Národná diaľničná spoločnosť sa zapojila do projektu Transgreen
Bezpečnú migráciu medveďov, vlkov, rysov a niektorých druhov bylinožravcov by mal zabezpečiť environmentálny projekt Transgreen.
Cieľom projektu Transgreen je ochrana prírody pri budovaní veľkej dopravnej infraštruktúry. Počas projektu sa bude monitorovať migrujúca zver na štyroch územiach karpatského regiónu. Informuje o tom Národná diaľničná spoločnosť (NDS) na svojom webe.
Zraniteľná zver
„Dopravná sieť tvorená z diaľkových cestných komunikácií a železníc, ktorá prepája jednotlivé časti Slovenska a nadväzuje na susediace krajiny sa neustále vyvíja. Veľké infraštruktúrne projekty sa postupne dobudovávajú naprieč celými Karpatami a dotýkajú sa aj cenných území, vrátane lokalít európskeho významu. Líniové stavby môžu výrazne poškodiť a fragmentovať mnohé významné chránené územia,“ informuje NDS.
Cieľom projektu Transgreen je zabrániť tlakom a potenciálnym hrozbám, ktoré spôsobuje dopravná infraštruktúra. „Projektoví partneri Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Rumunsko a Ukrajina majú skúsenosti, kapacitu a ambíciu navrhnúť riešenia a konkrétne „zelené” opatrenia, ktoré pomôžu minimalizovať vplyv dopravnej infraštruktúry na prírodu s osobitným dôrazom na ekologické koridory.“ Tie by mali zaisťovať bezpečnú migráciu medveďov, vlkov, rysov a niektorých druhov bylinožravcov, ktoré sú najzraniteľnejšie voči vplyvu diaľkových komunikácií.
V Karpatoch boli vybrané štyri pilotné územia, pre ktoré sa navrhnú konkrétne opatrenia z hľadiska plánovania a výstavby veľkej dopravnej infraštruktúry na zvýšenie bezpečnosti migrujúcej zveri: Kysuce – Beskydy (Slovensko, Česká republika), Košice – Miškolc (Slovensko, Maďarsko) – Užhorod (Ukrajina), Tîrgu Mureș – Iași (Rumunsko), Curtici Radna – diaľnica Deva (Rumunsko).
Ilustračný obrázok