RANNÁ ŠTVORKA: V piatok zavládne premenlivá oblačnosť, meniny má Drahomíra a Mário
Dnešná pranostika znie: Beda tomu roku, v ktorom v januári tráva rastie. Meniny má Drahomíra a Mário. Premenlivá oblačnosť, na severozápade snehové prehánky. Teploty 0 až 5 stupňov Celzia.
Západ: premenlivá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 1 až –2 a najvyššie denné 2 až 5 stupňov C.
Stred: premenlivá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 0 až –5 a najvyššie denné 0 až 4 stupne C.
Východ: premenlivá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 0 až –4 a najvyššie denné 0 až 4 stupne C.
Meniny má Drahomíra a Mário
Ženské meno Drahomíra má slovanský pôvod a znamená „komu je drahý mier“. Nositeľky tohto nie bežne zaužívaného mena oslovujeme Dada, Dadka, Drahomírka, Drahuška. Meniny oslavujú 19. januára.
Hľadanie vlastného ja ich často vedie k uzavretiu sa do svojho sveta. Prvé osobné alebo profesionálne úspechy im dodávajú istotu.
Drahomíry sú dobré študentky, ktoré na seba neupozorňujú. Idú svojou cestou bez toho, aby priznali ambície.
Zaujíma ich všetko, čo sa týka médií a spoločnosti. Veľa dosiahnu najmä svojou zdvorilosťou. Sú láskavé, avšak i trocha naivné.
Najviac ich ovplyvňuje planéta Venuša. Drahomíry sa bránia novým veciam a stretnutiam azda aj preto, lebo sú dosť pohodlné. Dobre odolávajú únave. Musia si však dávať pozor na hmotnosť, prospeje im pravidelný pohyb.
Obľúbené farby týchto žien sú prírodná zelená a biela, ochranná rastlina nechtík, ochranné kamene ruženín a smaragd.
Mužské meno Mário má latinský pôvod a je domácou podobou rímskeho rodového mena Marius, ktoré znamená „muž“. Na Slovensku je pomerne málo rozšírené. Prezývame ich aj Majo, Majko.
Máriovia, ktorí oslavujú meniny 19. januára spolu s Drahomírami, predstierajú veľkú sebadôveru a radi dokazujú iným, že majú pravdu.
Stáva sa, že prejavia neistotu, čo si potom vyčítajú. Máriovia sú vytrvalí, dokonale spôsobilí na dlhotrvajúce štúdium, ku ktorému pristupujú svedomito. Kariéru môžu urobiť napríklad v školstve alebo v oblasti priemyslu.
Pokiaľ ide o ich zdravie, niekedy trpia bolesťami hlavy a podliehajú nervozite.
Ich šťastná farba je modrá. Ochranné rastliny citrónovník, modrý hyacint, ochranné kamene achát a granát.
Stalo sa doma
1853 – Zaviedla sa definitívna organizácia politickej správy v Uhorsku. Uhorsko sa rozdelilo na päť dištriktov, z ktorých Bratislavský a Košický ležali na území Slovenska.
1945 – Vojská 4. ukrajinského frontu oslobodili Košice.
1993 – Slovenská republika bola prijatá do OSN ako 180. členský štát a pred budovou OSN v americkom New Yorku vztýčili slovenskú vlajku.
2006 – Slovenské vojenské lietadlo AN-24 sa zrútilo pri maďarskej obci Hejce. Zo 43 vojakov vracajúcich sa z vojenskej misie v Kosove tragédiu prežil iba nadporučík Martin Farkaš.
2009 – Prezident SR Ivan Gašparovič sa v Komárne spolu so svojím maďarským partnerom Lászlóom Sólyomom zúčastnil na slávnostnej akadémii pri príležitosti 5. výročia založenia Univerzity Jánosa Selyeho (UJS).
Stalo sa vo svete
1918 – Sovietska vláda vojensky rozohnala prvé zasadnutie Ústavodarného zhromaždenia v Petrohrade.
1937 – Milionár Howaed Hughes uskutočnil cezkontinentálny rekordný let, keď na jednoplošníku prekonal v USA vzdialenosť z Los Angeles do Newarku (New Jersey) za 7 hodín, 28 minút a 25 sekúnd.
1938 – Bombardovanie Barcelony a Valencie v Španielsku letectvom generála Francisca Franca počas občianskej vojny si vyžiadalo vyše 700 ľudských obetí.
1942 – Druhá svetová vojna: Japonské vojská spoločne s thajskými jednotkami vstúpili do Barmy.
1955 – V americkej televízii sa prvýkrát vysielala prezidentská tlačová konferencia 34. prezidenta USA (1953–1961) Dwighta Davida Eisenhowera.
1966 – Indira Gándhíová (jediná dcéra zakladateľa indického štátu Džavaharlála Nehrúa) sa stala predsedníčkou parlamentnej frakcie vládnucej strany Indický národný kongres, a tým aj novou premiérkou Indie.
1978 – Automobilka Volkswagen vyrobila posledné auto typu „chrobák“.
Skladba dňa
1943 – Narodila sa legendárna a excentrická americká rocková speváčka JANIS JOPLINOVÁ. Zomrela 4.10.1970.
Foto: ilustračné