Lucia Lauková Tlačové správy

RANNÁ ŠTVORKA: Streda bude mrazivá, meniny má Henrieta

Dnešná pranostika znie: Za peknou jeseňou nasleduje tuhá zima a úrodný rok. Meniny má Henrieta. Prevažne polooblačno, ojedinele hmla. Teploty -1 až 4 stupne C.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Streda bude mrazivá, meniny má Henrieta
Zdroj: TASR

Západ: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 0 až –3 a najvyššie denné 1 až 4 stupne C.

Stred: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty –1 až –6 a najvyššie denné –1 až 3 stupne C.

Východ: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty –1 až –5 a najvyššie denné –1 až 3 stupne C.

Meniny má Henrieta

Nositeľky krstného mena Henrieta majú meniny 28. novembra. Toto ženské meno má staronemecký pôvod a v preklade znamená „vládkyňa domova“. Ženy s týmto menom oslovujeme Henrietka, Henka, Heňa.

Henriety sú veľmi pôvabné ženy. Aj keď sa niekedy môžu javiť ako odmerané, nie je to tak, iba sa boja ukázať svoju zraniteľnosť. Študujú skôr z povinnosti. Skutočne zanietené začínajú byť až vtedy, keď sa rozhodnú pre povolanie, ktoré ich potom celkom pohltí. Niekedy dlhé roky hľadajú svojho vysnívaného muža. K rozhodnutiam pristupujú opatrne. Ak sa k niekomu pripútajú, v zásade je to nadlho. Často sa vyhýbajú kontaktom s ľuďmi, sú skôr samotárky.

Ich zdravie je zvyčajne veľmi dobré, Henriety sú veľmi vitálne. Mali by viac dbať na pravidelnú a striedmu stravu.

Ovplyvňuje ich planéta Saturn. Ich šťastné farby sú hnedá, čierna a tmavomodrá, ochranné rastliny kostihoj a štiav záhradný (listová zelenina), kamene granát a opál.

Stalo sa doma

1946 – Vznikla v Levoči tlačiareň pre nevidiacich – Slovenská slepecká tlač. Zaslúžil sa o to učiteľ levočského Štátneho ústavu pre slepcov (v súčasnosti Základná škola internátna pre nevidiacich a slabozrakých) Jozef Vrabel. Spočiatku tlačila len učebnice a učebné texty pre žiakov ústavu. Od 1.10.1948 sa začala pravidelná prevádzka tlačiarne.

1959 – V Košiciach otvorili Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ).

2005 – Vtedajší prezident Slovenskej republiky (SR) Ivan Gašparovič podpísal zákon o odškodnení obetí okupácie krajiny vojskami Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR) a ďalších krajín Varšavskej zmluvy od roku 1968.

Stalo sa vo svete

1821 – Panama vyhlásila nezávislosť od Španielska.

1905 – Arthur Griffith založil v Dubline írsku politickú stranu Sinn Féin.

1912 – Albánsko vyhlásilo nezávislosť od Osmanskej ríše.

1919 – Nancy Astorová bola ako prvá žena zvolená za členku britskej Snemovne reprezentantov (British House of Commons).

1943 – Druhá svetová vojna: Začala sa (trvala do 1.12.1943) Teheránska konferencia, na ktorej sa zúčastnili americký prezident Franklin Delano Roosevelt, britský ministerský predseda Winston Churchill a sovietsky vodca Josif Vissarionovič Stalin.

1979 – Pri havárii novozélandského lietadla DC-10 zahynulo 257 ľudí.

2000 – Dolná snemovňa holandského parlamentu odhlasovala legalizáciu eutanázie. V apríli 2001 návrh odsúhlasila aj horná snemovňa.

2004 – Jordánsky kráľ Abdalláh odobral titul korunného princa svojmu nevlastnému bratovi, princovi Hamzovi. Panovník svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že chcel bratovi dopriať viac slobody, aby sa mohol ujať funkcií, ktoré nesmel zastávať ako korunný princ.

Skladba dňa

1940 – Clem Curtis, Trinidad, Západná India, spevák anglickej soulovej skupiny Foundations. Táto formácia vznikla v januári 1967 pri jednom stretnutí v londýnskej kaviarni, na základe inzerátu v hudobnom týždenníku Melody Maker. Zišli sa v nej okrem domácich hráčov aj muzikanti z Jamajky, Trinidadu a Srí Lanky, spevák Clem Curtis skúšal dokonca šťastie ako boxer. Rozhlasovú premiéru absolvovali na stanici BBC v programe Radio 1. V roku 1967 vydali debutový album From The Foundations. V roku 1970 sa rozišli. Počas štvorročného pôsobenia mali v anglickom rebríčku päť skladieb. Najväčším hitom boli piesne Baby, Now That I've Found You, v novembri 1967 na prvom mieste hitparády a Build Me Up Buttercup, v decembri 1968 na druhom mieste. Do svojho rozchodu vydali štyri albumy. Clem Curtis zomrel 27.marca 2017 vo veku 76 rokov.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM