RANNÁ ŠTVORKA: Vo štvrtok sa konečne usmeje slnko, meniny má Nina

K dnešnému dňu sa viaže pranostika: Keď má pršať, zelinky vydávajú omnoho väčšiu vôňu. Meniny má Nina. Slnečno. Teploty 23 až 28 stupňov Celzia.

Lucia Šútorová
Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Vo štvrtok sa konečne usmeje slnko, meniny má Nina
Zdroj: Dnes24.sk

Západ: malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 15 až 12 a najvyššie denné 25 až 28 stupňov C.

Stred: malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 14 až 9 a najvyššie denné 23 až 27 stupňov C.

Východ: malá oblačnosť. Najnižšie ranné teploty 14 až 10 a najvyššie denné 23 až 27 stupňov C.

Meniny má Nina

Ženské meno Nina je ruské, ale má zrejme grécky pôvod a jeho význam je „pochádzajúca z mesta Ninive“. Nositeľky tohto populárneho mena oslovujeme Ninka, Ninočka.

Niny, ktoré majú meniny 12. júla, potrebujú v živote nájsť istotu, aby mohli byť šťastné. Veľmi im záleží na tom, aby ich mal niekto rád a vždy pri nich niekto stál. Naproti tomu majú dosť uzavretú povahu. Nechcú sa totiž spáliť, majú strach z omylu. Ninky vedia byť očarujúce. Sú tiež veľmi citlivé, nežné a láskyplné.

Ich zdravie je zvyčajne dobré. Majú veľa životných síl a najmä chuti do života, do práce a nikdy sa nesťažujú. Prospeje im, ak si do jedálneho lístka zaradia hrozno, jabĺčka, maliny a broskyne.

Ich obľúbené farby sú zelená, biela a modrá, ochranné rastliny fialka, prvosienka, ochranné kamene sú achát a koral.

Stalo sa doma

1260 – V bitke pri Kressenbrune (Rakúsko) sa zrazili vojská vedené uhorským kráľom Belom IV. a českým panovníkom Přemyslom Otakarom II. Uhorské vojská podnikli z táborov pri Devínskej Novej Vsi útok na Čechov sústredených na druhej strane rieky Moravy, kde však narazili na Přemyslovu obrnenú jazdu, ktorá uhorské oddiely rozprášila. V boji a na úteku prišlo podľa dobových údajov o život takmer 20.000 vojakov kráľa Bela IV. Vzápätí Přemysl vtrhol do Uhorska, kde obsadil Bratislavu a iné hrady. Po dlhšom rokovaní bol v apríli 1261 medzi oboma panovníkmi uzavretý mier, ktorý potvrdil aj sobáš Přemysla Otakara II. s vnučkou Bela IV. Kunhutou v októbri 1265.

1908 – Pri príležitosti 60. výročia Slovanského zjazdu (1848) sa konal v Prahe II. slovanský zjazd (do 17.7.) za účasti zástupcov všetkých rakúsko-uhorských Slovanov, ale aj Rusov, Poliakov, Bulharov a Srbov.

1940 – V britskom Duxforde vznikla 310. československá stíhacia peruť britského Kráľovského letectva. Jej veliteľom sa stal plukovník Karol Mareš. V priebehu niekoľkých mesiacov vznikli ešte tri ďalšie perute a českí a slovenskí letci sa zapojili do leteckej bitky o Britániu. V bojoch s nepriateľom padlo 511 českosloven­ských letcov.

1995 – Rozhodnutím poslancov sa skončila v SR kupónová privatizácia ako dôsledok schválenia zákona o veľkej privatizácii.

Stalo sa vo svete

1929 – Uskutočnil sa prvý testovací let 12-motorového nemeckého lietadla Dornier Do-X, v tom čase najväčšieho lietadla na svete.

1929 – Rakúsky gynekológ Herman Knaus z Grazu uverejnil svoje výskumy o plodných a neplodných dňoch žien, ktoré sa stali základom prirodzenej metódy antikoncepcie.

1941 – Vlády ZSSR a Veľkej Británie uzavreli v Moskve dohodu o vzájomnej pomoci a spoločnom postupe v boji proti nacistickému Nemecku. Obsahovala aj záväzok, že ani jedna strana nebude separátne rokovať s Nemcami o mieri.

1943 – Pri Prochorovke (Rusko) sa odohrala jedna z najväčších tankových bitiek počas druhej svetovej vojny.

1979 – Reinhold Messner vystúpil bez kyslíkových prístrojov na vrchol hory K2, považovanú za najťažšiu osemtisícovku v Himalájach.

2005 – Monacký princ Albert II. nastúpil na trón.

2006 – Izraelská armáda začala bombardovať územie južného Libanonu. Dôvodom bol únos dvoch vojakov hnutím Hizballáh. Medzi oboma krajinami sa rozpútala vojna.

Skladba dňa

1985 – Anita Soul (vlastným menom Anita Bertóková), Bratislava, speváčka. Vyštudovala hudobno-dramatický odbor na bratislavskom konzervatóriu. Už počas štúdia účinkovala v Divadle Nová scéna v muzikáli Cigáni idú do neba. Spievala so skupinou Deep'n Space Marcela Palondera, v súčasnosti je sólovou speváčkou s vlastnou sprievodnou skupinou. K jej vzorom patria Mary Jane Blige, Stevie Wonder aj Michael Jackson. So skladbou Láska účinkovala v televíznom programe Hit storočia. Bola jednou zo speváčok v hudobnej šou Thank You Michael Jackson. V decembri 2009 vydala debutový album s názvom Anita Soul, ktorý s prestávkami nahrávala skoro rok. Prvým singlom z neho bola pieseň Ja a Ty. Na nových nahrávkach spolupracovala s americkým producentom Roberom Glasperom.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR