RADÍME: Chrípková sezóna preverí imunitu, ochorieť môžete aj viackrát

Počas sezóny kolujú medzi ľuďmi viaceré typy vírusov chrípky. Podľa odborníkov sa nedá vylúčiť, že chrípkou sa dá nakaziť viackrát za sezónu.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Chrípková sezóna preverí imunitu, ochorieť môžete aj viackrát
Zdroj: TASR

Od októbra do apríla trvá chrípková sezóna. Prekonanie jednej choroby neznamená, že človek má na zvyšok sezóny pokoj. "Vírus chrípky je premenlivý a existuje viacero typov vírusov. Preto sa nedá vylúčiť, že chrípkou sa dá nakaziť viackrát za sezónu,“ varuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Očkovanie proti chrípke

„Medzi ľuďmi počas sezóny cirkulujú viaceré typy vírusov chrípky a imunita voči jednému nemusí chrániť pred druhým,“ dopĺňa. Preto odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie každú sezónu pripravujú novú chrípkovú vakcínu. Očkovanie proti chrípke hradia všetky zdravotné poisťovne a podľa ÚVZ SR ho treba absolvovať v októbri alebo v novembri, aby sa včas vytvorili protilátky.

Nejde o banálne ochorenie

Chrípka patrí medzi najčastejšie ľudské infekčné choroby, ÚVZ SR však varuje, že nejde o banálne ochorenie. „Je vysoko nákazlivá a rýchlo sa šíri. Nákaza sa prenáša kvapôčkovou infekciou. V niektorých prípadoch môže mať chrípka vážny priebeh s komplikáciami. Vírus chrípky naruší a oslabí sliznicu dýchacích ciest, čo uľahčuje jej bakteriálnu infekciu. Tak môžu vzniknúť bakteriálne zápaly ucha, prínosových a čelových dutín, nosa, priedušiek a zápal pľúc.“

Prevencia

Očkovanie ÚVZ SR odporúča najmä ľuďom vo vysokom riziku vzniku závažných komplikácií chrípky. Sú to predovšetkým staršie osoby, ľudia s chronickými ochoreniami (srdcovo-cievnymi, pľúcnymi, metabolickými), osoby s oslabenou imunitou, tehotné ženy a malé deti. Komplikácie často vyžadujú hospitalizáciu v nemocnici a u vysoko rizikových osôb môžu spôsobiť až ohrozenie života.

Keďže vírus chrípky prežije na niektorých povrchoch aj dva dni, základnou prevenciou ochorenia je časté umývanie rúk.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM