RANNÁ ŠTVORKA: Sobota bude veterná najmä na severe, inde budú aj snehové prehánky

Po takmer kalamitnom piatku, ktorý potrápil najmä železničiarov a šoférov na cestách, potrápi silný vietor obyvateľov severu. Teploty -3 až 2 stupne C.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Sobota bude veterná najmä na severe, inde budú aj snehové prehánky
Zdroj: TASR

Západ: Premenlivá, prevažne malá oblačnosť. Najvyššia denná teplota 2 až 5 st. Prevažne severozápadný vietor 2 až 6 m/s (5 až 20 km/h).

Stred: Premenlivá oblačnosť. Na severe miestami, inde ojedinele sneženie alebo snehové prehánky. Večer ubúdanie zrážok. Najvyššia denná teplota –3 až 0, na juhu okolo 2 st. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo –9 st. Prevažne severozápadný vietor do 5 m/s( 20 km/h). Na horách dopoludnia búrlivý vietor.

Východ: Premenlivá oblačnosť. Ojedinele, na severe kraja miestami snehové prehánky. Najvyššia denná teplota 0 až 5, na Spiši okolo –2 st. Prevažne severozápadný vietor 2 až 7 m/s, (5 až 25 km/h). Na horách dopoludnia prudký vietor

Meniny má Oldrich

Mužské meno Oldrich má nemecký pôvod a v preklade znamená „dedičný vládca“. Oldrichovia sú muži, ktorí dosiahnu to, čo chcú. Pokiaľ ide o povolanie, môžu z nich byť dobrí stavební inžinieri, ale aj reportéri, ochotní spoľahlivo plniť úlohy a prejsť pritom celý svet.

Panovačná povaha týchto mužov vnáša do ich života veľa konfliktov. Chcú, aby boli milovaní, hoci oni sami málo prejavujú city. Oldrichovia potrebujú istý čas, kým dozrejú.

Stalo sa doma

1953 – Astronómka observatória na Skalnatom Plese Ľudmila Pajdušáková objavila novú kométu.

1964 – V Moskve bola podpísaná dohoda o výstavbe plynovodu vedúceho zo ZSSR do ČSSR.

Stalo sa vo svete

1910 – Francúzsky chemik Georges Claude predstavil vo francúzskej metropole Paríži verejnosti prvé neónové osvetlenie.

2004 – Oranžová revolúcia: Ukrajinský Najvyšší súd zrušil výsledky druhého kola prezidentských volieb a oznámil termín nových volieb. Opozícia na čele s Janukovyčom tak v Oranžovej revolúcii zvíťazila.

Skladba dňa

Narodeninovou hudobnou oslávenkyňou je Júlia Hečková (1961), speváčka, autorka a výtvarníčka. Sedem rokov chodila na husle do ľudovej školy umenia. Absolvovala strednú školu umeleckého priemyslu a potom teóriu kultúry na Univerzite Komenského.

K muzike ju priviedol starší brat Peter a Júlia účinkovala v jeho koncertných programoch od roku 1982. Rok nato získala na Bratislavskej lýre Cenu divákov za pieseň To som ja.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: Dnes24/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM