Streda 24. júl 2019 Vladimír  19 °C
Správy

Aj staré okuliare môžu slúžiť, zbierka v Dúbravke úspešná

Takmer v každom ´´šuplíku´´ môžeme nájsť okuliare, ktoré sú už používané, ale doslúžili. Slúžiť však môžu ďalej, môžu ešte zmeniť život niekoho iného. Práve o to sa snaží mestská časť Bratislava Dúbravka v spolupráci Lions club Bratislava Bona Fide.

Ilustračný obrázok k článku Aj staré okuliare môžu slúžiť, zbierka v Dúbravke úspešná
Zdroj: Dnes24.sk

Už tretí rok sa zapájajú do celosvetového projektu a spoločne organizujú zbierku použitých okuliarov a organizujú úspešne.

Dúbravčania už tretí rok plnia starými okuliarmi škatule na to určené, nájsť sa dajú v budovách miestneho úradu na Žatevnej 2 a Pri kríži 14. Tohtoročnú zbierku odovzdali na konci novembra zástupcovia mestskej časti a organizátori zbierky – predseda Komisie sociálno-zdravotnej a bytovej Juraj Štekláč a Štefan Maceják z kancelárie starostu predstaviteľom Lions club Bratislava Bona Fide. Zozbierané okuliare z Dúbravky putujú do zberného strediska v Taliansku, kde sa s nimi ďalej pracuje, čistia sa a premeriavajú. Tieto okuliare pomáhajú potom v tretích krajinách, najmä v Afrike ľuďom, ktorí okuliare potrebujú, avšak nemajú finančné prostriedky na to, aby si ich zadovážili.

Recyklovanie okuliarov Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie trpí na celom svete poruchami zraku 217 miliónov ľudí. Väčšinu takýchto zrakových chýb je možné rýchlo diagnostikovať a pomerne ľahko liečiť použitím korekčných šošoviek. Napriek tomu milióny ľudí v rozvojových krajinách trpia, pretože nemajú okuliare. Nemôžu sa učiť, nemôžu pracovať, keďže nevidia ostro a jasne. Pre deti jasné videnie znamená lepšie vzdelanie, zdravší rozvoj a lepšiu kvalitu života. Pre dospelých zasa viac pracovných príležitostí a lepšie uplatnenie, pre seniorov menšiu závislosť na pomoci iných. To je dôvod, prečo sa zapojiť do celosvetového projektu Lions Recycle for Sight. Zbierka sa dá podporiť počas celého roka, Lioni a dobrovoľníci na celom svete zbierajú staré okuliare -dioptrické, slnečné, v plastových či kovových rámoch, následne ich čistia, triedia, balia a posielajú do rozvojových krajín.

Lions club Lions club Bratislava Bona Fide je charitatívna organizácia, ktorá patrí do medzinárodnej siete Lions clubs International, založená bola 1917 v Chicagu a dnes má už vyše 1,4 milióna členov združených v 42-tisíc kluboch sídliacich v 200 krajinách sveta. Činnosť klubov je orientovaná na pomoc nevidomým a slabozrakým, inak hendikepovaným ľuďom, seniorom a sociálne odkázaným, ako aj deťom v detských domovoch. Možno v predvianočnom upratovaní narazíte na staré, nepotrebné, nepoškodené okuliare, ktoré vám nebudú chýbať a možno si spomeniete na zbierku a na to, že ešte môžu slúžiť, pomôcť. Dobrým skutkom tak pomôžete niekomu vo vzdialenom kúte sveta.

Zdroj: Dnes24.sk