Spoločným kandidátom opozície na primátora mesta bude J. Mrva

Líšková sa vzdáva kandidatúry na primátorku Bratislavy, o hlasy voličov sa bude uchádzať len ako kandidátka na bratislavskú mestskú poslankyňu.

Ilustračný obrázok k článku Spoločným kandidátom opozície na primátora mesta bude J. Mrva
Zdroj: TASR

Jediným spoločným kandidátom opozície na primátora Bratislavy v novembrových komunálnych voľbách bude súčasný starosta bratislavských Vajnôr a mestský poslanec Ján Mrva.

Rozhodol o tom prieskum verejnej mienky. Mrva v ňom získal výrazne viac hlasov ako jeho súperka a kandidátka mimoparlamentného KDH na bratislavskú primátorku Caroline Líšková. Informovali o tom v utorok lídri OĽaNO a KDH.

Dohoda

Mrvovi už v júni vyjadrili podporu opozičné OĽaNO, SaS, Sme rodina a v utorok sa k nim pridalo aj KDH, ktoré doteraz malo vlastnú kandidátku na primátorku Líškovú. OĽaNO a KDH sa však na konci leta dohodli, že postavia do komunálnych volieb len jedného kandidáta na primátora Bratislavy, ktorého by mal určiť prieskum verejnej mienky.

„Výsledok je taký, že našim spoločným kandidátom bude Mrva. Rozdiel v prieskume medzi ním a Líškovou bol výraznejší,“ povedal líder OĽaNO Igor Matovič. Presné výsledky prieskumu však prezradiť nechceli. Predseda KDH Alojz Hlina však deklaroval, že ich bude rešpektovať, rovnako tak dohodu s OĽaNO.

„Dopadlo to, ako to dopadlo. Rozdiel bol zrejmý natoľko, že rešpektujeme a ideme podľa dohody,“ skonštatoval. Koncom augusta priznal, že táto dohoda nie je zadarmo. „Očakáva sa, že ten kto vyhrá primátora, toho druhého bude nominovať za viceprimátora,“ podotkol.

Mrvu podporili aj ďalšie strany

Kandidátovi väčšiny opozície na primátora Bratislavy a súčasnému starostovi mestskej časti Vajnory Jánovi Mrvovi vyjadrili v stredu podporu aj hnutie Nova, Zmena zdola a Občianska konzervatívna strana (OKS). Pridávajú sa tak k opozičným hnutiam a stranám OĽaNO, SaS, Sme rodina a KDH, ktoré Mrvu v boji o kreslo primátora hlavného mesta už podporujú. Strany a hnutia to oznámili na stredajšej tlačovej konferencii.

Táto koalícia zároveň vytvorila kandidátku 45 ľudí, ktorí sa budú uchádzať o hlasy voličov ako kandidáti do bratislavského mestského zastupiteľstva. Mrva vyhlásil, že je pre neho zaväzujúce nesklamať dôveru siedmich politických subjektov a hlavne obyvateľov Bratislavy.

„Ja som 12 rokov starostom Vajnôr, vybrali si ma v koalícii preto, lebo poznajú výsledky mojej práce. Mojou veľkou výhodou ako kandidáta na primátora je, že sa demokratickej opozícii podarilo zostaviť kandidátku. Ak sa zo 45 aspoň 30 kandidátom na poslancov podarí dostať do mestského zastupiteľstva, vytvoríme väčšinu a jeden tím, ktorý toto mesto obráti k lepšiemu,“ uviedol Mrva.

Vzdáva sa kandidatúry

Líšková sa tak vzdáva kandidatúry na primátorku Bratislavy, o hlasy voličov sa bude uchádzať len ako kandidátka na bratislavskú mestskú poslankyňu. Zároveň so svojimi spolupracovníkmi vstúpi do Mrvovho tímu. „Pán Mrva bol pre mňa silným protikandidátom, ale aj tak som s odvahou vstúpila do tohto súboja,“ povedala Líšková.

Súčasný starosta Vajnôr tvrdí, že toto jeho víťazstvo je zaväzujúce, lebo si ho vybrali do ťažkého boja a krízovej situácie, v ktorej Bratislava podľa neho je. „Ja som starosta Vajnôr 12 rokov, som mestským poslancom a dôverne poznám problémy, s ktorými naše hlavné mesto súperí,“ uviedol Mrva.

O kreslo primátora Bratislavy chce v novembrových voľbách zabojovať okrem Mrvu aj súčasný primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal, ktorý kandiduje ako nezávislý. Nezávislými kandidátmi sú aj bývalý generálny riaditeľ RTVS Václav Mika, autor a organizátor Korunovačných slávností v Bratislave Miroslav Vetrík a súčasná viceprimátorka hlavného mesta Iveta Plšeková. Kandidovať na bratislavského primátora bude aj architekt a hudobník Matúš Vallo, ktorý má podporu mimoparlamentných strán Spolu – občianska demokracia a Progresívne Slovensko, advokát Jaroslav Brada, kandidát iniciatívy .TERAZ v spolupráci so Stranou moderného Slovenska, či predseda mimoparlamentnej strany NAJ Viktor Béreš.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM