RANNÁ ŠTVORKA: Posledný adventný víkend bude bez snehovej periny

V sobotu bude malá oblačnosť. Teploty -2 až 3 stupne C. Pranostika na dnešný deň hovorí: O svatém Lazaru ucpi v senci každou spáru. Meniny majú Kornélie.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Posledný adventný víkend bude bez snehovej periny
Zdroj: pixabay.com

Na západnom Slovensku malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty –4 až –7 a najvyššie denné 0 až 3 stupne C.

Na strednom Slovensku malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty –5 až –10 a najvyššie denné –2 až 2 stupne C.

Na východnom Slovensku prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty –5 až –9 a najvyššie denné –2 až 2 stupne C.

Meniny má Kornélia

Ženské meno Kornélia je odvodené z mena rímskeho rodu „Cornelius“, ktoré v preklade znamená „roh“. Kornélie sú pôvabné, aktívne. Avšak ťažko sa dajú usmerňovať a navyše sú svojrázne. Majú výrazné reakcie, sú presvedčivé a ľahko sa prispôsobujú okoliu. Niekedy privádzajú iných do pomykova.

Sotva sa Kornélie postavia na vlastné nohy, už majú jasnú predstavu o svojom živote. Dvere sa im zvyčajne pootvoria do akéhokoľvek povolania, pre ktoré sa rozhodnú.

Stalo sa doma

1922 – Narodil sa v Ružomberku divadelný, filmový a televízny herec Elo Romančík. Zomrel 9.10.2012.

1908 – Bola otvorená prvá trať Tatranskej elektrickej železnice z Popradu do Starého Smokovca.

Stalo sa vo svete

1770 – Narodil sa (ako deň narodenia sa uvádza aj 16. december) nemecký hudobný skladateľ LUDWIG VAN BEETHOVEN, jeden z najvýznamnejších svetových hudobníkov, predstaviteľ vrcholného klasicizmu. Z jeho rozsiahleho diela vyniká 9 symfónií a to najmä 3. symfónia Es dur známa ako Eroica, 5. symfónia c mol – Osudová, 6. symfónia F dur Pastorálna a asi najznámejšia 9. symfónia d mol – Óda na radosť.

1936 – Narodil sa pápež František, vl. menom Jorge Mario Bergoglio SJ, argentínsky duchovný a 266. pápež katolíckej cirkvi.

1975 – Narodila sa americká modelka a herečka srbsko-ukrajinského pôvodu MILLA JOVOVICHOVÁ, známa z filmov Piaty element, alebo Johanka z Arku, ktoré režíroval jej už bývalý manžel Luc Besson.

Skladba dňa

1967 – Narodeniny oslavuje Gigi D'Agostino, vlastným menom Luigino Celestino Di Agostino, taliansky hudobný producent a DJ. Hudbe sa venuje od roku 1986, jeho materským klubom je Woodstock v Turíne, ale možno ho zastihnúť pri produkciách po celom Taliansku, Španielsku, Francúzsku, Švajčiarsku, Nemecku aj Anglicku.

Na začiatku jeho kariéry sa stali hitmi mixy Elektro Message, Fly, Gigi's Violin alebo Angel's Symphony, ktoré neskôr vyšli na albume L'Amour Toujours.

Ilustračné foto

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: Dnes24/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM