Národný onkologický ústav má nový CT prístroj najvyššej kvality za 1,79 milióna eur

Výhodou najnovšieho prírastku v materiálovo-technickom vybavení NOÚ je výrazné zníženie radiačnej záťaže nielen pre pacientov.

Ilustračný obrázok k článku Národný onkologický ústav má nový CT prístroj najvyššej kvality za 1,79 milióna eur
5
Galéria
Zdroj: TASR

Do Národného onkologického ústavu (NOÚ) pribudol nový CT prístroj najvyššej piatej kategórie. V rámci centrálneho obstarávania ho zabezpečilo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR za 1,79 milióna eur. K vynovenému CT pracovisku pribudla aj nová prístavba.

Pribudnú aj nové lôžka

Zrekonštruované centrum v utorok otvorila ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) spolu s generálnym riaditeľom NOÚ Tomášom Alscherom. Šéfka rezortu zdravotníctva uviedla, že ide o ďalší z moderných prístrojov, ktoré ministerstvo zdravotníctva obstaralo, z celkového počtu 13 CT prístrojov do 11 slovenských nemocníc.

„NOÚ sme poskytli finančné prostriedky na nový CT prístroj, do konca roka bude inštalovaný aj nový mamograf a moderný lineárny urýchľovač, v priebehu budúceho roka pribudnú ďalšie dva lineárne urýchľovače. Pribudnú aj nové lôžka a takisto najmodernejšia magnetická rezonancia,“ priblížila Kalavská. Ako doplnila, NOÚ bude po tejto obnove „absolútne špičkovo vybavené pracovisko“.

„Výhodou najnovšieho prírastku v materiálovo-technickom vybavení nášho ústavu je výrazné zníženie radiačnej záťaže nielen pre pacientov, ale aj pre samotný zdravotnícky personál,“ povedal Alscher.

Modernizácia priestorov v novootvorenej časti rádiologického oddelenia zahŕňa aj novú vyšetrovňu, tri kabínky, kanylovňu, čakárne s televízormi, recepciu či sociálne zariadenia aj pre imobilných pacientov. Prístavba stála takmer 350-tisíc eur.

Generálny riaditeľ NOÚ je presvedčený, že nový CT prístroj prispeje k zvýšeniu kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti a zároveň zvýši komfort pre onkologických pacientov.

Zníži radiačnú záťaž

Primár rádiologického oddelenia NOÚ Ivan Uhrin vysvetlil, že nový prístroj je jedným z najkvalitnejších, ktoré na Slovensku sú. „Vďaka svojej výbave skráti skenovacie časy počas jednotlivých vyšetrení, čo redukuje artefakty a zvyšuje kvalitu obrazu a výrazne zníži radiačnú záťaž,“ priblížil. Pochvaľuje si, že prístroj umožní vykonávať aj nové typy vyšetrení a umožní rádiológovi pracovať rýchlejšie.

Nové priestory CT pracoviska zdobí šesť diel sklára a dizajnéra Achilleasa Sdoukosa. Ten sa inšpiroval pri tvorbe najmä prírodou a antickou mytológiou.

Nový CT prístroj v NOÚ v Bratislave
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM