RANNÁ ŠTVORKA: Vo štvrtok rátajte s prehánkami, meniny má Matilda

Jedna z marcových pranostík hovorí: Marec, ešte bude harec. Meniny má Matilda. Polooblačno až oblačno, na mnohých miestach prehánky. Teploty 6 až 11 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Vo štvrtok rátajte s prehánkami, meniny má Matilda
Zdroj: TASR

Západ: polooblačno až oblačno, prehánky. Najnižšie ranné teploty 3 až 0 a najvyššie denné 8 až 11 stupňov C.

Stred: polooblačno až oblačno, prehánky. Najnižšie ranné teploty 2 až –3 a najvyššie denné 6 až 10 stupňov C.

Východ: polooblačno až oblačno, prehánky. Najnižšie ranné teploty 2 až –2 a najvyššie denné 6 až 10 stupňov C.

Meniny má Matilda

Ženské meno Matilda má nemecký pôvod a význam mena je „silná, udatná bojovníčka“. Nositeľky tohto na Slovensku ojedinelého mena oslovujeme Tilda, Tilduška. Meniny oslavujú 14. marca.

Matildy sa vedia ovládať a čeliť chúlostivým situáciám ako skutočné „bojovníčky“. Od detstva sú ťažko usmerňovateľné. Majú vrodený cit pre diplomaciu, ktorý využívajú pri viacerých príležitostiach, vysokú inteligenciu a veľmi dobrú pamäť.

Keď ľúbia, dokážu nemožné. Ak pochybujú, všetko sa im zrúti. Matildy totiž nepoznajú strednú cestu.

Aj keď sú vitálne, mali by si dávať pozor na zdravie, najmä na žalúdok. Neprospieva im ani nepravidelné stravovanie a prepracovanosť.

Ovplyvňuje ich planéta Venuša. Obľúbená farba týchto žien je žltá, ochranná rastlina myší chvost, ochranný kameň opál.

Ženy s týmto menom ospieval český spevák Milan Chladil v piesni s názvom Matylda.

Rovnaké meno má americký film režiséra Dannyho DeVita.

Stalo sa doma

1074 – V bitke pri Mogyoróde (dnes Maďarsko) porazili údelné kniežatá Gejza a Ladislav vojská uhorského kráľa Šalamúna. Uhorským kráľom sa fakticky stal jeden z víťazov, knieža Gejza.

1850 – V Banskej Štiavnici vyšlo prvé číslo časopisu Cyrill a Method, v ktorom sa vydavateľ a redaktor Ján Palárik usiloval o zblíženie evanjelikov a katolíkov.

1939 – Po informácii Jozefa Tisa o jeho rozhovoroch v nemeckom Berlíne, Snem Slovenskej krajiny, zvolaný na mimoriadne zasadnutie prijal demisiu vlády Karola Sidora a odhlasoval vyhlásenie (vznik) samostatného Slovenského štátu, ktorý sa od prijatia Ústavy 21. júla 1939 premenoval na Slovenskú republiku (1939–1945).

1968 – Bratislava sa de jure stala hlavným mestom Slovenskej socialistickej republiky (SSR), ktorá bola súčasťou Československej socialistickej republiky (ČSSR).

1994 – Vtedajší prezident Slovenskej republiky (SR) Michal Kováč odvolal Vladimíra Mečiara z postu predsedu vlády SR.

2018 – Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou získali na zimných paralympijských hrách v Pjongčangu zlato v obrovskom slalome zrakovo postihnutých žien. V rovnakej disciplíne mužov vybojovali Jakub Krako s navádzačom Branislavom Brozmanom striebro.

Stalo sa vo svete

1794 – Američan Eli Whitney si nechal patentovať čistič bavlny.

1844 – Carlos Antonio López sa stal prvým konštitučným paraguajským prezidentom.

1964 – V USA dallaský súd odsúdil na trest smrti majiteľa nočného baru Jacka Leona Rubinsteina (známejšieho pod menom Jack Ruby) za vraždu Lee Harveyho Oswalda, ktorý bol považovaný za vraha amerického prezidenta Johna F. Kennedyho. Ruby však nebol popravený, zomrel vo väzení na rakovinu.

1991 – Po 16 rokoch strávených vo väzení prepustili šiestich Írov krivo obvinených z bombových útokov na hostince v Birminghame (tzv. Birminghamská šestka).

2002 – Predstavitelia bývalej Juhoslávie sa pod tlakom a za sprostredkovania Európskej únie (EÚ) dohodli na transformácii Juhoslovanskej zväzovej republiky (JZR) na nový štát s názvom Srbsko a Čierna Hora (SČH), ktorý sa rozpadol v roku 2006.

2013 – Čínsky parlament oficiálne potvrdil nového šéfa komunistickej strany Si Ťin-pchinga vo funkcii prezidenta, v ktorej nahradil Chu Ťin-tchaa.

Skladba dňa

1981, Katarína Knechtová, Prešov, speváčka, skladateľka, textárka, gitaristka aj klaviristka. Na ľudovej škole umenia sa učila hru na klavíri, spievala v súbore Prešovčatá. So spevom začínala so skupinou IMT Smile, do ktorej prišla v roku 1996. S ňou nahrala prvý album Klik-Klak. V auguste 1997 zo skupiny odišla a založila skupinu Peha. V septembri 1999 vydali prvý album s názvom Niečo sa chystá s hitmi Diaľkové ovládanie a V zaseknutom výťahu. Za rok 1999 získali ocenenie Objav roka. V marci 2001 vydali druhý album Krajinou, z neho je hit Hlava vinná, telo nevinné. Za rok 2001 dostala Katka cenu Aurel ako najlepšia speváčka. V roku 2003 vydala Peha tretí album Experiment s hitmi Naoko spím, Hypnotická a Slnečná krajina. Na jar 2004 bola Peha na koncertnom turné so skupinou Chinaski. V roku 2005 vydali štvrtý album Deň medzi nedeľou a pondelkom s hitmi Za tebou a Spomaľ. Jeho predaj prevýšil sumu 40 tisíc kusov. Tento album dostal dve ceny Aurel za rok 2005 ako pesnička roka a album roka, naviac Katka dostala Aurela ako najlepšia speváčka a Peha Aurela ako najlepšia skupina. Skladba Spomaľ viedla rebríček najhranejších skladieb v českých rádiách aj na Slovensku, a získala za rok 2006 cenu Aurel ako najlepšia skladba. V roku 2006 vychádza ich kompilácia Best Of. Katarína odišla zo skupiny v júli 2008, od tej doby je na sólovej dráhe. V ankete Slávik za roky 2006, 2007 a 2008 skončila na 2. mieste. V televíznej ankete OTO získala za rok 2006 aj 2007 cenu ako najlepšia speváčka. V decembri 2008 vydala debutový sólový album s názvom Zodiak, vo februári 2012 vydala druhý s názvom Tajomstvá. V ankete Slávik za rok 2009 získala tretie miesto, za rok 2010 bola piata, za rok 2011 opäť tretia, za rok 2012 na štvrtom mieste. Predskakovala na bratislavských koncertoch skupín Cranberries a Depeche Mode. V priebehu jesene 2014 absolvovala úspešné turné s orchestrom Cigánski diabli. V októbri 2015 vydala tretí štúdiový album Prežijú len milenci, z ktorého sú hity Motýľ hlavolam a Naveky. V októbri 2016 vyšiel album Premeny. Katarína bola porotkyňou speváckej súťaže SuperStar 2018.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM