RADÍME: Rekonštrukciu interiéru môžete robiť aj v zime
Hoci stavebná sezóna vrcholí v letnom období, niektorým stavebným úpravám v interiéri zima nevadí. V zime má totiž vzduch vnútri oveľa nižšiu vlhkosť ako v lete, preto pri dobrom vykurovaní stavebné hmoty uschne rýchlejšie a kvalitu projektu to nijako neovplyvní.
Ak sa chystáte zobytňovať podkrovie, stavať interiérové priečky či stropné podhľady alebo rekonštruovať bytové jadro, môžete sa do toho pustiť aj v zime. Stavba môže byť hotová aj za pár dní. Ideálne je použiť stavebné úpravy pomocou suchého procesu, teda sadrokartónové a sadrovláknité dosky, profily a moduly. Tieto materiály si získali obľubu vďaka svojej ľahkosti, šetrnosti k stavebnej konštrukcii, rýchlej a suchej montáži. Neuvoľňuje sa pri nich toľko vlhkosti ako pri malte a murive. Spájanie stavebných prvkov sa vykonáva mechanicky. Odborníci vám potvrdia, že v porovnaní s bežnými postupmi skráti čas realizácie približne na polovicu. Kvôli takejto významnej úspore sa nad sadrokartónom oplatí pouvažovať.
Do obývačky, kuchyne, sa výborne hodia stropné podhľady. Umožňujú rozmiestniť osvetľovacie zdroje podľa vašej fantázie a popri nich môžu schovať aj technické rozvody. Závesný systém, na ktorý sa profily podhľadov inštalujú, dokáže pod stropom vytvoriť dutinu od 3 cm až do niekoľko metrov. Strop s rozdielnou výškou umožňuje vytvoriť optické rozdelenie miestnosti, celoplošné zníženie stropu zas môže pridať na útulnosti priestoru s vysokými stropmi a ušetriť na energii potrebnej na jeho vykúrenie. V podhľadoch vždy ostáva dosť miesta pre izolačnú vrstvu, ktorá môže byť veľmi užitočná. „Ideálnym materiálom sú izolácie z minerálnej vlny, ktoré sa vďaka svojej pružnej vláknitej štruktúre vynikajúco prispôsobujú nerovnostiam v dutinách a dokonale tento priestor vyplnia. Ušetria vám tak teplo, ktoré môže unikať cez strop,“ upozorňuje Vladimír Beňo, aplikačný manažér Knauf Insulation.
V interiéri často potrebujeme opticky alebo konštrukčne oddeliť pracovný alebo relaxačný kútik, prípadne kuchyňu alebo predsieň od obývačky. Sadrokartónové priečky a polopriečky sú ideálnym riešením. Ak potrebujete oddeliť miestnosť od okolitého hluku, vhodným riešením je dvojité opláštenie sadrokartónovej konštrukcie vyplnené sklenou minerálnou . Táto kombinácia je najlepšou zvukovou izoláciou, ktorou dosiahnete absolútne súkromie. Ak vám záleží na zdravej klíme v interiéri, môžete použiť ekologickú minerálnu vlnu na báze Ecose Technology, ktorá je vyrobená z prírodných materiálov bez použitia formaldehydu.
Ľahké priečky sú veľmi obľúbené aj pri rekonštrukciách bytového jadra. Sadrokartónové konštrukcie dnes bez problémov udržia skrinky kuchynskej linky, umývadlo, záchod či bidet. Jedna „hmoždinka“ pri správnom vystužení a kotvení sadrokartónovej konštrukcie priečky udrží hmotnosť až 65 kg v závislosti od druhu konštrukcie. Veľmi dôležité je aj riešenie technickej šachty. Mala by byť dôkladne zvukovo izolovaná a izolácia by mala byť umiestnená zo všetkých strán, na ktorých susedí s obytnými miestnosťami.
„Ideálnou kombináciou pre zvukovú izoláciu je spojenie ekologickej minerálnej vlny so sadrokartónom – vlna eliminuje zvuky s vyššími frekvenciami a tvrdší sadrokartón zas tóny v nižších frekvenčných hladinách. Takáto zvuková izolácia je omnoho účinnejšia ako vymurovanie priečky z pórobetónových tvárnic, zachytí o 20 dB hluku viac ako tvárnice s rovnakou hrúbkou,“ dodáva Vladimír Beňo.
Maľovaniu stien sa v zime tiež nemusíte vyhýbať. V zime má vzduch nižšiu vlhkosť, preto pri dobrom vykurovaní a vetraní farba uschne rýchlejšie ako v lete a kvalitu náteru to nijako neovplyvní. Pri použití sadrokartónových podhľadov, priečok či predsadených priečok stierkovať nepotrebujete. Jeho povrch je dokonale rovný a vyžaduje si už len finálnu farebnú úpravu.
www.ecose.sk
www.knaufinsulation.sk
(PR) – Za obsah zodpovedá objednávateľ tejto správy.