Plány na rok 2016: Materské školy, životné prostredie, kultúrny dom
Dúbravské noviny urobili koncoročný rozhovor so starostom Martinom Zaťovičom. Starosta v ňom približuje plány a hodnotí prvý rok vo funkcii.
Prešiel rok od prebratia úradu, na čo ste najviac hrdý, čo sa podarilo?
„Hrdý som na všetko dobré, čo sa v Dúbravke robí. Začnem napríklad aktuálnou rekonštrukciou chodníkov a ciest, zlepšila sa komunikácia s občanmi, na úrade pracujú ľudia, ktorí tu chcú robiť. Snažíme sa pracovať na oboch stranách aj pre seniorov a aj pre juniorov, čiže sme začali opravovať detské ihriská, pre obe skupiny robíme viac kultúrnych akcií, aby ľudia chodili viac von a trávili čas spolu. Zdá sa mi, že to sa aj podarilo, nesedia doma, prídu. Som pyšný, že sa nám podarilo vrátiť pozemok Starodúbravčanom. Ide o pozemok v záhrade miestneho úradu, malo sa tu stavať. Tiež ma teší otvorenie Bezplatnej právne poradne, ktorá pomáha Dúbravčanom a nedávno aj otvorenie Sociálno-právnej poradne. Ľudia tak môžu prísť na úrad po radu.“
Kde musí Dúbravka budúci rok pridať?
„Myslím, že v oblasti životného prostredia, aby bola Dúbravka čistejšia. Osadili sme nové smetné koše, je ich viac, no nedarí sa nám dohodnúť s magistrátom na čistení verejných priestranstiev. Niektoré patria magistrátu a má sa o nich starať, niektoré nám. Bolo by dobré, keby starostlivosť o zeleň mala jedného pána, teraz napríklad v jednom čase hrabe a zbiera listy magistrát a inokedy mestská časť, vzájomne sa kopy rozfúkavajú a nie je to efektívne. Podobne aj so zimnou údržbou. No to je dlhý boj.“
Prezraďte niečo z plánov na budúci rok?
„Verím, že sa nám podarí v budúcom školskom roku otvoriť dve nové materské školy, jedna na Fedákovej a druhá na Bullovej. Tá na Fedákovej sa podarí otvoriť určite, otázny je len termín, asi sa to nestihne k septembru, ale bude to v októbri, novembri. Na Pedagogickej akadémii Bullova má vzniknúť nová materská škola v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom, pôjde o duálne vzdelávanie. Podarilo sa nám dostať do nášho majetku Dom kultúry Dúbravka a začneme pracovať na projektovej dokumentácii na rekonštrukciu objektu s tým, že kultúru počas opráv zachováme.“
Z akých prostriedkov sa bude kultúrny dom rekonštruovať?
„Pôjde to s našich prostriedkov, no budeme si musieť zobrať úver."
Sú odhady, koľko to bude stáť?
„Odhady sú asi dva milióny eur, dva a pol milióna eur. No, keď si vezmeme splátku úveru, tak neprevýši to, čo do Domu kultúry musíme ročne investovať teraz, keď je v takomto energetickom stave. Verím, že sa nám podarí premiestniť do opraveného domu kultúry aj miestny úrad, čím sa nám uvoľnia tri budovy.“
Môžete už po roku povedať, prezradiť, čo bolo asi najväčším zdedeným neriešeným problémom po vašom predchodcovi?
„Uha…Napríklad neporiadok vo vyhradenom parkovaní, neexistovala evidencia. No najväčšie bremeno, čo bolo a mali sme strach, keď sme zistili, že na pozemku v záhrade miestneho úradu sa má stavať. Podarilo sa nám s majiteľom dohodnúť a zameniť pozemky. Ďalšou vecou boli nesprávne a nedostatočné rekonštrukcie budov materských a základných škôl. Niektoré sa museli robiť nanovo. Napríklad na Základnej škole Beňovského sa tak urobila strecha, že sa musela teraz opravovať opäť, čo sú pre mestskú časť zbytočne vyhodené peniaze.“
Jedným zo zdedených projektov je aj výstavba na lúke Pod záhradami, proti ktorej bojujú obyvatelia z okolia. Aký je stav tohto sporu, prišlo k dohode?
„Snažíme sa nájsť riešenie, aby bolo čo najmenej bolestivé pre Dúbravčanov. Výstavbe sa už asi zabrániť nedá, tak sa snažíme v spolupráci s developerom a aj petičníkmi nájsť riešenie, aby tam vznikol aj park pre Dúbravčanov. Viem, že celá zámena pozemkov bola napadnutá na súde, či bola alebo nebola zámena výhodná pre mesto, ale o tom rozhodnú vyššie inštancie. Keď sa však už stavať bude, chceme, aby výstavba čo najmenej negatívne ovplyvnila okolie a vznikol park.“
Počas roka zmenila Dúbravka otváracie hodiny herniam, po novom už môžu byť otvorené len do desiatej. Aké sú výsledky?
„Poslanci na základe protestu prokurátora prijala nové všeobecno-záväzné nariadenie s novými otváracími hodinami, kde majú herne prevádzku do 22.00. Mestská polícia chodí herne kontrolovať a keď je nejaký problém, dávajú nám vedieť, na mieste udelia blokovú pokutu. Vedieme teraz s dvomi herňami, ktoré pravidelne nedodržiavali otváracie hodiny, správne konanie a aj s jednou reštauráciou, kde sa pravidelne nedodržiaval nočný pokoj. Za posledný polrok nám však klesol počet sťažností na herne, väčším problémom sú niektoré krčmy.“
Organizujete pravidelné stretnutia s obyvateľmi, niektoré podnety sa opakujú na každom stretnutí. Napríklad poriadok alebo orezy.
„Áno, je to problém, ako som spomínal, niektoré pozemky rieši mestská časť, niektoré magistrát. Orezy a starostlivosť o zeleň sa dúfam zlepší, na úrad prišla nová krv, verím, že to zrýchlime. Čo sa týka poriadku, tu by najviac pomohli ľudia, keby smeti nevyhadzovali tam, kam nemajú.“
Druhým najväčším problémom na stretnutiach je doprava Harmincova ulica, MHD. Aký je aktuálny stav Harmincovej ulice?
„Harmincova ulica má byť v najbližšom čase rozšírená o jeden pruh, pripravuje sa nová projektová dokumentácia, lebo tu vznikol Kaufland a nové objekty, musí sa to prepracovať. Je tam však problém s pozemkami, budúci rok chceme začať riešiť výkup pozemkov, lebo to sa doteraz neurobilo. Verím, že v spolupráci súkromný investor, magistrát a mestská časť dokážeme vykúpiť pozemky od súčasných majiteľov a potom spoločne ulicu rozšírime.“
O jeden pruh v smere do mesta?
„Závisí od projektovej dokumentácie, možno to bude aj o dva pruhy, keď sa podarí vykúpiť pozemky.“
Seniori sa často sťažujú na MHD, oba autobusy v smere do mesta idú rovnakým smerom, chýba priamy spoj na Kramáre.
„Rokujeme s novým vedením dopravného podniku a magistrátom o obnovení autobusu na Kramáre. Bude sa tiež pokračovať v oprave dúbravsko-karloveskej radiály od Bagarovej až po PKO, čiže dlhší čas nebudú premávať električky. Čo sa týka tej trasy autobusov do mesta, dopravný podnik zmenu odmieta, zatiaľ sme to podrobne neriešili, sústredíme sa na ten spoj na Kramáre zatiaľ.“
Počas roka ste pracovali aj na zmenách chátrajúcich budov v mestskej časti – napríklad Fedákova, schátraný objekt na ul. Kpt. Rašu, podarilo sa už objekt získať alebo to ešte stále stojí na papierovačkách?
„Z Fedákovej sa odsťahoval bytový podnik a uvoľnil miesto na rekonštrukciu budovy, aby tu vznikla nová materská škola, nakoľko máme veľa neumiestnených detí. Budova na Ul. kpt. Rašu stále čakáme, kedy bude naším majetkom, potom budeme riešiť, čo ďalej. Sami ju neuživíme, na prízemí chceme, aby niečo ostalo pre Dúbravčanov – buď nové centrum pre deti, jasličky, stacionár, závisí od rozhodnutia poslancov a súťaže, celú budovu budeme riešiť v zmysle územného plánu, možno bytové, možno obchodné priestory. Riešili sme aj starú poštu, komunikovali sme s majiteľom a majiteľ nám prezentoval zámer, dúfam, že sa čoskoro začne robiť, aby stará pošta zmizla. Aktuálne čakajú na stanovisko magistrátu.“
Pridali ste sa k bratislavským starostom, ktorí odovzdali výzvu vláde, aby zlepšila financovanie samospráv. Mestské časti vraj nemajú peniaze na rozvoj, čo požadujete?
„Chceme, aby mala Bratislava samostatnú kapitolu v rozpočte, aby bola samostatne financovaná, v iných štátoch to tak funguje. Máme zástupcu starostov, ktorý rokuje s vládou, podobne rokuje aj primátor. Sú tu však aj podmienky vlády, jednou bolo zvýšenie daní, čo neprešlo. Bratislava je však finančne poddimenzovaná, podľa štatistického úradu je asi o 30-tisíc ľudí menej, ako tu reálne žije.“
Niektorí vaši kritici poukazujú, že „sedíte“ na viacerých stoličkách – ako starosta, podžupan, krajský predseda SDKÚ i učiteľ. Viaceré funkcie však robíte zadarmo, ako to je? Do parlamentu vraj kandidovať neplánujete?
„Učím len jednu hodinu v pondelok a celý plat ostáva na Gymnáziu Bilikova, vicežupan som, no za funkciu nemám plat, krajský šéf je len funkcia, takisto bezplatná. Do parlamentu som nekandidoval preto, lebo sa chcem venovať prioritne Dúbravke, budem však rád, keď sa do parlamentu dostane čo najviac Dúbravčanov.“
Čo by ste zaželali Dúbravčanom do nového roku?
„Veľa šťastie, zdravia a lásky v kruhu svojej rodiny, a aby sa im v novom roku v Dúbravke páčilo, aby tu boli spokojní a aby nás chválili, ale aj konštruktívne kritizovali a budeme radi, keď nám budú pomáhať.“