Centrum Bratislavy opäť ožije Street Art Festivalom. Umelci obsadia aj Jakubovo námestie

Kamenné námestie opäť ožije Street Art Festivalom. Tento rok sa festival rozširuje aj na Jakubák, hotel Kyjev a strechu nákupného centra My Bratislava Tesco!

Ilustračný obrázok k článku Centrum Bratislavy opäť ožije Street Art Festivalom. Umelci obsadia aj Jakubovo námestie
17
Galéria
Zdroj: TASR

Street art je čoraz populárnejší a toto umenie si získava srdcia ľudí po celom svete. Aj obyvatelia a návštevníci Bratislavy sa majú na čo tešiť! Blíži sa 8. ročník Bratislava Street Art Festivalu, ktorý prináša ešte bohatší program.

Umenie na Hoteli Kyjev

Tretím rokom vytvára medzinárodný tím umelcov galériu pouličného umenia na Kamennom námestí pod názvom Street Art Gallery. Steny v známej bratislavskej lokalite už zdobia diela medzinárodne uznávaných umelcov ako CART1 (FR), FAT HEAT (HU), alebo FinDAC (IR), ktorého veľkoformátová maľba BIG EYES (Veľké oči) na Dunajskej ulici, bola zaradená medzi najlepšie street artové diela na svete za rok 2017.

V roku 2018 pribudnú ďalšie 3 umelecké plochy a konečný počet „exponátov“ sa zastaví na čísle 7. Svojimi dielami prispejú opäť veľké mená: Millo (IT) a Tank Petrol (PL/UK). Zo slovenských umelcov sa záverečnej fázy projektu Street Art Gallery zúčastní bratislavský fotograf Lousy Auber so svojim konceptom reinterpretácie fasády bývalého Hotela Kyjev s názvom Hotel Kyjev Deconstructed. Z fasády roky zavretého hotela sa tak stane obrovské umelecké dielo, jedno z najväčších v Európe.

„Museli sme zohľadniť veľa technických faktorov a z toho vyplynul aj prirodzený nápad reinterpretácie štruktúry samotnej fasády. Nechceli sme ľudí provokovať nejakým voľným umeleckým prejavom, pretože Hotel Kyjev je pre túto časť mesta ikonickou stavbou, ktorú ľudia dlhodobo vnímajú a to treba rešpektovať,“ hovorí Lousy Auber.

Street art na Jakubáku

Projekt Street Art Gallery si nachádza cestu aj do iných zákutí nášho mesta, tento krát však v menšom formáte prostredníctvom pilotného dielu spolupráce Bratislava Street Art Festivalu a ZSE.

Počas soboty 30. júna budú výtvarníci maľovať svoje diela priamo na elektrické rozvádzacie skrine na Jakubovom námestí. Aj túto populárnu lokalitu rozžiaria farby a vznikne tak ďalšia galéria street artu v širšom centre Bratislavy.

Sprievodný program

Po minuloročnej úspešnej spolupráci sa BSAF opäť koná v spolupráci s Urban Art Festivalom, vďaka čomu môžeme návštevníkom ponúknuť nielen viac plôch, ale aj bohatý sprievodný program. V sobotu 30. júna sa na pódiu na Kamennom námestí predstavia skupiny ako Spacerecorder, Funtomas, SAYS, Luvver a Nvmeri.

Organizátori si pripravili aj jedno nezvyčajné prekvapenie: „Po niekoľkých rokoch budú mať Bratislavčania opäť možnosť navštíviť jeden zaujímavý priestor, ktorý bol dlhé obdobie neprístupný – strechu nákupného centra My Bratislava Tesco na Kamennom námestí. V sobotu tam máme pripravený bohatý detský program a návštevníci si zároveň môžu užívať netradičný výhľad a sledovať vznik umeleckého diela na fasáde bývalého hotela Kyjev,“ dodáva Tomáš Lukačka, organizátor BSAF.

Podujatie sa začína v pondelok 25. júna, od kedy budú na stenách pracovať domáci aj zahraniční umelci. Program pre verejnosť vyvrcholí 30. júna, keď sa naplno rozbehnú všetky sprievodné podujatia. Viac informácií nájdete na www.streetartfestival.sk. Vstup na podujatie je voľný.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM