Na koho zároveň pripíjame? Svätý Silvester bol prvým pápežom po uznaní kresťanstva

Pamiatku svätého Silvestra uctieva cirkev 31. decembra. Dátum jeho sviatku má ale aj symbolický význam.

Ilustračný obrázok k článku Na koho zároveň pripíjame? Svätý Silvester bol prvým pápežom po uznaní kresťanstva
Zdroj: wikipedia.org

Svätý Silvester I. sa stal rímskym biskupom, teda pápežom, v januári 314 – necelý rok po tom, ako cisár Konštantín Veľký Milánskym ediktom uznal kresťanstvo za oficiálne náboženstvo.

Silvester bol po Levovi Veľkom druhým najdlhšie pôsobiacim pápežom v staroveku. Zomrel 31. decembra 335, preto sa v tento deň slávi jeho spomienka a jeho meno sa dostalo aj do kalendára. Pochovali ho v Prisciliných katakombách.

Prvý muž cirkvi

Je jedným z prvých mužov cirkvi, ktorí nezomreli mučeníckou smrťou, a napriek tomu im cirkev dodnes vyjadruje veľkú úctu. Počas jeho pontifikátu vznikli v Ríme prvé baziliky – sv. Jána v Lateráne, sv. Petra vo Vatikáne, sv. Pavla za hradbami.

Pápež Silvester býva zobrazovaný v biskupskom rúchu, s tiarou a knihou a pod nohami máva draka, čo symbolizuje porazené pohanstvo.

Silvester zomrel 31. decembra 335 po dlhom pontifikáte, ktorý trval 21 rokov a 11 mesiacov. Ako prvý pápež bol pochovaný v chráme, v bazilike sv. Priscilly na Via Salaria, kde boli pochovaní aj niektorí ďalší pápeži.

Jeho hrob objavil v roku 1890 archeológ De Rossi. V tej dobe však už jeho pozostatky boli uložené v chráme San Silvestro in Capie, kam ich dal v 8. storočia preniesť pápež Pavol I.

Zlatý vek

Pamiatku svätého Silvestra uctieva cirkev 31. decembra. Dátum jeho sviatku má ale aj symbolický význam. Tak ako 31. decembra sa končí jeden rok a s nádejou očakávame príchod nového, tak aj pontifikát Silvestra I. označuje koniec éry prenasledovania kresťanov a začína zlatý vek cirkvi.

Silvester je jedným z prvých uctievaných svätých a jeho kult sa rozšíril do celej Európy. Stal sa patrónom domáceho zvieratstva a dobrej úrody. Býva zobrazovaný v pápežskom ornáte, s knihou, mušľou alebo býkom.

Prečítajte si aj:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM