RANNÁ ŠTVORKA: Streda príde s teplým počasím, na východe hrozia búrky

Pranostika na dnes hovorí: "Na svatého Aloise poseč louku, neboj se!". Meniny oslavuje Alojz. Polooblačno až oblačno, na východe búrky. Teploty 24 až 29 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Streda príde s teplým počasím, na východe hrozia búrky
Zdroj: internet

Západ: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 18 až 15 a najvyššie denné 26 až 29 stupňov C.

Stred: prevažne polooblačno. Najnižšie ranné teploty 17 až 12 a najvyššie denné 24 až 28 stupňov C.

Východ: prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok. Najnižšie ranné teploty 17 až 13 a najvyššie denné 24 až 28 stupňov C.

Meniny má Alojz

Mužské meno Alojz sa k nám dostalo zo starej francúzštiny a označuje „nebojácneho a múdreho bojovníka“.

Nositeľov tohto mena oslovujeme Lojzo, Lojzko, Lojzík. Alojzovia oslavujú svoje meniny 21. júna. Sú nesmierne emotívni a charakterizujú ich pohotové reakcie. Alojzovia sú v neustálom pohybe, v hlave sa im rodia tisíce myšlienok, keď iní márne čakajú aspoň na jeden nápad. O niečo horšie je, ak ich majú realizovať.

Silnou stránkou ich charakteru je štart, finiš je už slabší. Títo muži majú veľmi dobre vyvinutú intuíciu, často vopred tušia priebeh ďalších udalostí a usilujú sa im prispôsobiť. V krátkom čase dokážu hodnotiť ľudí vo svojom okolí. Niekedy sa s nimi ťažko vychádza.

Stalo sa doma

1857 – V Košiciach usporiadali prvú priemyselnú výstavu na Slovensku.

1998 – Vytvorila sa na zlučovacom kongrese v Dunajskej Strede z Maďarského kresťanskodemo­kratického hnutia, Spolužitia a Maďarskej občianskej strany – Strana maďarskej koalície (SMK).

2011 – Spoločnosť Google otvorila svoju pobočku na Slovensku.

Stalo sa vo svete

1621 – Na Staromestskom námestí v Prahe popravili 27 príslušníkov českého stavovského protihabsburského povstania. Hlavy dvanástich z popravených zavesili na pražskú Staromestskú mosteckú vežu.

1798 – Britská armáda na čele s lordom Lakeom porazila írskych povstalcov pri Vinegar Hill a vstúpila do ich bašty Wexford, čím sa skončilo írske povstanie.

1916 – Nemecká armáda začala novú ofenzívu pri francúzskej pevnosti Verdun.

1919 – Posádky nemeckých lodí internovaných v zátoke Scapa Flow radšej svoje lode potopili, akoby dopustili ich vydanie. Urobili tak na rozkaz veliteľa flotily kontraadmirála von Reutera. Na morskom dne sa tak ocitlo 24 nemeckých lodí.

1937 – Televízia BBC vysielala po prvý raz televízny prenos z tenisových majstrovstiev Veľkej Británie vo Wimbledone.

1942 – Nemecké vojenské jednotky pod vedením maršala Rommela dobyli strategický významnú pevnosť Tobruk na severe Afriky.

1956 – V Nemeckej demokratickej republike (NDR) v rámci rozsiahlej amnestie prepustili okolo 11.800 väzňov, medzi nimi aj politických.

1963 – Vo Vatikáne v jednom z najkratších konkláve v dejinách zvolilo 80 kardinálov za 267. hlavu rímskokatolíckej cirkvi vtedy 66-ročného milánskeho arcibiskupa Giovanniho Battistu Montiniho, ktorý prijal meno Pavol VI.

1978 – V Londýne (Veľká Británia) sa konala premiéra legendárneho muzikálu Evita od hudobného skladateľa Andrewa Lloyda Webbera a textára Tima Rica.

1990 – V severnom Iráne pri zemetrasení prišlo o život 40 000 ľudí.

  • V talianskej Florencii sa začal summit predstaviteľov 15 členských krajín EÚ a pridružených štátov. Prijali kompromisné riešenie ohľadne choroby tzv. šialených kráv vo Veľkej Británii, čím sa ukončila britská politika „nespolupráce“. Rokovalo sa aj o revízii Maastrichtskej zmluvy.

2008 – Filipíny zasiahol tajfún Feng-šen. Pri jeho vyčíňaní sa potopil trajekt MV Princess of the Stars, zahynuli a o strechu nad hlavou prišli stovky ľudí.

Skladba dňa

1986 – Narodila sa americká speváčka Lana Del Rey, vlastným menom Elizabeth Woolridge Grant.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM