú to na okolie.

Ignácovia nikdy presne nevedia odlíšiť, kedy snívajú a kedy nie. Svoje city schovávajú za ľahostajnou tvárou. Sú výrazne životaschopní. Majú v sebe neobyčajnú odolnosť a sú fyzicky zdatní.

Ovplyvňuje ich planéta Mars. Šťastná farba Ignácov je fialová. Ochranné rastliny horčica a cesnak, kamene chalcedón a karneol.

Stalo sa doma

1379 – Uhorský kráľ Ľudovít Veľký udelil podľa vzoru Banskej Štiavnice mestské výsady Ľubietovej. Mesto sa vďaka nerastnému bohatstvu zaradilo medzi významné stredoslovenské banské mestá.

1914 – Rakúsko-Uhorsko vyhlásilo všeobecnú mobilizáciu.

2009 – Mincovňa Kremnica vyhrala medzinárodnú súťaž Argentínskej centrálnej banky na výrobu mincí národnej meny peso a získala tak zákazku v hodnote približne 10 miliónov eur (301,26 milió­na Sk).

2010 – Zuzana Štefečeková vybojovala na MS v streľbe zo všetkých zbraní zlatú medailu a zároveň získala miestenku na OH v Londýne.

2012 – Vodný slalomár Michal Martikán získal vo Veľkej Británii na OH 2012 v Londýne bronzovú medailu v C1. Obhajca titulu z čínskeho Pekingu 2008 skončil vo finále na treťom mieste so stratou 1,25 s na svojho veľkého rivala Francúza Tonyho Estangueta, ktorý sa tešil z tretieho olympijského zlata.

Stalo sa vo svete

1790 – V USA udelili prvý patent, získal ho vynálezca Samuel Hopkins za zlepšený spôsob výroby chemickej zlúčeniny potaš.

1919 – Nemecké národné zhromaždenie vo Výmare prijalo novú ústavu – tzv. Výmarskú ústavu.

1946 – Národný súd v Prahe vyniesol rozsudky dlhoročného väzenia v procese s členmi bývalej protektorátnej vlády – tresty smrti, ktoré navrhoval prokurátor a presadzovali komunisti (angažoval sa za ne aj ZSSR), súd neudelil.

1950 – Otvorili prvú samoobsluhu vo Veľkej Británii – Sainsburys v Croydone, južne od Londýna.

1954 – Talianska horolezecká expedícia ako prvá vystúpila na druhý najvyšší vrchol sveta – himalájsky štít K2.

1964 – Americká kozmická sonda Ranger 7 vyslala do pozemného riadiaceho strediska 4316 snímok mesačného povrchu.

1971 – Americkí astronauti James Benson Irwin a David Randolph Scott podnikli jazdu na mesačnom automobile Rover (Lunar Roving Vehicle). Ich cestu mohli sledovať diváci v priamom farebnom televíznom prenose.

Skladba dňa

1943 – Lobo (vlastným menom Roland Kent Lavoie), Tallahassee, Florida, USA, spevák, skladateľ a gitarista. S hudbou začínal v sedemnástich rokoch v skupine Rumors, spolu s ním hrali Gram Parsons a Jim Stafford. Od roku 1971 bol na sólovej dráhe. Ešte v roku 1971 vydal aj prvý album Introducing Lobo. Úspešné pre neho boli hlavne 70. roky. Jeho diskografia obsahuje pätnásť albumov a tucet kompilácií. V americkej singlovej TOP 40 hitparáde mal osem skladieb, hitmi boli Me And You And A Dog Named Boo v júni 1971 a I'd Love You To Want Me v júni 1974, anglickej hitparáde bodovali dve jeho piesne. Dnes oslávi 75. narodeniny.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM