RADÍME: Stredoškolákovi prospeje mať svoj vlastný účet v banke

Naučiť sa hospodáriť s peniazi môže pomôcť stredoškolákom aj vlastný účet v banke. Je to dôležitý krok k finančnej samostatnosti.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Stredoškolákovi prospeje mať svoj vlastný účet v banke
Zdroj: TASR

Stredoškoláci by už mali mať základné hospodárenie s peniazmi naučené. Preto je vhodné, aby mali svoj vlastný bankový účet.

Vlastný účet

„Týždenne posielajte na účet napríklad 10 eur, z ktorých musí vyjsť. Vreckové dopĺňajte pravidelne, nech si dieťa zvykne na pravidelný interval. Zároveň je dobré, ak si prácu s bankomatovou kartou a vlastným účtom osvojí čo najskôr. Vlastný účet je totiž dôležitým krokom k finančnej samostatnosti,“ radí Peter Juroš, odborník na osobné financie Partners Group SK.

Letné brigády

Podľa jeho slov samostatnosti sa veľa stredoškolákov učí aj počas letných brigád a pri prvých ozajstných zárobkoch, pri ktorých sa im účet zíde. Navyše, študentské účty poskytuje väčšina bánk bez poplatkov.

Presné pravidlá

Podľa Juroša je dôležité dohodnúť si presné pravidlá, ktoré budú obidve strany, teda rodičia a deti, dodržiavať. „Ujasnite si, pri akých príležitostiach má byť vreckové použité. Pokiaľ dieťa minie dohodnutú sumu skôr, netreba mu dávať peniaze navyše. Ak dostane peniaze navyše, dohodnite sa na podmienke, že o túto sumu mu znížite nasledujúce vreckové,“ zdôrazňuje odborník.

Pripomína, že je dôležité, aby dieťa pochopilo dôsledok svojho rozhodnutia a získalo správny návyk, ako s peniazmi správne pracovať.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM