RANNÁ ŠTVORKA: Vo štvrtok vás môžu prekvapiť prehánky, teploty do 24 stupňov

Pranostika na dnes hovorí: "Julius mokrý a studený, znivočí nám všetko oseví." Meniny oslavuje Milota. Polooblačno až oblačno a na mnohých miestach prehánky. Teploty 19 až 24 stupňov C.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Vo štvrtok vás môžu prekvapiť prehánky, teploty do 24 stupňov
Zdroj: Pixabay.com

Západ: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 12 až 9 a najvyššie denné 21 až 24 stupňov C.

Stred: polooblačno až oblačno a prehánky. Najnižšie ranné teploty 11 až 6 a najvyššie denné 19 až 23 stupňov C.

Východ: polooblačno až oblačno a prehánky. Najnižšie ranné teploty 11 až 7 a najvyššie denné 19 až 23 stupňov C.

Meniny má Milota

Ženské meno Milota má slovanský pôvod a význam mena je „milovaná“. S nositeľkami tohto mena sa stretávame pomenej. Meniny oslavujú 11. júla.

Miloty sú príkladom žien, ktoré sa neboja zodpovednosti. Prijmú aj náročnú úlohu, pred ktorou ostatní cúvnu. Majú silnú vôľu. Nikdy sa nevzdávajú. Zdanlivo neriešiteľný problém ich vyburcuje k ešte väčšej aktivite.

Tieto ženy dôsledne oddeľujú pracovné povinnosti od súkromného života. Starostlivo si strážia svoje súkromie. Iba ťažko ich ovplyvnia iní ľudia. Majú svoj názor a vedia si ho zastať. Sú povestné svojou odolnosťou. Sú schopné pracovať celý deň a večer sa ešte zúčastniť na spoločenskej akcii, na ktorej určite zabodujú. Prepracovanosť sa im však môže neskôr prejaviť na zdraví. Keďže majú v povahe kus dravosti, ľahko ich môže stihnúť úraz. Mali by si dávať preto pozor na zlomeniny. Citlivé sú aj na vírusové ochorenia.

Stalo sa doma

1430 – V bitke pri Trnave vojvoda Stibor ml. utrpel od husitov ťažkú porážku. Husiti v počte približne 10 000 bojovníkov, tiahnuci z Moravy cez Záhorie k Trnave, vypálili a vylúpili vyše 100 obcí. Kráľ Žigmund preto poslal proti nim uhorské vojsko vedené vojvodom Stiborom a Jánom Matisom. Stibor stratil 6000 vojakov, husiti 2000 bojovníkov.

1843 – Začala sa (trvala do 16. júla) porada Jozefa Miloslava Hurbana, Michala Miloslava Hodžu a Ľudovíta Štúra na evanjelickej fare v Hlbokom o spisovnej slovenčine.

1949 – Najvyšší súd Československej republiky (ČSR) v Prahe vyniesol konečný rozsudok nad protikomunistickou skupinou Biela légia. Anton Tunega, Albert Púčik a Eduard Tesák boli odsúdení na trest smrti.

1951 – Národné zhromaždenie Československej republiky (NZ ČSR) prijalo zákon o ochrane štátnych hraníc.

1960 – Národné zhromaždenie Československej republiky (NZ ČSR) schválilo novú, tzv. socialistickú ústavu, ktorá Československo deklarovala ako socialistický štát a názov republiky sa následne zmenil na Československá socialistická republika (ČSSR). Článok 4 potvrdil mocenský monopol Komunistickej strany Československa (KSČ), ktorú vyhlásil za vedúcu silu štátu a spoločnosti.

1971 – Slovenskí horolezci Ivan Fiala a Michal Orolín prvý raz v histórii slovenského horolezectva zdolali himalájsku osemtisícovku, keď vystúpili na Nanga Parbat.

2008 – Slovenská parenica získala chránené zemepisné označenie. Zapísali ju do registra vedeného Európskou komisiou (EK).

2017 – Magdaléna Rybáriková sa ako prvá slovenská tenistka v histórii prebojovala do semifinále dvojhry na grandslamovom turnaji vo Wimbledone. Vo štvrťfinále si na tráve All England Clubu poradila s Američankou CoCo Vandewegheovou 6:3, 6:3.

2018 – Peter Sagan triumfoval v 5. etape 105. ročníka Tour de France a zároveň sa postaral o prekonanie rekordu v počte dní v zelenom drese.

Stalo sa vo svete

1859 – Rakúsky cisár František Jozef I. a francúzsky cisár Napoleon III. si dohodli v talianskom meste Villafranca prímerie, ktorým sa skončila vojna Francúzska a Sardínskeho kráľovstva proti Rakúsku. Porazené Rakúsko odovzdalo Napoleonovi III. Lombardiu, ktorú postúpil sardínskemu kráľovi Viktorovi Emanuelovi II.

1899 – Podpísali stanovy spoločnosti Societé Anonima Fabbrica Italiana Torino, čo predznamenalo vybudovanie tovární na výrobu automobilov Fiat. Prvá továreň bola otvorená v roku 1900.

1921 – Mongolsko sa stalo nezávislé na Číne.

1946 – Na kongrese v Kodani založili Medzinárodnú hádzanárskú federáciu (International Handball Federation – IHF).

1995 – Odohrala sa krvavá masakra pri bosnianskom meste Srebrenica, kde srbské jednotky vyvraždili 8000 moslimov. Išlo o najhorší zločin spáchaný na civilnom obyvateľstve počas konfliktu v Bosne a Hercegovine (BaH) a zároveň najkrvavejší vojnový zločin v Európe od konca druhej svetovej vojny.

2001 – Ruskí archeológovia objavili staroveký poklad pozostávajúci z viac ako 1000 kusov zlatých a bronzových šperkov a ďalších predmetov v hrobe z piateho storočia pred n.l. Hrob sa nachádza na území sibírskej Tuvianskej republiky.

2002 – Taliansko zrušilo zákaz vstupu pre príslušníkov savojskej kráľovskej dynastie na územie Talianska.

2006 – Pri siedmich koordinovaných bombových útokoch na staniciach a v preplnených vlakoch na západnom predmestí Bombaja (India) zahynulo 189 ľudí a okolo 700 ďalších utrpelo zranenia. Podľa polície mali krviprelievanie na svedomí propakistanskí islamskí militanti pod vedením pakistanskej tajnej služby.

2007 – Európsky parlament (EP) schválil úplnú liberalizáciu poštových služieb od 1. januára 2011, čo znamenalo, že národní poštoví prevádzkovatelia stratili monopol aj v tzv. vyhradenej oblasti, teda na zásielky s hmotnosťou do 50 gramov. Zvyšné služby už boli otvorené voľnému trhu.

2008 – Americký orgán dohľadu nad sporiteľňami zastavil činnosť kalifornskej stavebnej sporiteľni IndyMac, lebo veľmi veľa jej klientov si chcelo vybrať vklady. Nemecký denník Financial Times Deutschland napísal, že išlo o najväčší bankový krach v USA od roku 1984, v ktorom zbankrotovala Continental Illinois National Bank.

2010 – Futbalisti Španielska získali na majstrovstvách sveta (MS) v Juhoafrickej republike (JAR) svoj premiérový titul, keď vo finále v Johannesburgu zvíťazili 1:0 po predĺžení nad Holandskom.

2015 – Americká tenistka Serena Williamsová sa stala šiestykrát v kariére víťazkou dvojhry na prestížnom Wimbledone.

Skladba dňa

1975 – Narodil sa Samer El Nahhal, vystupujúci pod menom OX, Espoo, Fínsko, basový gitarista fínskej metalovej skupiny Lordi. Túto formáciu založil v roku 1996 spevák Tomi Putaansuu, známy aj pod menom Mr. Lordi. V januári 2002 vydali debutový album Get Heavy. Z neho je aj prvý singel Would You Love A Monsterman?, ktorý viedol fínsku hitparádu. Vydali deväť štúdiových albumov, deviaty Sexorcism vyšiel v máji 2018, predchádzajúci ôsmy Monstereophonic (Theaterror vs. Demonarchy) vydali v septembri 2016. Vo fínskom singlovom rebríčku mali dvanásť piesní, štyri z nich sa dostali na prvé miesto. Na 51. ročníku pesničkovej súťaže Veľká cena Eurovízie v roku 2006 reprezentovali Fínsko, 20. mája vyhrali finálový večer v Aténach so skladbou Hard Rock Hallelujah.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie