Tlačové správy

Dúbravka podporuje kompostovanie na sídlisku

Kompostovanie bioodpadu nie je len záležitosťou rodinných domov či života na vidieku, kompostovať sa dá aj na sídlisku medzi panelákmi. O to ľahšie, ak ste obyvateľ z Dúbravky. Pomocnú ruku podáva Občianske združenie Žime krajšie. Učí, ako kompostovať, a radí pri začiatkoch.

Ilustračný obrázok k článku Dúbravka podporuje kompostovanie na sídlisku
Zdroj: Dnes24.sk

V mestskej časti Bratislava Dúbravka organizovalo podvečer na tému kompostovanie. Podebatovať preto prišli do mestskej časti aj obyvatelia z Lamača, Petržalky i Svätého Jura. Dúbravka sa tak stala akýmsi priekopníkom sídliskového kompostovania.

„Bratislava v roku 2016 robila pilotný projekt komunitného kompostovania,“ opisuje začiatky v Dúbravke Miška Staneková z OZ Žime krajšie. „Spojili sme sa s organizáciou Priatelia Zeme, venovali nám kompostovacie nádoby a vyškolili nás.“

Začali s dvomi nádobami – kompostérmi. Tie postačujú podľa skúsenosti občianskeho združenia pre asi 10 až 15 domácností. Aktuálne už na prvom kompostovacom mieste v Dúbravke – na Homolovej ulici kompostujú viacerí, združenie tak doplnilo ďalší 700-litrový kompostér.

V Dúbravke sa už okrem toho kompostuje na ďalších dvoch miestach. Občianske združenie Žime krajšie podporilo dvomi kompostovacími nádobami skupiny na Cabanovej a Nejedlého neďaleko zdravotného strediska.

Občianske združenie Žime krajšie, ktoré s kompostovaním na sídlisku v Dúbravke začalo, chce myšlienku šíriť ďalej. Ponúka preto prvým ďalším skupinám príspevok na jeden kompostér. Cena jedného aj s celou výbavou ako sieťka proti hlodavcom , prekopávač, petlice a zámky je podľa Mišky okolo 120–140 eur.

Kompostovanie podporuje aj mestská časť Bratislava Dúbravka. V rámci upratovania Dúbravky počas Dňa Zeme vyhlásila súťaž o kompostér, namiesto jednej skupiny nakoniec ocenila dve. Jeden kompostér odovzdal starosta Dúbravky Martin Zaťovič Občianskemu združeniu Späť pod stromy, ktoré kompostuje na Nejedlého, druhý Združeniu rodičov pri Základnej škole Pri kríži. „Ocenili sme obe skupiny, lebo ich brigády boli výnimočné. Je to podpora dobrej veci a zároveň symbolické poďakovanie za pomoc počas čistenia Dúbravky v rámci Dňa Zeme,“ komentoval starosta.

Hoci možno myšlienka kompostovať na sídlisku a kompost využívať ako hnojivo pre jarné kvety na balkóne alebo na vyvýšený záhon podľa permakultúrnych princípov pri detskom ihrisku znie mierne nereálne alebo ako utópia, Miška Staneková hovorí, že stačí dodržiavať základné pravidlá a za približne šesť mesiacov kompostovania uvidíte výsledok. Hnedú hlinu.

Kompostovanie dokáže výrazne znížiť objem odpadu, ktorý končí v smetiakoch na zmiešaný komunálny odpad. Pri kompostovaní treba myslieť na to, čo hádžem do kompostovacej nádoby, čo tam patrí a čo nie, a akú to má veľkosť. Pomôckou môže pri výbere a učení sa, čo patrí do kompostu byť veta – pravidlo: „Všetko čo pochádza zo zeme, sa do zeme sa vráti späť.“

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM