RANNÁ ŠTVORKA: Snehové prehánky čakajte aj vo štvrtok, meniny má Zoja

Pranostika na dnes znie: Keď je suchý február, mokrý je august. Meniny má Zoja. Prevažne zamračené, snehové prehánky. Teploty 0 až 5 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Snehové prehánky čakajte aj vo štvrtok, meniny má Zoja
Zdroj: TASR

Západ: prevažne zamračené, najnižšie ranné teploty 0 až –3 a najvyššie denné 2 až 5 stupňov C.

Stred: prevažne zamračené, snehové prehánky, najnižšie ranné teploty –1 až –6 a najvyššie denné 0 až 4 stupne C.

Východ: prevažne zamračené, snehové prehánky, najnižšie ranné teploty –1 až –5 a najvyššie denné 0 až 4 stupne C.

Meniny má Zoja

Zoja je ruskou podobou ženského gréckeho mena Zoé, ktoré v preklade znamená „život“. S menom Zoja sa na Slovensku stretávame ojedinele, no ak predsa, oslovujeme nositeľky Zojka, Zoji, Zojinka, Zojuška. Meniny oslavujú 8. februára.

Pod odmeraným zovňajškom Zojky sa skrýva veľmi nežné stvorenie. Nositeľky mena Zoja sú aj sentimentálne a svojbytné. Často z obavy, že sa budú javiť ako detinské, potláčajú prejavy lásky voči svojim blízkym. Priateľstvo Zojky je dojemné, pevné, úzkostlivé aj panovačné súčasne. S tým sa spája aj ich silný zmysel pre rodinu, ktorá pre ne veľa znamená.

Bývajú uspokojivo životaschopné, no pri „prehreškoch“ v jedle riskujú problémy so zvýšenou hmotnosťou. Obľúbené farby týchto žien sú hnedá a žltá, ochranné rastliny mäta, ľubovník, ochranný kameň granát.

Stalo sa doma

1627 – V Banskej Štiavnici sa uskutočnil prvý úspešný pokus o rozpojovanie hornín strelným (pušným) prachom. Odstrel urobil Gašpar Weindl.

1791 – Uhorský snem prijal zákon rozširujúci slobody nekatolíkov, ktorý sa týkal hlavne evanjelického školstva a umožňoval zakladanie škôl vyššieho typu, či štúdium v zahraničí bez dovtedajšieho schvaľovania.

1936 – Predseda vlády Milan Hodža začal rokovanie v Paríži (Francúzsko) o pláne na spoluprácu podunajských štátov a vytvorení systému kolektívnej bezpečnosti.

1970 – Na ME v Leningrade (dnes ruský Petrohrad) získal Ondrej Nepela zlatú medailu.

1993 – Na Slovensku začala platiť nová mena: Slovenská koruna (Sk).

2006 – Vláda schválila návrh ústavného zákona o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR. Termín predčasných parlamentných volieb bol stanovený na 17.6.2006.

Stalo sa vo svete

1517 – Kapitán Francisco Hernandez de Cordoba, španielsky dobrodruh a moreplavec, objavil Mexiko.

1915 – V americkom Los Angeles sa uskutočnila premiéra amerického filmu Zrodenie národa, režiséra Davida Warka Griffitha, ktorý stál na strane Južanov. Černosi sú v ňom vykreslení ako ľudia konajúci inštinktívne, ktorí potrebujú usmernenie, avšak aj napriek mohutným protestom protirasistických organizácií mal film obrovský finančný úspech.

1920 – Švajčiari sa v referende vyslovili proti priznaniu volebného práva ženám.

1922 – V USA nainštalovali v Bielom dome vo Washingtone rozhlasový prijímač.

1924 – V americkom nevadskom štátnom väzení Carson City prvýkrát použili pri poprave plynovú komoru.

1928 – Škótsky technik John Logie Baird uskutočnil prvý krátkovlnný prenos televízneho obrazu medzi britským Londýnom a americkým New Yorkom.

1992 – Začala sa nová kapitola kozmických letov, keď európsko-americká vesmírna sonda Ulysses po 16-mesačnej ceste priletela k planéte Jupiter.

Skladba dňa

1931 – Narodil sa český spevák MILAN CHLADIL. Zomrel 28.6.1984.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM