Chcete sa ocitnúť v koži obrovského hmyzu? Virtuálna realita Kafkovej Premeny vám to umožní

Podobne ako hrdina Kafkovej poviedky sa aj návštevník priestorovej inštalácie v Goetheho inštitúte musí naučiť zžiť so svojim novým telom a pohybovať sa v miestnosti zariadenej podľa originálu.

Ilustračný obrázok k článku Chcete sa ocitnúť v koži obrovského hmyzu? Virtuálna realita Kafkovej Premeny vám to umožní
5
Galéria

Vedeli ste, že spisovateľ Franz Kafka nevynašiel len telefónny odkazovač, ale aj okuliare pre virtuálnu realitu? Počas celého októbra 2018 môžete navštíviť originálny tematický priestor Goetheho inštitútu v Bratislave, vstúpiť do sveta Gregora Samsu a zažiť premenu na chrobáka na vlastnej koži.

Premeňte sa na hmyz

Zaujímavá priestorová inštalácia PremenaVR vznikla v spolupráci s českým startupovým tímom pod umeleckým vedením režiséra Mika Johnsona. S Premenou od Franza Kafku prezentuje pražský originál svetovej literatúry, ktorý zobrazuje istý druh ponorenia sa do virtuálnej reality. „Keď sa jedno ráno Gregor Samsa prebudí z nepokojného sna, zistí, že sa v posteli premenil na odporný hmyz,“ píše Kafka vo svojom diele.

Pomocou okuliarov pre virtuálnu realitu sa ocitnete vo svete, v ktorom je všetko známe zrazu cudzie, dokonca aj vaše vlastné telo.

Podobne ako Samsa sa aj návštevník priestorovej inštalácie v Goetheho inštitúte musí naučiť zžiť so svojim novým telom, pomocou neho sa pohybovať v miestnosti verne zariadenej podľa originálu, zatiaľ čo za dverami sa hlasne dožadujú vstupu rodina a váš šéf.

Duchovný otec 3D reality

Podľa Reinera Stacha, autora aktuálnej a oceňovanej biografie Franza Kafku, možno pražského spisovateľa považovať za duchovného otca 3D reality. Kafka bol zanietený návštevník takzvanej Kaiserpanorámy – stereoskopických obrázkov. Jeho prianím bolo, aby vznikajúci priestorový efekt splynul s kinom.

„Vo virtuálnom priestore sa pomocou okuliarov pre virtuálnu realitu môžete Rainera Stacha na to opýtať alebo si túto pasáž jednoducho prečítate v knihe tohto biografa, ktorú máme v našej knižnici,“ uvádza Goetheho inštitút na svojej webovej stránke.

Praktické informácie o inštalácii

Ak by ste sa chceli zažiť na vlastnej koži inštaláciu PremenyVR, je možné, že si chvíľu počkáte v zástupe. Vstúpiť dnu môže len jedna osoba, ktorá sa zdrží dnu asi 5 minút. Na návštevu Goetheho inštitútu si teda vyčleňte viac času. Zaujímavý zážitok je k dispozícii aj v nemeckom, českom a anglickom jazyku.

do konca októbra / Goetheho inštitút / pracovné dni od 14:00 – 18:00 hod., streda do 19:00 hod. / vstup voľný

Zdroj: Goetheho inštitút

Kafkova Premena virtuálne
5
Galéria
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM