Cyklisti budú prechádzať centrom bezpečnejšie. Historický okruh plánujú označiť

Cyklotrasa okolo historického centra Bratislavy by mala byť už onedlho vyznačená. Projekt zvýši bezpečnosť nielen cyklistov, ale aj chodcov.

Ilustračný obrázok k článku Cyklisti budú prechádzať centrom bezpečnejšie. Historický okruh plánujú označiť
5
Galéria

Návrh na okruh, ktorý kopíruje hradby stredovekého mesta, pripravilo už v roku 2011 občianske združenie (OZ) Cyklokoalícia, ktoré podporuje rozvoj mestskej cyklistiky v Bratislave.

Kadiaľ okruh prechádza

Podľa ich návrhu, začína trasa na Rybnom námestí, prechádza Hviezdoslavovým námestím, Jesenského a Štúrovou ulicou na Kamenné námestie. Ďalej vedie Námestím SNP a cez Hurbanovo námestie na Kapucínsku. Prechádza nadjazdom ponad Staromestskú a Židovskou ulicou sa vracia späť na Rybné námestie. Celková dĺžka okruhu je približne 2,4 kilometra.

Cyklisti by tým pádom nemuseli prechádzať krížom cez pešiu zónu, čo by predchádzalo zbytočným stretom s chodcami. „Cyklisti majú do pešej zóny vjazd povolený, no nie vždy je prejazd centrom vhodný, napríklad pri zvýšenom množstve chodcov v čase konania masových podujatí,“ povedal Michal Malý z OZ Cyklokoalícia.

Problematické úseky

Keďže mesto s týmto návrhom nedokázalo pohnúť, OZ Cyklokoalícia sa zapojilo do verejného obstarávania a vytvorilo vlastný projekt dopravného značenia. Ten počíta aj s vyriešením niektorých problémových miest v rámci trasy.

„Jednotlivé časti navrhovaného okruhu sú prejazdné pre cyklistov už dnes a cyklisti ich aj hojne využívajú, existuje tu však niekoľko bodových problémov, väčšinou vo forme dopravných značiek, ktoré znemožňujú prejazdnosť okruhu ako celku,“ prezrádza Michal Malý. Ide predovšetkým o povolenie vjazdu cyklistom na Jesenského, Kapucínsku a Židovskú ulicu.

Momentálne ešte čakajú na schválenie určitých úsekov. „Posledná fáza je pripravená a schválená Krajským dopravným inšpektorátom. Potrebujeme ešte vyjadrenie Dopravného podniku a vyjadrenie Starého Mesta,“ dodal Malý s tým, že ak všetko pôjde podľa plánu a počasie to dovolí, OZ by chcelo označenie dokončiť do konca tohto roka.

Cyklotrasa Jurava - podchod
5
Galéria
Zdroj: Ján Mrva Facebook
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM