RANNÁ ŠTVORKA: Prvá žena prekonala na lyžiach Antarktídu, meniny má Miloš

S dnešným dňom je spojená pranostika: Keď v januári slnko svieti, má na jar velká zima býti. Meniny má Miloš. Premenlivá oblačnosť, na západe snehové prehánky. Teploty -2 až 3 stupne Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Prvá žena prekonala na lyžiach Antarktídu, meniny má Miloš
Zdroj: TASR

Západ: prevažne zamračené, snehové prehánky, najnižšie ranné teploty –2 až –5 a najvyššie denné 0 až 3 stupne C.

Stred: prevažne zamračené, najnižšie ranné teploty –3 až –8 a najvyššie denné –2 až 2 stupne C.

Východ: prevažne oblačno, najnižšie ranné teploty –3 až –7 a najvyššie denné –2 až 2 stupne C.

Meniny má Miloš

Mužské meno Miloš je domácou podobou mena Miloslav. Má slovanský pôvod a v preklade znamená „milý“. Nositeľov tohto bežne zaužívaného mena oslovujeme Miloš, Miloško.

Milošovia, ktorí oslavujú meniny 23. januára, sú podobní svojmu rastlinnému totemu agátu, ktorý je symbolom zasvätenia a iniciácie. Majú sebavedomé a vyrovnané správanie. Sú málo ovplyvniteľní, ale nebránia sa podnetom od iných. Železná vôľa je hlavnou črtou ich charakteru. Nič im nie je ľahostajné.

Totemovým zvieraťom Milošov je vták so zvláštnou mocou – ibis. Ochranné rastliny Milošov sú ľubovník a kôpor, ochranné kamene olivín, jantár a granát.

Majú prevažne dobré zdravie aj napriek tomu, že pracujú nárazovito. Ich obľúbené farby sú medená a zlatá. Najviac ich ovplyvňuje planéta Slnko.

Stalo sa doma

1767 – Kráľovná Mária Terézia patentom (tzv. tereziánsky urbár) upravila poddanské pomery v Uhorsku.

1960 – Premiérou opery Eva od J. B. Foerstera začala svoju činnosť spevohra Divadla J. G. Tajovského v Banskej Bystrici (dnes Štátna opera).

1998 – Na pozvanie prezidenta Michala Kováča sa v Levoči zišlo na summite 11 prezidentov stredoeurópskych a východoeurópskych štátov.

2006 – Zvukom sirén sa o 12.00 hodine na Slovensku začal 24-hodinový štátny smútok. Vyhlásila ho vláda v súvislosti s haváriou slovenského vojenského lietadla AN-24 pri maďarskej obci Hejce. Pri havárii zomrelo 42 ľudí. Nadporučík Martin Farkaš ako jediný nehodu prežil.

2007 – Svetový choreograf českého pôvodu Jiří Kylián navštívil po prvý raz v histórii Slovenské národné divadlo (SND).

2007 – Premiér Robert Fico a generálny riaditeľ talianskej spoločnosti Enel Fulvio Conti sa dohodli na dostavbe 3. a 4. bloku Jadrovej elektrárne Mochovce.

2009 – Na Slovensku sa zrušil stav núdze v oblasti plynárenstva. Krízový štáb rozhodol, že opätovné spustenie druhého bloku Jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach nebude realizované.

Stalo sa vo svete

1843 – Švajčiarsky riaditeľ dačickej rafinérie cukru Jakub Kryštof Rad získal patent na kockový cukor. Skladba dňa

1849 – Elizabeth Blackwellová sa stala prvou lekárkou v USA.

1890 – Založili v Prahe Českú akadémiu Františka Jozefa pre vedy, slovesnosť a umenie – neskôr Česká akadémia vied a umení.

1930 – meričan Clyde Tombaugh urobil prvú známu fotografiu planéty Pluto.

1937 – V moskovskom Dome odborov sa začal proces s tzv. paralelným protisovietskym trockistickým centrom, v ktorom sa 17 vedúcich predstaviteľov Komunistickej strany ZSSR priznalo k sprisahaniu proti Stalinovmu režimu.

1960 – Jacques Piccard s americkým námorným poručíkom Donaldom Walshom dosadli v plavidle Batyskaf Trieste na dno Mariánskej priekopy v Tichom oceáne, najhlbšieho miesta na zemi – 10.917 metrov.

1964 – Lekár James Daniel Hardy transplantoval v americkom meste Jackson 68-ročnému Boydovi Rushovi srdce šimpanza, s ktorým žil dve hodiny.

Skladba dňa

1954 – Narodil sa v Nitre operný spevák (bas) PETER MIKULÁŠ, sólista Opery SND v Bratislave.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM