Lucia Lauková Tlačové správy

RANNÁ ŠTVORKA: Február privítame s teplotami do 5 °C, meniny má Tatiana

Dnešná pranostika znie: Ak február muchy vymámi, marec ich podlávi. Meniny má Tatiana. Prevažne oblačno. Teploty 0 až 5 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Február privítame s teplotami do 5 °C, meniny má Tatiana
Zdroj: TASR

Západ: prevažne oblačno, najnižšie ranné teploty –2 až –5 a najvyššie denné 2 až 5 stupňov C.

Stred: prevažne oblačno, najnižšie ranné teploty –3 až –8 a najvyššie denné 0 až 4 stupne C.

Východ: prevažne oblačno, najnižšie ranné teploty –3 až –7 a najvyššie denné 0 až 4 stupne C.

Meniny má Tatiana

Ženské meno Tatiana má latinský pôvod. Z prekladu nám voľne znie ako „ustanovovať, rozdeľovať“. Je obľúbené najmä na území krajín, kde sa hovorí po rusky, a v ich okolí. Nositeľky oslovujeme Táňa, Táni, Tánička, Tatianka.

Tatiany, ktoré majú meniny 1. februára, na nás navonok pôsobia ako zasnené flegmatičky. V skutočnosti sa trpezlivo, nenápadne a s pozoruhodnou zdatnosťou dopracujú k svojmu cieľu. Majú neuveriteľnú pamäť a dokážu upútať svojím prejavom.

Nositeľky tohto mena sú iba málo ovplyvniteľné. Ak si niečo vezmú do hlavy, je ťažké nahovoriť ich na zmenu, lebo všetko vidia iba zo svojho uhla pohľadu. Myslíme si o nich, že sú chladné, ale sú len uzavreté. Priateľov si dôkladne vyberajú a svoje miesto v rodine nehľadajú ľahko. Úlohou rodičov je naučiť malé individualistky Tatianky, aby boli v prejavovaní citov otvorenejšie.

Ich naoko pevné zdravie je v skutočnosti dosť kolísavé. Povaha týchto žien celkove dobre zodpovedá tajuplnosti čučoriedky, ich rastlinnému totemu.

Obľúbené farby Tatiany sú fialová, modrá, ochranné kamene achát a perla.

Stalo sa doma

1837 – Dištriktuálny konvent ustanovil Ľudovíta Štúra za námestníka profesora Katedry reči a literatúry českoslovanskej na bratislavskom lý­ceu.

1881 – V Martine začali z iniciatívy Svetozára Hurbana – Vajanského a Jozefa Škultétyho vychádzať obnovené Slovenské pohľady, časopis pre literatúru, vedu, umenie a politiku.

1886 – V Prešporku (dnes Bratislava) sa začala prevádzka verejného mestského vodovodu.

1914 – Slávnostne otvorili elektrickú trať medzi Viedňou (dnes Rakúsko) a Prešporkom (dnes Bratislava). Pravidelná doprava na trati sa začala 5.2.1914. Pre Bratislavčanov to bola Viedenská električka a pre Viedenčanov Pressburgerbahn (Prešporská dráha). Slovenská časť zanikla po obsadení Petržalky v októbri 1938.

1918 – V Boke Kotorskej (Čierna Hora) sa začala vzbura 6000 rakúsko-uhorských námorníkov, z ktorých bolo veľa Slovákov.

1919 – Založili Československý Červený kríž (ČSČK). V máji 1993 sa v Prešove uskutočnil ustanovujúci zjazd Slovenského Červeného kríža (SČK). Za riadneho člena Medzinárodnej federácie spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca bol prijatý 25. októbra 1993. Múzeum Slovenského Červeného kríža sa nachádza v Martine.

1929 – Prezident Československej republiky (ČSR) Tomáš Garrigue Masaryk vymenoval novú vládu na čele s agrárnikom Františkom Udržalom.

1936 – V Bratislave ustanovili Umeleckú radu pre Slovensko, ktorá združovala umelecké spolky bez ohľadu na národnosť a umelecké smery.

1945 – V Košiciach začala pôsobiť delegácia Slovenskej národnej rady (SNR).

1952 – Povereníctvo vnútra vypracovalo plán tzv. akcie B, čo bola akcia vysťahovania buržoáznych a nespoľahlivých „elementov“ z mesta na vidiek. Táto akcia postihla veľkú časť slovenskej inteligencie.

1995 – Do platnosti vstúpila Asociačná dohoda o pridružení Slovenskej republiky (SR) do Európskej únie (EÚ).

Stalo sa vo svete

1587 – Anglická kráľovná Alžbeta I. podpísala rozsudok smrti nad škótskou kráľovnou Máriou Stuartovou. Po devätnásťročnom väznení ju 8.2.1587 na hrade Fotheringray popravili.

1917 – Nemecko vyhlásilo obnovenie neobmedzenej ponorkovej vojny (potápanie všetkých lodí bez výstrahy), malo pritom k dispozícii 150 bojaschopných ponoriek.

1946 – Maďarsko vyhlásili za republiku a prezidentom sa stal Zoltán Tildy.

1958 – Z pokusnej stanice na Myse Canaveral odštartovala raketa Jupiter C, ktorá na obežnú dráhu Zeme vyniesla prvý americký umelý satelit Explorer 1.

1959 – Kantón Vaud (Waadt) zaviedol ako prvý vo Švajčiarsku volebné právo žien v regionálnych voľbách, na úrovni konfederácie ho voliči v referende odmietli.

1961 – USA odpálili prvú medzikontinentálnu raketu typu Minuteman s doletom 9000 km.

1979 – Po 15-ročnom exile sa do iránskeho Teheránu vrátil ajatolláh Ruholláh Chomejní. Jeho príchod predznamenali ľudové demonštrácie, ktoré o 10 dní neskôr viedli ku krvavému pádu monarchie a vlády proamericky orientovaného iránskeho šacha Mohammada Rézu Pahlavího. Zvíťazila islamská revolúcia, jedným z jej iniciátorov bol práve Chomejní.

1982 – Do platnosti vstúpila dohoda o zjednotení Senegalu a Gambie do tzv. Senegambijskej federácie.

1991 – Juhoafrický prezident Frederik Willem de Klerk oznámil v parlamente koniec politiky rasovej segregácie (apartheidu).

1999 – Skončilo sa používanie Morseovej abecedy v telegrafickej komunikácii. Nahradil ju komunikačný systém založený na satelitnom vysielaní.

2000 – Americkí vedci z Nového Mexika oznámili, že sa im podarilo objaviť pôvod smrteľného vírusu HIV. Vedci uviedli, že v roku 1930 opice (pravdepodobne šimpanzy), v západnej Afrike prvýkrát preniesli vírus na človeka.

Skladba dňa

1967, Tibor Jediný, Trnava, hráč na klávesoch, gitare a skladateľ skupiny Exil. Táto formácia vznikla v roku 1991. Vo februári 1995 nahrali prvé skladby a v máji 1995 vydali prvý album Go Go. Na ňom bola aj pesnička Go Go Happy Go. Už prvý album skupiny bol veľmi úspešný a predaj prevýšil sumu 25 tisíc výliskov. Úspešná z tohto albumu bola aj skladba Holiday, ktorá v televíznej hitparáde Triangel získala tretie miesto za rok 1995. V júni 1996 nahrali druhý album I Want You. Aj tento album bol veľmi úspešný a predaj prevýšil hranicu 16 tisíc kusov. Na tomto albume bol aj známy hit Kamarát. V júni 1997 vyšiel ich tretí album We Can Do It. V roku 2001 vydali kompiláciu Evergreeny pre vás a od tej doby sa kapela venovala hlavne koncertnej činnosti v zahraničí. Tibor spolu s bratom Romanom sú spoluautormi piesní a producentmi debutového albumu finalistky tretej série Slovensko hľadá Superstar Dominiky Mirgovej aj ďalšej supestaristky Paulíny Ištvancovej.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM