RANNÁ ŠTVORKA: Pripomíname si Medzinárodný deň domorodých obyvateľov sveta

Pranostika na dnes znie: Horúčosť v auguste ničomu neškodí, iba čo sa mlynár po potoku brodí. Meniny má Ľubomíra. Slnečno. Teploty 27 až 32 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Pripomíname si Medzinárodný deň domorodých obyvateľov sveta
Zdroj: TASR

Západ: malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 19 až 16 a najvyššie denné 29 až 32 stupňov C.

Stred: malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 18 až 13 a najvyššie denné 27 až 31 stupňov C.

Východ: malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 18 až 14 a najvyššie denné 27 až 31 stupňov C.

Meniny má Ľubomíra

Je kolegiálna

Ženské meno Ľubomíra má slovanský pôvod a znamená „mierumilovná“. Nositeľky tohto na Slovensku menej zaužívaného mena oslovujeme Ľuba, Ľubka.

Ľubomíry, ktoré oslavujú meniny 9. augusta, sú rozvážne. Sú aj objektívne a rady druhým poradia a pomôžu. V práci sú kolegiálne, vytrvalé a prípadný neúspech ich nerozhádže.

V detstve si vyžadujú veľkú opateru, no nesmú nadobudnúť dojem, že na nich rodičia stále striehnu. Kým si zvolia štúdium či povolanie, potrebujú dostatok informácií a času, aby sa správne rozhodli.

Ľubomíry nepatria medzi ženy, ktoré žijú búrlivým ľúbostným životom, aj keď sú spoločenské a nachádzajú veľa dobrých priateľov, najmä medzi mužmi.

Môžu mať predispozície na ochorenia lymfatického systému. Prospeje im pravidelný pohyb a striedmosť v stravovaní.

Ovplyvňuje ich planéta Merkúr. Šťastné farby Ľubomíry sú oranžová a modrá. Ochranné rastliny čakanka a palina, ochranné kamene jaspis a nefrit.

Stalo sa doma

1804 – Pápež Pius VII. zriadil bulou In universa Gregis Dominici cura Košické biskupstvo (diecézu) na návrh uhorského kráľa Františka Jozefa I.

1969 – Zomrel v Bratislave historik ALEXANDER HÚŠČAVA. Narodil sa 4.1.1906.

1984 – Zomrel v Bratislave lekár, zakladateľ modernej hygieny, priekopník preventívnej medecíny a limnologického výskumu VOJTECH MUCHA. Narodil sa 31.7.1902.

1988 – Narodil sa v Spišskej Novej Vsi slovenský hokejový brankár a reprezentant JÚLIUS HUDÁČEK.

1994 – Vláda Slovenskej republiky (SR) schválila návrh na vysielanie príslušníkov Armády SR mimo územia Slovenska v rámci mierových síl Organizácie Spojených národov (OSN), mierových misií Európskej únie (EÚ) a Konferencie o bezpečnosti a spolupráci v Európe (KBSE, od roku 1995 OBSE – Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe).

Stalo sa vo svete

378 – Rímske vojsko vedené cisárom Valentom bolo porazené germánskym kmeňom Vizigótov v bitke pri Adrianopole. Dve tretiny Rimanov, vrátane samotného cisára, našli v boji smrť.

1791 – Na žiadosť českých stavov nechal rakúsky cisár Leopold II. previezť svätováclavskú korunu z cisárskej pokladnice vo Viedni do Prahy, kde zostala uložená v klenotnici nad svätováclavskou kaplnkou na Pražskom hrade – uzatvorená na sedem zámkov.

1902 – Po smrti svojej matky kráľovnej Viktórie na britský trón zasadol kráľ Eduard VII.

1942 – Britské úrady uväznili Mahátmu Gándhího, Džaváharlála Néhrúa a 17 ďalších vodcov Indického národného kongresu.

1945 – Druhá svetová vojna: Atómová bomba Fat Man bola zvrhnutá na japonské mesto Nagasaki.

1969 – Členovia bandy Charlesa Mansona zavraždili Sharon Tateovú herečku a manželku poľského režiséra Romana Polanského a štyri ďalšie osoby v Polanského vile v Beverly Hills.

1974 – Novým, 38. prezidentom USA sa po odstúpení Richarda Nixona (aféra Watergate) stal dovtedajší viceprezident Gerald Ford, ktorý bol prezidentom USA do 20.1.1977.

1976 – Odštartovala sovietska (ruská) kozmická sonda Luna 24, ktorá úspešne pristála na Mesiaci a vrátila sa so vzorkami späť.

2004 – Bývalý komunistický funkcionár Karel Hoffmann nastúpil do väzenia a vo svojich 80 rokoch sa stal najstarším odsúdeným v Českej republike. Hoffmann bol na štyri roky odsúdený za sabotáž, ktorej sa dopustil tým, že v roku 1968 nechal vypnúť vysielanie televízie a rozhlasu.

2010 – Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) odpálila pri spornej námornej hranici s Kórejskou republikou (Južná Kórea) približne 110 delostreleckých striel. Streľba prišla v čase vysokého napätia na polostrove krátko po tom, ako Južná Kórea ukončila päťdňové námorné cvičenia, ktoré KĽDR kritizovala ako prípravu invázie do svojej krajiny. Strely dopadli do mora a nespôsobili Južnej Kórei žiadne škody.

2012 – Jamajský šprintér Usain Bolt získal na olympijských hrách (OH) v Londýne zlatú medailu v behu na 200 metrov. Štyri dni po svojom olympijskom triumfe na stovke zabehol čas 19,32 sekundy.

Skladba dňa

1939, Eva Pilarová, Brno, speváčka. Študovala vyššiu hospodársku školu a po nej spev na brnianskej Janáčkovej akadémii múzických umení. Od roku 1960 bola členkou divadla Semafor. Prvú semaforskú pesničku Sup a žlůva naspievala s Jiřím Suchým. Jej prvou samostatnou nahrávkou bola pieseň Co je to láska. V roku 1962 prešla s Waldemarom Matuškom do divadla Rokoko. Z tej doby boli aj veľké hity Láska nebeská a Tam za vodou v rákosí, ktoré v duete s Matuškom nahrala. V roku 1964 sa do Semaforu vrátila. Štyrikrát vyhrala anketu Zlatý slávik za roky 1964, 1965, 1967 a 1972. Jej spevácku dráhu dokumentuje viac ako dvadsiatka vydaných albumov a kompilácií. Prvým bola v roku 1965 LP platňa Eva Pilarová, z novšej diskografie sú to albumy Swing 2000 (1999), Rodeo (2002), Zlatý výběr (2004), kompilácia Proměny v júni 2009, ktorá vyšla k 70. narodeninám a pokrstil jej ju Karel Gott, album Pilarka a přátelé vyšiel v marci 2018. K vzácnemu jubileu vydáva Supraphon trojkompiláciu Eva Pilarová Singly (1970–1989), ako aj záznam koncertu Evy Pilarovej a Karla Gotta Recitál 1965 Live.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM