RANNÁ ŠTVORKA: Prvý jarný deň bude chladný a miestami so snehom

Dnešná pranostika hovorí: "Keď chceš mať zemiaky skoro v hrnci, zasaď ich v marci." Meniny má Víťazoslav a Klaudius. Prevažne oblačno, miestami snehové prehánky. Teploty -1 až 4 stupne Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Prvý jarný deň bude chladný a miestami so snehom
Zdroj: TASR

Západ: prevažne oblačno, najnižšie ranné teploty –2 až –5 a najvyššie denné 1 až 4 stupne C.

Stred: prevažne oblačno, snehové prehánky, najnižšie ranné teploty –3 až –8 a najvyššie denné –1 až 3 stupne C.

Východ: prevažne oblačno, snehové prehánky, najnižšie ranné teploty –3 až –7 a najvyššie denné –1 až 3 stupne C.

Meniny má Meniny má Víťazoslav a Klaudius

Víťazoslavovia si potrebujú neustále dodávať sebadôveru. Aj keď sú optimistickí, na čin sa odhodlajú len vtedy, ak sa situácia ustáli.

Klaudiov priťahuje ich všetko, čo sa dotýka tvorivosti. Predstavivosť ich často privedie k módnemu návrhárstvu, či do divadla, kde aj vynikajú.

Stalo sa doma

1488 – V Brne vyšlo prvé tlačené vydanie kroniky Jána z Turca (Turóciho kronika), ktorá je jedným z najvýznamnejších prameňov pre dejiny Slovenska a Uhorska.

1849 – Slovenská deputácia vedená katolíckym kňazom Jozefom Kozáčkom odovzdala v Olomouci cisárovi Františkovi Jozefovi prosbopis, ktorý schválili členovia SNR a národní aktivisti v Martine 10.3.1849.

1899 – Zomrel vo Viedni geológ, paleontológ, absolvent banskoštiavnickej akadémie, vedúci zostavenia prvej geologickej mapy Rakúsko-Uhorska, tvorca geologických máp okolia Trenčína, Piešťan, Nitry a Topoľčianok FRANTIŠEK HAUER. Narodil sa 30.1.1822.

1923 – Narodil sa v Svätom Jure pri Bratislave režisér, výtvarník, karikaturista a animátor VIKTOR KUBAL, člen Slovenskej únie karikaturistov, ktorý bol zakladajúcou osobnosťou slovenského animovaného filmu. Zomrel 24.4.1997.

1924 – Narodil sa v Staškove divadelný a filmový herec JOZEF KRONER, ktorý v polovici 60. rokov 20. storočia získal aj medzinárodné uznanie za stvárnenie postavy Tóna Brtka vo filme Jána Kádára a Elmara Klosa Obchod na korze. Zomrel 12.3.1998.

Stalo sa vo svete

1894 – Zomrel maďarský revolučný politik, publicista a vodca protihabsburského revolučného hnutia 1848–1849 ĽUDOVÍT KOŠUT (Lajos Kossuth). Narodil sa 19.9.1802.

1934 – Nemecký vynálezca Rudolph Künhold uskutočnil v kielskom prístave prvé pokusy s radarovým prístrojom.

1995 – Útok smrtiacim nervovým plynom sarín, ktorý prenikol do 16 staníc dvoch trás tokijského metra, si vyžiadal 12 ľudských životov a viac ako 5500 cestujúcim spôsobil zdravotné ťažkosti. Za masakru bola zodpovedná budhistická eschatologická sekta Najvyššej pravdy (Óm Šinrikjó).

1999 – Švajčiarsky vzduchoplavec Bertrand Piccard a jeho britský kolega Brian Jones úspešne ukončili 20 dní trvajúcu cestu teplovzdušným balónom okolo sveta bez medzipristátia.

2003 – Vtedajší americký prezident George W. Bush v príhovore k národu oznámil začiatok vojenských operácií amerických a britských jednotiek v Iraku. USA začali o 03.33 h SEČ cieleným raketovým útokom na iracké vedenie v Bagdade operáciu Iracká sloboda.

Skladba dňa

1976 – narodil sa spevák Chester Bennington. Bol americký hudobník, spevák, skladateľ a herec. Známy bol vďaka rockovým skupinám Linkin Park a Dead by Sunrise. Chester Bennington zomrel 20. júla 2017 vo veku 41 rokov.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM