Kam v Bratislave zadarmo: Čarovná atmosféra trhov a Vianoc rozžiari Staré Mesto

Je to tu! Vianočné trhy na Hviezdoslavovom námestí už dnes prinesú do ulíc Starého Mesta sviatočnú atmosféru najkrajších sviatkov v roku - Vianoc.

Ilustračný obrázok k článku Kam v Bratislave zadarmo: Čarovná atmosféra trhov a Vianoc rozžiari Staré Mesto
7
Galéria
Foto: Karol Srnec / Zdroj: ephoto.sk

Staromestské Vianočné trhy

Nenechajte si ujsť slávnostné otvorenie vianočných trhov na Hviezdoslavovom námestí! Trhy už tradične otvorí Karin Haydu so svojim hosťom. Po rozsvietení vianočného stromčeka a odznení nádhernej piesne Svetlo v podaní Anky Repkovej sa prenesieme do sveta muzikálovej rozprávky Frozen – Ľadové kráľovstvo.

Počas trhov je pripravený bohatý program, v rámci ktorého príde tak ako každý rok 6. decembra Mikuláš. Na pódiu sa predstaví napr. Funny Fellows, Modus Memory, vystúpia rôzne folklórne skupiny, súbory, spevácke zbory a samozrejme detičky zo staromestských materských a základných škôl.

V detskej zóne budú pripravené rôzne tematické tvorivé dielne. Nebude chýbať ani charitatívny stánok a drevený bethlehem. V rámci charitatívnych dní a vystúpení sa predstaví napr. Nadácia pre deti Slovenska s galavečerom Hodina deťom. K dispozícii bude široká ponuka gastro stánkov a stánkov s rôznymi suvenírmi a vianočným tovarom. Neodmysliteľnou súčasťou trhov bude už tradičné klzisko.

piatok / Hviezdoslavovo námestie / 17:00 hod.

Dni architektúry a filmu

Festival je zameraný na prezentáciu medzinárodnych filmov o architektúre, dizajne a urbanizme. Cieľom festivalu je rozširovať povedomie o súčasnej kvalitnej architektúre, významných architektoch a ich tvorbe, taktiež aj rozširovať povedomie o problematike vízii miest, sociálnych a enviromentálnych témach prostredníctvom filmových dokumentov.

Podrobný program nájdete TU.

do nedele / Pistoriho palác a Film kino Europe na Štefánikovej ulici v Bratislave

Ružinovský sekáčik

Oblečenie z druhej ruky, ktoré sa doteraz skrývalo v šatníkoch, môže nájsť svojho nového majiteľa a byť mu na úžitok, či len tak prosto pre potešenie. Ružinovský sekáčik je projekt, v ktorom oblečeniu dávame druhú šancu, a tak si zákazníci kupujú módu s príbehom. Prehrabávanie sa v kvalitnom dámskom a pánskom oblečení má svoje čaro a poskytuje priestor nielen pre zaujímavý a výhodný nákup, ale aj pre rozhovory a stretnutia so známymi.

Ďalšou súčasťou Ružinovského sekáčika bude Zóna bez peňazí, ktorá sa riadi heslom „Príď – prines kvalitné oblečenie – vymeň – odnes“. Na návštevníkov čaká okrem nakupovania aj tombola. Pre rodičov s deťmi bude k dispozícií strážený detský kútik s programom a maľovaním na tvár.

piatok – nedeľa / Dom kultúry Ružinov / 9:00 – 15:00 hod.

Víkend zatvorených hraníc

Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s Ústavom pamäti národa už po tretí raz pripravili Víkend zatvorených hraníc ako sprievodné podujatia Festivalu Slobody.

Spomienkové podujatie Víkend zatvorených hraníc pripomína režim na Železnej opone a to symbolickým uzavretím hranice na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi. Cez hranice bude možné prejsť len s „výjazdnou doložkou“, ktorú vám pomôžu organizátori na mieste vybaviť. Hranice sa symbolicky “uzavrú“ ráno o 10. hodine a “otvoria” sa o 17. hodine čítaním mien obetí železnej opony a pochodom so zapálenými sviečkami k pamätníku.

sobota / Cyklomost slobody v Devínskej Novej Vsi / 10:00 hod.

Protest pred cirkusom Metropol

Aktivisti, ktorí sa združujú pod názvom Nerob cirkus, organizujú v Bratislave ďalší protest za cirkusy bez zvierat. „Cieľom je ukázať návštevníkom aj okoloidúcim pohľad z druhej stany mreží. Nenecháme v tom zvieratá samé a budeme ich advokátmi pred ľuďmi, ktorí nerozumejú reči a utrpeniu zvierat. Zavolajte aj všetkých priateľov a povedzme spoločne NIE tyranii premenovanej na zábavu,“ uviedli organizátori.

Prečo ľudia protestujú proti cirkusu so zvieratami? Cirkusoví tréneri nútia zvieratá robiť akrobatické kúsky pomocou surovej bitky a krutých trestov. Používajú rôzne ostré predmety či elektrické palice. Zvieratá žijú v nedôstojných podmienkach, sú spútané alebo zamknuté v malých klietkach, v ktorý sa nedokážu ani len otočiť. V týchto klietkach strávia väčšinu svojho života.

sobota / pred cirkusom Metropol na Panónskej ceste pri HM Tesco v Petržalke / 14:00 – 15:00 hod.

Noc divadiel v Bratislavskom bábkovom divadle

V sobotu otvorí svoje brány v rámci programu Noci divadiel aj Bratislavské bábkové divadlo. Môžete sa tešiť na workshop Hovor nahlas aj Príbehy stien – divadelné predstavenie pre dospelých a mládež o stenách, tých veľkých – viditeľných, menších – nenápadných, ale aj tých, ktoré nie je vidno vôbec, ale stále do nich narážame. Obklopuje nás labyrint nezmyselných stien, múrov, plotov a hraníc budovaných so strachom, nenávisťou a bez túžby po porozumení. Inscenáciu uvádzame pri príležitosti 50. výročia invázie vojsk varšavskej zmluvy do Československa a v deň 29. výročia nežnej revolúcie.

Podrobný program nájdete TU. Kompletný program Noci divadiel 2018 nájdete TU.

sobota / Bratislavské bábkové divadlo/ 16:00 hod.

Kam v Bratislave zadarmo
7
Galéria
Zdroj: Nerob cirkus
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM