Cena vody by u bežných spotrebiteľov vzrásť nemala

Cena vodného a stočného by u bežných spotrebiteľov vzrásť nemala. Zaplatiť viac by v budúcnosti mali len tí, ktorí vykazovali doteraz nulovú spotrebu.

Ilustračný obrázok k článku Cena vody by u bežných spotrebiteľov vzrásť nemala
Zdroj: TASR

V prípade priemernej či vyššej spotreby má dôjsť k poklesu ceny. Po dnešnom Valnom zhromaždení Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) to povedal generálny riaditeľ BVS Zsolt Lukáč. Finálna úroveň cien bude však podľa neho známa až po ukončení cenového konania Úradom pre reguláciu sieťových odvetví.

Návrh bol odobrený

„Chcem jednoznačne vyvrátiť, žeby sme mali záujem zvýšiť cenu vody občanom. Nie, rešpektujeme vyhlášku, na základe ktorej sme museli vypočítať tento stav,“ povedal Lukáč s tým, že vyhláška prišla v poslednom momente a BVS má s ňou veľké starosti.

Vodárenské spoločnosti majú povinnosť podať do dnešného dňa návrh cien vodného a stočného na nasledovné regulačné obdobie.

BVS pripravila v súlade s vyhláškou, zavádzajúcou takzvanú dvojzložkovú cenu vodného a stočného, návrh maximálnych cien na obdobie rokov 2017 až 2020, ktorý dnes odobrilo aj valné zhromaždenie spoločnosti.

Čítajte aj: Horúce počasie už Bratislavčanov trápiť nemusí. K dispozícii je pitná voda z cisterien

Platiť budeme aj len za prívod

„Navrhnutá suma cien za výrobu dodávku pitnej vody, ako aj za odvádzanie a čistenie odpadovej vody pre jednotlivé tarifné triedy je približne na úrovni súčasného regulačného obdobia,“ tvrdí BVS. Spoločnosť však podotýka, že finálne ceny stanoví až Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

„Občan, ktorý má neobývaný dom a má privedenú vodu, kanalizáciu a nepoužíva a nečerpá vodu, za súčasných podmienok nemusí nič platiť, keďže nemá žiadne napočítané metre kubické. V budúcnosti bude musieť minimálne zaplatiť za to, že má privedenú vodu a za to, že má privedenú kanalizáciu,“ spresnil Lukáč. BVS tvrdí, že samotná cena na konci sa pre spotrebiteľa v zásade nemení a ak, tak pôjde len o minimálny nárast.

Starší a chudobní si priplatia

Zástupca minoritných akcionárov BVS Miroslav Dragun však upozornil, že tento cenový návrh BVS a následné rozhodnutie prišlo bez predchádzajúcej konzultácie s akcionármi spoločnosti.

„Považujeme za veľmi nešťastné, že BVS nám predložila nič nehovoriacu dôvodovú správu, čo sa týka zvyšovania cien vody a odvádzania odpadových vôd. Nikde nie je napísané, akých domácnosti sa to dotýka. Ako starostovia a zástupcovia minoritných akcionárov môžeme len hádať, čo to znamená,“ povedal.

Ako upozornil, cena by sa mala zvýšiť najmä starším a chudobným ľuďom, ktorí mali doteraz nižšiu spotrebu vody. „Miesto toho, aby sa klientom BVS, hlavne obyvateľom Bratislavského kraja, znižovala cena vody, je tu návrh na zvýšenie cien vody,“ tvrdí Dragun. Minoritní akcionári tvrdia, že sami nevedia koho a o koľko sa zvýšenie cien dotkne.

Dvojzložková cena

Novou vyhláškou Úrad pre reguláciu sieťových odvetví definuje podľa BVS spravodlivejšie prerozdelenie nákladov medzi všetkých odberateľov. Dvojzložkovú cenu tvorí variabilná zložka, za množstvo dodanej vody a množstvo vyprodukovanej odpadovej vody, a fixná zložka, za služby súvisiace s pripojením.

Náklady na prevádzku a údržbu sietí, fakturáciu či odpočty sa doteraz započítavali priamo do ceny vodného a stočného. „Nová regulačná politika dvojzložkovou cenou dáva do súladu princíp tvorby cien v rámci jednotlivých sieťových odvetví,“ podotkla BVS.

Čítajte aj: OBRAZOM: Bratislavčania dostali nové pitné fontánky

Nové pitné fontány
8
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM