RANNÁ ŠTVORKA: V piatok sa oteplí miestami až na 8 °C, meniny má Andrea

Pranostika na dnes znie: Biely január, zelený máj, plné pajty a staje, dobre je na gazdovskom dvore. Meniny má Andrea. Zamračené, občasný dážď, na horách sneženie. Teploty 3 až 8 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: V piatok sa oteplí miestami až na 8 °C, meniny má Andrea
Zdroj: TASR

Západ: prevažne zamračené, občasný dážď, najnižšie ranné teploty 4 až 1 a najvyššie denné 5 až 8 stupňov C.

Stred: prevažne zamračené, občasný dážď, najnižšie ranné teploty 3 až –2 a najvyššie denné 3 až 7 stupňov C.

Východ: prevažne zamračené, občasný dážď, najnižšie ranné teploty 3 až –1 a najvyššie denné 3 až 7 stupňov C.

Meniny má Andrea

Ženské meno Andrea má grécky pôvod a v preklade znamená „mužná, silná, odvážna“. Nositeľky tohto na slovenskom území bežne zaužívaného mena oslovujeme Ajka, Andy, Andrejka.

Andrey, ktoré oslavujú meniny 5. januára, sú činorodé, nedôverčivé, šibalské a často ironické. Mávajú nečakané reakcie. Obdivuhodná pamäť im už v mladosti umožní presvedčiť sa, že im stačí preletieť text učiva, čo počuli pred pár dňami v škole, a už ho ovládajú. Dobre sa cítia v povolaniach, kde musia byť stále v strehu. Využijú hoci aj lesť, aby im neunikol úspech.

Andrejky chcú, aby ich niekto ľúbil také, aké sú. Keďže sa samé dosť dobre nepoznajú, často bývajú zmätené a sklamané. Andrey sú aj strhujúce a pomerne zložité.

Ich totemové zviera je líška. Ženy s týmto menom sú veľmi citlivé, podobné svojmu totemovému kvetu – hyacintu. Keď sú šťastné, zdravie im dobre slúži, keď sa utápajú v zachmúrenosti, všetko je inak. Mali by sa vyhýbať chladu a prievanu. Obľúbená farba týchto žien je červená a biela, ochranným kameňom je achát.

Stalo sa doma

1842 – V Bratislave začal pôsobiť prvý peňažný ústav na Slovensku – Prešporská sporiteľňa. Už v prvom roku vklady dosiahli výšku 480.000 zlatých.

1923 – Spáchali atentát na československého ministra financií Aloisa Rašína, následkom ktorého neskôr podľahol.

1968 – Alexander Dubček sa stal prvým tajomníkom ÚV KSČ.

1976 – Došlo k havárii v jadrovej elektrárni Jaslovské Bohunice A1, pričom zahynuli dvaja ľudia a do ovzdušia uniklo značné množstvo rádioaktívneho oxidu uhličitého.

1990 – Zanikol Slovenský zväz novinárov a konštituoval sa Slovenský syndikát novinárov.

Stalo sa vo svete

1531 – V Kolíne nad Rýnom zvolili za rímskonemeckého kráľa Ferdinanda I. Habsburského, kráľa uhorského a českého, ktorý tak na tróne nahradil Karola V.

1849 – Generál Alfred Windischgrätz na čele rakúskeho vojska obsadil Pešť.

1896 – Nemecký fyzik Wilhelm Röentgen publikoval v tlači objavenie RTG -lúčov.

1919 – Anton Drexler a Karl Harrer založili v Mníchove Nemeckú robotnícku stranu (DAP), ktorá sa neskôr pretransformovala na Národnosocialis­tickú robotnícku stranu Nemecka (NSDAP)

1933 – Začali s výstavbou mosta Golden Gate v americkom San Franciscu.

1953 – Vo francúzskej metropole Paríži mala svetovú premiéru divadelná hra Samuela Becketta Čakanie na Godota.

1956 – Americký spevák Elvis Presley nahral svoj prvý miliónový singel „Heartbreak Hotel“.

1964 – Pápež Pavol VI. sa v izraelskom Jeruzaleme stretol s hlavou ortodoxnej cirkvi patriarchom Atenagorom I. z tureckého Istanbulu. Išlo o prvé stretnutie hlavných predstaviteľov katolíckej a ortodoxnej pravoslávnej cirkvi od 15. storočia.

Skladba dňa

1998 – Sonny Bono (*16.februára 1935, Detroit), spevák a skladateľ, bývalý spevácky aj manželský partner speváčky Cher, s ktorou vytvoril v 60. rokoch známu dvojicu Sonny & Cher. V hitparáde mali celkom jedenásť piesní. Ich najväčším hitom bola skladba I Got You Babe, s ktorou viedli v auguste 1965 americký rebríček. Po rozvode pokračovala Cher v sólovej dráhe, Bono nastúpil na politickú dráhu. V apríli 1988 ho zvolili za starostu Palm Springs a v politickej kariére to dotiahol až na kongresmana. Zomrel 5. januára 1998 vo veku 62 rokov na následky úrazu pri lyžovačke.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM