V Dúbravke sprístupnia ďalšiu kavernu z prvej svetovej vojny
Tri roky prác, hodiny brigád a stretnutí, viac než 1200 vynosených fúrikov bridlicového kameňa. Nakoniec sa však Občianskemu združeniu Bunkre podarilo odkopať a pre verejnosť sprístupniť ďalšiu kavernu, čiže bunker z prvej svetovej vojny.
V dúbravských lesoch ju mestská časť Bratislava Dúbravka a Občianske združenie Bunkre spolu otvoria a slávnostne predstavia verejnosti druhú septembrovú sobotu. Na programe bude prehliadka kaverny s výkladom, priblíženie histórie, debata, prechádzka lesom, občerstvenie. Záujemcovia, nadšenci a Dúbravčania sa stretávajú o 9:30 pri požiarnej zbrojnici na Žatevnej, výklad v kaverne v lesoch nad Brižitskou ulicou sa začína 9. septembra o 10tej.
„Na konci Brižitskej ulice je malé parkovisko, odtiaľ vedie lesná cestička, ktorá sa rozdvojuje. Keď sa budeme držať vľavo, tak sa dostaneme na chodníček, ktorý spája niekoľko dúbravských kaverien,“ opisuje Peter, predseda občianskeho združenia, cestu k dúbravským kavernám.
Dúbravka ukrýva osem kaverien, Občianske združenie Bunkre sprístupnilo v roku 2014 takzvanú kavernu číslo 2, čiže vojenský úkryt, ktorý rekonštruovalo od konca roku 2012.
„Ako mestská časť podporujeme a vítame tieto občianske aktivity, dozvedel som sa, že teraz sprístupnená kaverna je akýmsi unikátom,“ oplatí sa teda pozrieť,“ pozýva na otvorenie starosta Dúbravky Martin Zaťovič. „Je najhlbšie pod zemou zo všetkých kaverien v Bratislave, má dva komíny a dobové nápisy na stenách, ktoré vyryli vojaci.“
Kaverna je vojenským bunkrom z prvej svetovej vojny. Je iná ako bunker z druhej svetovej, pripomína skôr pivničku ako vojenský úkryt, ktorým v skutočnosti bola. Myšlienka na vybudovanie bojového opevnenia v okolí Bratislavy pochádza zo začiatku 20. storočia, kedy bol v roku 1890 sprevádzkovaný prvý pevný most v Bratislave cez Dunaj, most Františka Jozefa. Občianske združenie Bunkre vzniklo v roku 2010 v Dúbravke, jeho členovia bunkre nielen hľadajú, ale aj obnovujú a sprístupňujú verejnosti. Ako jediní na Slovensku sa venujú kavernám.
V roku 2015 sprístupnilo občianske združenie v spolupráci s mestskou časťou Bratislava-Nové Mesto najväčšiu kavernu v bratislavských lesoch, ide o veliteľskú delostreleckú kavernu na Kamzíku.
V rámci Bratislavy eviduje občianske združenie päťdesiat kaverien, istotne však niektoré na svoje znovuobjavenia stále čakajú. Hľadať a liezť do kaverien na vlastnú päsť občianske združenie neodporúča. V niektorých bunkroch žije zver, môžu sa zasypávať, niektoré sú zatopené.