Dovolenka s malým dieťaťom môže byť rizikom: Tropické krajiny treba dobre zvážiť

Čas dovoleniek je tu a vy rozmýšľate, že so sebou vezmete aj malé dieťa? Podľa odborníkov by ste si svoje rozhodnutie mali dobre premyslieť.

Ilustračný obrázok k článku Dovolenka s malým dieťaťom môže byť rizikom: Tropické krajiny treba dobre zvážiť
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Výber letnej dovolenky s malými deťmi netreba podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR podceňovať. Pri jej voľbe je dôležité dať prednosť menej náročným krajinám, ubytovaniu v hoteli na dobrej úrovni a dostatočne dlhej príprave na cestu.

„Podmienky vyhovujúce dospelým môžu byť totiž pre deti nevhodné alebo zaťažujúce,“ vysvetlil ÚVZ SR. S deťmi do troch rokov hygienici neodporúčajú cestovať do tropických krajín. Okrem veku je dôležitý aj zdravotný stav detí, pred plánovanou cestou je nutné poradiť sa s detským lekárom, prípadne na oddeleniach pre cudzokrajné choroby.

„Treba zvážiť cestovanie s chronicky chorými deťmi so špeciálnou liečbou alebo diétou,“ upozornil ÚVZ SR. Deti do jedného roka by podľa hygienikov vôbec nemali byť vystavované slnečnému žiareniu. U tých starších sú vhodné opaľovacie krémy s faktormi 30 až 50, samozrejmosťou je pokrývka hlavy.

Návštevu lekára pred cestou do iných krajín by nemal opomenúť ani dospelý. Dôležité je to najmä u ľudí, ktorí idú do krajín s nízkym hygienickým štandardom. „Lekár by mal poznať účel cesty, dĺžku predpokladaného pobytu, typ ubytovania, prostredie či spôsob stravovania,“ dodáva ÚVZ SR.

Ošetrujúci môže pacienta informovať o povinných či odporúčaných očkovaniach, liekoch na samoliečbu, prevencii niektorých ochorení či spôsobe, ako obmedziť riziká ochorení v zahraničí.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM