Rôzne

Aj na jar pôjdu Dúbravčania Na pol litra so starostom

Dvakrát ročne organizuje Dúbravka hromadné darovanie krvi.

Ilustračný obrázok k článku Aj na jar pôjdu Dúbravčania Na pol litra so starostom
Zdroj: TASR

Mestská časť Bratislava-Dúbravka v spolupráci s Národnou transfúznou službou organizuje už pravidelné darovanie krvi pravidelne. Jarná kvapka krvi pod názvom Na pol litra so starostom bude v piatok 8. apríla v Kultúrnom centre Fontána na Ožvoldíkovej. Krv sa bude dať darovať od 07:30 do 12:00.

Neboli ste darovať ešte darovať krv? Prečo tak urobiť a ako to prebieha?

Slovensku. Obete úrazov a nehôd, ľudia podstupujúci operácie, pacienti liečiaci sa na leukémiu, nádorové ochorenia, ochorenia krvných buniek, tí všetci potrebujú krv. Darovanie krvi je skutočným „darom života“, ktorý zdravý jedinec môže poskytnúť ľuďom chorým a po úrazoch. Je to veľmi prospešný, bezpečný a jednoduchý humánny krok.

Kedy ako kto

Interval darovania je pre mužov každé 3 mesiace a pre ženy každé 4 mesiace.

Celý proces darovania krvi trvá, od registrácie až po odchod domov, približne hodinu a samotný odber len 5 – 15 minút, počas ktorých daruje darca 450 ml krvi.

Krv je ďalej spracovaná (rozdeľovaná) na jednotlivé zložky, ktoré môžu pomôcť zachrániť ľudské životy. Červené krvinky, prenášače kyslíka, zachraňujú životy pacientov počas operácií a po úrazoch. Plazma, tekutá zložka krvi, je určená pre pacientov trpiacich poruchami zrážania krvi. Tretia zložka, krvné doštičky, zastavuje krvácanie pri rezných poraneniach a pri otvorených krvácaniach. Často sa podávajú pacientom liečiacich sa na nádorové ochorenia a aj pacientom po transplantácii.

Viac info nájdete na http://www.ntssr.sk/

V prípade záujmu sa prihláste aj cez FB: https://www.facebook.com/…41716751996/

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM